Brīvdabas muzeja stāsts – kā senceltnes no visas Latvijas savāktas un atvestas uz Rīgu

Juglas ezera krastā, tikai pusstundas brauciena attālumā no Rīgas centra, atrodas viens no vecākajiem un lielākajiem brīvdabas muzejiem Eiropā, kas 2. februārī svinēja 92. dzimšanas dienu. Tajā iespējams apskatīt tiešām autentiskas celtnes jau sākot no 17. gadsimta, kas padara muzeju unikālu, jo daudz kur citur šādas vēstures atceres vietas veidotas pēc Otrā pasaules kara, kurā ēkas cietušas.

Lēmumu, ka jāveido Brīvdabas muzejs, Pieminekļu valde pieņēma 1924. gada 2. februārī, kas tiek uzskatīts par muzeja dibināšanas datumu. Zemes ierīcības komisija no Valsts zemes fonda muzeja vajadzībām piešķīra zemi Juglas ezera kāpās, Berģos, daļēji iekļaujot arī bijušās Bonaventūras muižas īpašumus. Šīs teritorijas labiekārtošana ievilkusies visai ilgi, un tikai 1928. gadā tur nogādāta pirmā celtne - Rizgu rija no Vestienas pagasta.

Laikā no 1924. līdz 1931. gadam Pieminekļu valde organizēja ekspedīcijas Liepājas, Rēzeknes, Daugavpils, Ludzas, Ilūkstes, Cēsu, Madonas, Tukuma un Talsu apriņķos. Ekspedīcijās vāca priekšmetus un nolūkoja uz jauno Brīvdabas muzeju pārvedamās senceltnes. Vienlaicīgi tajās iegūti arī apraksti, zīmējumi un fotouzņēmumi par cilvēku sadzīvi. Šie vēsturiskie dokumenti kļuvuši par īpaši nozīmīgu avotu tautas celtniecības un lauku nodarbošanās veidu pētīšanai. Tie šobrīd glabājas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Etnogrāfijas nodaļā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!