Retie un aizsargājamie augi, ko nedrīkst pīt Jāņu vainagā vai likt vāzē
Daudzi augi mūsdienās ir kļuvuši reti sastopami, jo samazinājušās vai izzudušas tiem piemērotās dzīvotnes. Lai tie neizzustu pavisam, šādiem augiem piešķirts īpaši aizsargājamās sugas statuss, un šādu augu plūkšana un tirdzniecība Latvijā ir aizliegta. No bioloģiskā un dabas aizsardzības viedokļa aizsargājamo augu ievākšana ziedēšanas laikā ir īpaši nevēlama, jo novērš jauno sēklu izsēšanās iespējas, un tātad arī auga ilgtermiņa saglabāšanos.

Aizsargājamo augu izmantošana sabiedrībā īpaši aktualizējas pirmsjāņu laikā, kad dienaskārtībā ir ziedu pušķu veidošana un vainagu pīšana. "Saskaņā ar Sugu un biotopu aizsardzības likuma 12. pantu ir aizliegts īpaši aizsargājamos augus vai to daļas lasīt, noplūkt vai izrakt, kā arī aizliegts pārdot, dāvināt, kolekcionēt vai audzēt savvaļā ievāktus aizsargājamos augus. Šādas aizliegtas darbības ir administratīvi sodāmas, piemērojot naudas sodu kā fiziskām, tā juridiskām personām, līdztekus, konfiscējot nelikumīgi iegūtos augus. Der atcerēties, ka naudas soda lielums par šādiem pārkāpumiem nav simbolisks, piemēram, fiziskām personām tas ir robežās no 15 līdz 700 eiro," stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais valsts vides inspektors Jēkabs Dzenis.

Diemžēl pirmsjāņu laikā neiztikt arī bez pārbaudēm. Tādas Dabas aizsardzības pārvalde lielākajās tirdzniecības vietās ik gadu rīko, lai izvērtētu, vai sabiedrības informēšana nesusi "augļus". "Mūsu pašmērķis nav sodīt. Tā ir arī iespēja tos, kuri tomēr Jāņu vainagam vai pušķim noplūkuši aizsargājamo augu, pastāstīt un izskaidrot nodarījumu dabai. Arī šogad vides inspektori Latvijas lielākajās pilsētās dosies reidos, lai pārbaudītu Jāņu zāļu tirgotāju godaprātu, realizējot mūsu dabas bagātības," stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!