Princeses Džulianas lidosta, bīstami, lidmašīna
Foto: Shutterstock

Katru gadu privāto lidmašīnu kompānija "PrivateFly" veido topu, kurā nosauc pasaules biedējošākās lidostas ar skaistāko skatu. Kopumā šajā gadā izskatītas vairāk nekā 120 lidostu kandidatūras šim titulam, un topa pirmajās vietās nokļuva gan jau plaši zināmas lidostas, gan arī tādas, kuras pirmo reizi iekļuvušas šajā desmitniekā. Topā ierindojas tās lidostas, kur pēc ceļotāju un ekspertu domām nolaišanās brīdī sirds sāk pukstēt krietni straujāk ne tikai no krāšņā skata, bet arī no bailēm.

Juancho E. Yrausquin lidosta, Saba, Nīderlandes Antiļu salas

Šī lidosta atrodas uz Sabas salas (izdzisuša vulkāna). Lidostas skrejceļš atrodas blakus stāvām klintīm, kā arī tas ir īsākais skrejceļš pasaulē – tikai 400 metri. Skaisto, bet biedējošo nolaišanos vēl nervus kutinošāku padara tas, ka pilotiem jāspēj manevrēt un pretoties spēcīgajam vējam, kas ir dabiska parādība salā.

Donegalas lidosta, Īrija

Lidosta atrodas Īrijas ziemeļrietumu piekrastē, kas pazīstams arī kā "Mežonīgais Atlantijas okeāna ceļš". Lidosta atrodas pludmalē, tāpēc nolaišanās brīdī paveras neaizmirstams skats uz ūdeni, taču tajā pašā laikā sauszemes platība, salīdzinot ar apkārt esošo ūdeni, ir neliela, tāpēc pilotam jo īpaši jākoncentrējas piezemēšanās brīdī. Skrejceļa garums ir 1496 metri.

Nicas Azūra krasta lidosta, Francija

Foto: Shutterstock

Azūra krasts jeb Franču Rivjēra ir Ligūrijas jūras piekrastes rajons – ļoti populārs kūrorts Francijas dienvidaustrumos. Tā lidosta atrodas pie Nīcas.

Arī šo lidostu no vienas puses ieskauj ūdens, tāpēc nolaišanās brīdī kopā ar entuziasmu var rasties neliela baiļu izjūta. Skrejceļu garums ir 2960 metri un 2570 metri.

Gibraltāra lidosta, Gibraltārs

Foto: Shutterstock

Gibraltāra lidostas austrumu pusē atrodas Vidusjūra, bet rietumu pusē – Algeciras līcis. Nolaižoties un paceļoties, lidmašīnas slīd paralēli laivām. Arī lidostas skrejceļš ir vien 1828 metru garš, tādēļ lidmašīnas pilotam ir jābūt ļoti uzmanīgam manevrējot.

Šī lidosta atrodas tikai 500 metru attālumā no pilsētas centra. Savukārt lidostas skrejceļu šķērso viens no teritorijas galvenajiem ceļiem, tāpēc brīdī, kad lidmašīna paceļas vai nolaižas, abās ceļa pusēs gājējiem un autovadītājiem nākas apstāties.

Kvīnstaunas lidosta, Jaunzēlande

Foto: Shutterstock

Šī lidosta atrodas Jaunzēlandes dienvidrietumu daļā. Tā atrodas vietā, ko no abām pusēm ieskauj kalni, tāpēc nolaišanās brīdī ir vērojami ne tikai skaistie ezeri un upes, bet arī mākoņi. Savukārt ziemā te ir pat sniegs, kurš atrodas kalnos.

Skrejceļu garums ir 1891 metri un 890 metri. Tā nu nolaišanās un pacelšanās mēdz būt nervus kutinoša.

Londonas pilsētas lidosta, Lielbritānija

Foto: Shutterstock

Šī lidosta atrodas tuvu Londonas centram, pašā pilsētā. Skaidru laikapstākļu gadījumā nosēšanās brīdī iespējams redzēt Londonas ievērojamākos apskates objektus – Londonas aci, Lielo Benu un citus.

Nolaišanās brīdī pilotiem jābūt īpaši izturīgiem, jo ceļa slīpums ierasto 3 grādu vietā ir 5,8 grādi. Skrejceļa garums ir 1508 metri, bet tam abās pusēs ir ūdenstilpnes.

Princeses Džuliānas starptautiskā lidosta, Sentmārtena

Foto: Shutterstock

Lidosta atrodas netālu no vienas no apmeklētākajām šīs Karību salas pludmalēm. Lidmašīnas te lido praktiski tikai dažus metrus virs atpūtniekiem. Skrejceļa beigās ir izveidots bārs, kurā atpūtnieki labprāt vēro lidmašīnu nolaišanos un pacelšanos, kas ir vien dažu metru attālumā no viņiem. Skrejceļa garums ir 2300 metri. Visu šo iemeslu dēļ neviens no bīstamāko un interesantāko lidostu topiem neiztiek bez šīs lidostas.

Šāds skrejceļa garums ir piemērots mazām un vidēja izmēra lidmašīnām, bet, neskatoties uz to, princeses Džuliānas lidosta ir otra aktīvākā lidosta reģionā un tajā tiek apkalpotas tādas lidmašīnas kā "Boeing 747" un "Airbus A340s". Lai nolaistos, tām ļoti zemu jāplanē pār Maho pludmali un izveicīgi jāpārslīd pār lidostas teritorijas žogam.

Orlando Melburnas starptautiskā lidosta, Amerikas Savienotās Valstis, Florida

Foto: Shutterstock

Šī lidosta atrodas Floridas štata austrumos, Atlantijas okeāna krastos. Lidostai ir trīs skrejceļi, to garums ir 3103 metri, 1829 metri un tikai 915 metri.

Skats, nolaižoties šeit, ir dramatiski skaists – vienā pusē jūra, bet otrā NASA izmēģinājumu lauki, kuri īpaši saulrietā ir neaprakstāmi, uzsvēruši vairāki piloti "Privatefly.com", saucot šo par Floridas kosmosa krastu.

Barra lidosta, Skotija

Foto: Wikipedia

Lidosta atrodas Barras salā Skotijas Hebridu salās, tā ir vienīgā pasaulē, kurā lidmašīnu nolaišanās un pacelšanās ir no pludmales. Šī lidosta patiesībā ir plašs, tukšs līcis.

Nolaišanās tajā ir atkarīga no paisumiem un bēgumiem. Paisuma gadījumos nolaišanās notiek īpaši interesanti, jo smilšainais skrejceļš ir ūdenī. Lidostai ir trīs skrejceļi, kuri ir 680 metri, 799 metri un 846 metri.

Billija Bišopa Toronto pilsētas lidosta (Toronto salas lidosta), Kanāda

Foto: Shutterstock

Šī ir nelielā lidosta atrodas Toronto salā, Toronto pilsētā. Skrejceļu garumi ir 750 metri un 1216 metri.

No vienas puses lidostu ieskauj lielās un augstās Toronto pilsētas ēkas, bet no otras puses Ontārio ezers.

Šeit var apskatīt 2016. gada TOP biedējošākās lidostas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!