Foto: DELFI
Ir labi, ka mums ir savas tradīcijas, un viena no tām ir ikgadējais Brīvdabas muzeja gadatirgus, kur katru gadu, jūnija pirmajā nedēļas nogalē, Latvijas amatnieki un meistari atgādina par vērtībām, kas varbūt ikdienas steigā palikušas nepamanītas vai piemirstas. Ko jaunu vietējie talanti sarūpējuši šogad un kas uz gadiem redzēto lietu fona izceļas ar savu oriģinalitāti, devos lūkoties un nu piedāvāt novērtēt arī jums.

Apzīmētais porcelāns

Foto: DELFI

Porcelāna trauki pēdējos gados pie mums iegūst novērtējumu, turklāt vairs nav ekskluzīvi trauki svētkiem, bet arī skaistumlieta ikdienas priekiem. Un kāpēc gan nedzert rīta kafiju no skaistas, porcelāna krūzītes, kāpēc kaut kas tik skaists jātaupa retām reizēm? Kā vēsta viens teiciens – ''dzīve ir pārāk īsa, lai dzertu sliktu kafiju'', to pašu es varētu teikt par traukiem.

Lai arī Brīvdabas muzeja gadatirgū trauku netrūkst, katrai gaumei var atrast kaut ko piemērotu, uz visu fona manu uzmanību saistīja Airas Lesiņas darinātie porcelāna trauki, kas izskatās gluži vai ar tintes pildspalvu apzīmēti. Kāds skaists servējamais porcelāna šķīvis, bļoda vai komplekts ar krūzītēm noteikti iederētos gan šikā pilsētas dzīvokļa interjerā, gan mūsdienīgi iekārtotā lauku mājā.

Austi šūpuļtīkli un šūpuļkrēsli

Foto: DELFI

Vasara ir īstais laiks, kad gulēt kājām gaisā, zvilnēt saulītē un baudīt saules skūpstus uz ķermeņa. Ja netīk laiskoties zālītē, kur mēdz traucēt knišļi, starp kokiem iekārts šūpuļtīkls vai pārvietojamais zvilnēšanas krēsls būs pašā laikā. Māksliniece Inta Konrade atradusi nišu, kurā izpausties – viņa gobelēna tehnikā auž audumus, kas pēc tam tiek izmantoti gan šūpuļtīkliem, gan krēsliem.

Foto: DELFI

Audums ir patīkams pieskārieniem, gana biezs un stingrs, lai nesaņurcītos, turklāt šāds noformējums izskatīsies krietni labāk par jebkuru krāsām apzīmētu auduma atpūtas krēslu. Līdz šim austie posmi redzēti kā paklājiņi, taču interpretācija par krēslu un šūpuļtīklu nevar palikt nenovērtēta.

Paklājs no filca akmentiņiem

Foto: DELFI

Arī filcs pēdējos gados iekarojis mūsu sirdis, arvien biežāk parādoties gan aksesuāros, gan apģērbā, taču meistare un māksliniece Daiga Matisone no dabīgās vilnas sākusi darināt ne tikai čības, kas jau novērtētas un atzītas par ļoti labām, bet arī dekoratīvus paklājus. Oriģināla dizaina cienītājiem paklājs noteikti patiks – filca bumbiņas izskatās kā pogas, mīkstas kā dūnas un materiāls silts un patīkams pieskārieniem. Ko vēl vairāk vajag paklājiņam?

Foto: DELFI

Šie darinājumi pierādījuši, ka no vilnas tik tiešām var darināt teju neiedomājamas lietas. Krāsainie filca akmentiņi izskatās gluži kā no jūras izskaloti un nokrāsoti, ka kādam varbūt pat būtu žēl paklājiņu likt uz grīdas. Varbūt jāizmanto kā dizaina elements interjerā?

Lina spilveni ar latvju zīmēm

Foto: DELFI

Ne viens vien domās līdzīgi, kā es – kā gan vēl varētu pārsteigt ar spilvenu dizainu, jo redzēts daudz kas, tomēr dažreiz tās vienkāršākās lietas arī ir tās ģeniālākās. Latviešu mīlētais lins izmantots kā audums, bet tam pa virsu izšūtas skaistākās latvju zīmes. Bez spilgtiem diegiem, it kā neuzkrītošos toņos, bet tanī pat laikā raksti nepaliek nepamanīti.

Foto: DELFI

Māksliniece Sandra Valaine gan atzīst, ka bez šiem daudzu pamanītajiem spilveniem darina vēl daudz skaistu lietu, bet, manuprāt, tieši spilveni ir visoriģinālākie. Pirmkārt, auduma un krāsas dēļ – šis lins ir ar patīkamu spīdumu un mīkstu tekstūru, otrkārt, toņi piemeklēti ļoti mūsdienīgi, tāpēc spilvens piestāvēs dažāda stila cienītājiem. Laba dāvana Jānim vai Līgai gaidāmajos svētkos.

Eleganta koka paplāte

Foto: DELFI

Koks un māls, manuprāt, ir ideāla savienība, kas kopā izskatās pasakaini skaisti. Meistars ar zelta rokām, Reinis Lācis, radījis koka paplātes ar nelielu māla trauciņu, kas skaisti ieguļ pamatā. Pasniedzot uzkodas, svarīgi, lai trauks būtu skaists, bet tikpat svarīgi, lai būtu kur ieliet kādu mērcīti vai pasniegt kaut ko šķidrāku, tāpēc māla trauciņš ir kā punktiņš uz ''i''.

Foto: DELFI

Koka krāsa ir tik silta, ka gribās paglaudīt, jāatzīst, arī pieskārieniem koks ir ļoti patīkams. Mīksts, samtains un silts, tāpēc uz tādas paplātes noteikti biežāk gribēsies izlikt uzkodas vai kādus našķus. Ikdienā uz tās var likt riekstiņus, konfektes, sukādes vai citus labumus, bet svētkos noformēt uz tās siera plati.

Koka mēbeles ar pievienoto vērtību

Foto: DELFI

No koka darināti soliņi un beņķi, šķiet, arī vairs nav nekas jauns un oriģinālu dizainu ikdienā reti kad redzam. Tomēr šogad acu skatieniem nepamanīti nepalika šie koka izstrādājumi. Tā kā ''Namdara darbnīcas'' meistars Kaspars Arnis ļoti labi zina koku, jo to izmanto arī pirts un mājas būvniecībā, var redzēt, ka materiālam izrādīta liela cieņa, un tieši tāpēc gala rezultāts ir tik gaumīgs.

Foto: DELFI

Garāks soliņš ar dekoratīvu apakšu, ko rotā koka stumbri viens pie otra. Līdzīgā tehnikā veidots arī omulīgs galdiņš ar stikla virsmu, zem kuras var gluži vai hipnotizējoši vērot koka šķiedru un tekstūru katrā stumbrā. Eleganti – ne ko pielikt, ne ko atņemt!

Galdauts ar paparžu nospiedumu

Foto: DELFI

Ko tur liegties, sievietēm patīk visādas skaistumlietas mājai, tāpēc jau arī piedāvājumā netrūkst trauku, galdautu, svečturu un citu atribūtu, kas papildinātu interjeru. Starp tiem kā viens no oriģinālākajiem izpildījumiem manās acīs bija lina galdauts ar speciālā krāsošanas tehnikā rotātiem paparžu nospiedumiem, kas vēl nedaudz apzeltīti. Zanes Baidekalnes radītais galdauts nu rotās arī manas mājas kafijas galdiņu un atgādinās par gadatirgus apmeklējumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!