sveces mājīgums
Foto: Shutterstock
Novembrī, kad itin bieži mājās aizdedzam pa kādai svecītei, iespējams, radušies jautājumi, kādas tad ir būtiskākās atšķirības starp daudzajiem sveču veidiem. Šajā sakarā skaidrojumu vieš Kristīne Tīlaka no sveču liešana darbnīcas ''Larua''.

Raugoties uz plašo piedāvājumu tirdzniecības vietās, lielākoties atradīsi sveces, kas ražotas no parafīna. Lai ieviestu skaidrību, kāpēc parafīna sveces šīs nozares speciālisti tomēr neiesaka izvēlēties, jāzina, ka izejmateriāls tiek iegūts no jēlnaftas, un tā kopā ar pievienotajām krāsvielām, degot piesārņo telpu ar sadegšanas produktiem, kas nebūt nav tie vēlamākie mūsu veselībai. Ja esi novērojis, ka pēc svecīšu aizdegšanas, telpā šķiet mazāk gaisa, tam ir pamatots iemesls, jo parafīns samazina gaisa kvalitāti telpā. Lai arī parafīna sveces ir tās lētākās, tās degot piesārņo gaisu ar naftas izmešiem un veido kvēpu nogulsnes. Un vēl – parafīna sveču traipi ir ļoti grūti iztīrāmi. Meistare norāda, ka regulāri lietojot parafīna sveces, kas ir naftas pārstrādes produkts, tiek kaitēts ne tikai sev, bet arī apkārtējiem, jo slodze plaušām ir pielīdzināma smēķēšanas iedarbībai.

Jautāsiet, kādas ir alternatīvas? Nevarētu sūdzēties par piedāvājuma trūkumu, jo ir gana daudz alternatīvu parafīna svecēm, piemēram, sojas vaska, palmu eļļas, rapšu un bišu vaska sveces, kas telpā rada ļoti patīkamu gaisu un nepiesārņo to.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!