Kā neuzķerties uz importēto stādu vilinošā āķa
Foto: Shutterstock
Krāšņs iepakojums, apraksts un šķirnes nosaukums svešvalodā, neproporcionāla vainaga un poda proporcija, – tās ir tikai dažas pazīmes, pēc kurām iespējams noteikt, vai kārotais augs ir vietējas vai ārvalstu izcelsmes, norāda Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) un Latvijas Stādu audzētāju biedrības eksperti.

Plānojot stādus iegādāties kādā tirdziņā nevis pie saimnieka stādaudzētavā, der ielāgot dažas nianses. Pirmkārt, jāvērtē auga vizuālais izskats un tas, vai augam nav pievienotas košas, krāsainas, apdrukātas etiķetes, uz kurām auga nosaukums un apraksts ir svešvalodā (vācu, poļu u.c.). Otrkārt, jāskatās, vai podiņš, kur augs iestādīts, nav košs, krāsains un apdrukāts – Latvijā tādus neizmanto, jo tas ir ļoti dārgi un ražošanā nav nepieciešams. Treškārt, būtiska ir vainaga un sakņu, kā arī podiņa proporcija.

Andrejs Vītoliņš, Stādu audzētāju biedrības priekšsēdētājs: "Ļoti bieži ievestajiem augiem sakņu sistēma tiek ierobežota – augus stāda un audzē mazākos podiņos, lai izvairītos no tā saucamās "liekās augsnes" pārvadāšanas un augus būtu vieglāk transportēt. Izsīkstot barības vielām augsnē, cieš auga sakņu sistēma, tas novājinās un rezultātā var iet bojā. Ja auga vainags ir daudz lielāks par podiņu, pastāv risks, ka auga saknes ir apgrieztas, lai augu varētu konkrētajā podiņā iestādīt."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!