Turaidaa
Foto: Publicitātes foto

Nedēļas nogalē, no 1. līdz 3. aprīlim, visā Latvijā jau astoto reizi notiks pasākums “Satiec savu meistaru!”. Vairāk nekā 150 vietās mācekļus pie sevis aicinās tautas lietišķās mākslas meistari, stāstnieki, teicēji un muzikanti. Šogad pasākumā īpaši liels skaits dalībnieku pievērsušies tautastērpu darināšanai, uz ko, iespējams, rosinājis arī Latvijas Nacionālā kultūras centra īstenotais projekts „Katram savu tautastērpu”, teikts Satiecsavumeistaru.lv.

"Pārskatot visus šī gada pieteikumus, atliek secināt, ka populārākā joprojām ir aušana – jostu aušana, brunču audumu aušana. To varēs apgūt gandrīz 80 norises vietās. Toties tautastērpu kreklu izšūšanu mācīs Ciemupē, Smiltenē un Talsu novada Spārē. Berga Bazārā Rīgā būs unikāla iespēja apskatīt vairākus arheoloģisko tērpu atdarinājumus un apgūt iemaņas arheoloģiskā krekla sašūšanā, kuram visas vīles tiek šūtas ar rokām", stāsta Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.

Visu pasākumu un dažādo aktivitāšu karte un plāns pieejams šeit.

Foto: Publicitātes foto

Ik pavasari pasākums kļuvis par gaidītu notikumu, un aizvadītajos gados "savu meistaru" darbnīcās, studijās, muzejos, skolās, kultūras centros, bibliotēkās apmeklējuši 18 tūkstoši dažādu paaudžu interesentu. "Satiec savu meistaru!" ir 2009. gadā aizsāktās Tradicionālo prasmju skolas turpinājums, kas iekļauts kopīgā Eiropas projektā "Eiropas amatu prasmju dienas". Līdzīgi pasākumi, kur tradicionālo prasmju zinātāji uzņem pie sevis mācekļus, vienlaikus notiek arī Francijā, Spānijā, Itālijā, Beļģijā un citās pasaules valstīs. Projekts "Eiropas amatu prasmju dienas" 2016. gadā norisināsies jau desmito reizi, un šogad tam pievienojas arī Igaunija, Polija, Grieķija, Nīderlande un Lielbritānija.

Projekta būtība ir vēstīt plašākai sabiedrībai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, kā arī meistariem, viņu zināšanām un prasmēm. "Satiec savu meistaru!" rīkotāji pasākuma ietvaros vēlas veicināt sadarbību vietējo kopienu, nevalstisko organizāciju, valsts un pašvaldību institūciju, privāto organizāciju starpā nemateriālā kultūras mantojuma izpausmju un to lietpratēju, kā arī Dziesmu un deju svētku tradīcijas apzināšanā un popularizēšanā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!