jāņuzāles pļavas puķes Jāņi Līgo saulgrieži
Foto: Shutterstock
Jāņu svinēšanas laikā gan puišiem, gan meitām galvā tiek likti vainadziņi - attiecīgi ozollapu vai puķu vītie. Bet vai tiešām visas pļavas puķes tradicionālajos vainagos drīkst un vajag pīt? Konsultējāmies ar Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvi Aiju Balandiņu par aizsargājamām un indīgām puķēm, kuras labāk atstāt pļavā.

Balandiņa uzsver, ka visas pļavas puķes un augus vainagos nevajadzētu pīt. "Pirmkārt, jāievēro viens būtisks princips – neplūkt to, ko nepazīst. Tas ļaus izvairīties no liekām nepatikšanām." Visiem līgotājiem viņa atgādina, ka frāze ''visa laba jāņuzāle'' neattaisno nezināšanu. "Pazīt Latvijas savvaļas augus tagad ir stilīgi, un, ja vēl zināsiet katra auga īpašo vērtību, ar to pieaugs arī jūsu personīgā vērtība."

Aizsargājamo augu skaistumu viņa aicina baudīt ar acīm. "Iespējams, ka, noplūcot kādu krāšņi ziedošu naktsvijoli vai dzegužpirkstīti, pāri nodarījums dabai būs vērtējams vairākos simtos eiro." Pie aizsargājamajiem un reti sastopamajiem augiem papildu iepriekšminētajām pieskaitāmas arī meža un pļavas silpurenes, mieturu mugurene, meža vizbulis, jumstiņu gladiolas, Sibīrijas skalbe u.c.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!