Šķūņa pārvērtības - 19
Foto: DELFI
Tuvojoties vieniem no gada priecīgākajiem svētkiem, Jāņa dienai, ir pienācis laiks ne tikai nolemt, kādā kompānijā tiks likts raits deju solis līdz pat rīta gaismai, bet arī kur lielā apdziedāšana un ķimeņu siera baudīšana notiks. Ieteikumus, kā sagatavot svinēšanas vietu, kā rotāt ar jāņuzālēm, vaicājām Latvijas folkloras biedrības pārstāvei Guntai Saulei.

Saule skaidro, ka svinību vietas sagatavošana sākas ar ikdienišķiem darbiem, piemēram, zāles izpļaušanu, taču jāatceras, ka nedaudz jāatstāj arī jāņabērnu vainagiem un vītņu vīšanai: "Ir daudz dziesmu par izravētiem dārziem un tīru māju, kā arī to, ka vari tikt apdziedāts no jāņabērniem, ja neesi bijis gana čakls." Viņa piebilst, ka svarīgi ir nedusmoties uz garāmbraucošiem jāņabērniem, kas iebriduši tavā pļavā pēc skaistiem ziediem vainagiem: "Jāņabērni ir svētība katrai pļavai un mūsdienu valodā kompliments saimniekošanai."

"No tuvākajām birzīm un meža svinēšanas vietā un sētā, un mājā vajadzētu savest bērzu meijas, kā arī pīlādžu un ozolu zarus," iesaka Saule. "Runājot par Līgo nakts svarīgāko elementu jeb ugunskuru – tas jāiekārto pļavā vai kalniņā. Jāņu kalnu iekārtojot, svarīgi ir trīs vārti: jāņabērnu vārti, ko novieto vietā, pa kuru ierodas svinētāji un arī paši māju ļaudis. Novietojot abus pārējos vārtus, jāzina Saules lēkta un rieta vieta konkrētajā vidē. Tie ir saulrieta un saullēkta vārti," skaidro tradīciju pazinēja.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!