Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja arhīva foto
Katram no mums mājās ir kāds rotājums ar vēsturi. Vienam tas saglabājies no bērnības laika, vēl kāds, iespējams, mantojis no vecvecākiem, bet visas kā viens ir vērtības, kuras ceļam gaismā tieši Ziemassvētku laikā. Kā izrādās, arī varbūtējais senākais Eiropā atrastais Ziemassvētku eglītes rotājums apskatāms Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā. Un par to arī stāsts svētku gaidu laikā.

Pelēcīga akmens bumbiņa ar iekausētu, galā kāsī saliektu dzelzs kātu ir uzskatāma par varbūtēju senāko Eiropā atrasto Ziemassvētku rotājumu, ar kuru rīdzinieki svētku eglīti rotājuši aptuveni pirms 250 gadiem, 17.-18. gadsimtā. Kāsī saliektais gals rosina domāt, ka atradums ticis izmantots kā piestiprināms rotājums, savukārt, lodveida forma liek meklēt sakarību ar rakstītajos avotos minētajiem Ziemassvētku rotājumiem – augļiem un kopš 19. gadsimta izplatītajām pūstajām stikla bumbām, stāsta Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ingrīda Lukašēviča.

Rīgas atradums varētu būt mērķtiecīgi gatavots eglīšu rotājumu – tradicionālo bumbu – priekštecis, bet drīzāk tas ir tapis, pielāgojot spēļu bumbiņu rotāšanas funkcijām, izurbjot tajā caurumu un izverot stiepli.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!