kaķis istaba durvis ziņkārība
Foto: Shutterstock
Mājoklis ir viens no vērtīgākajiem īpašumiem, ko varam brīvi iegādāties un pārdot. Vienlaikus šāda īpašuma uzturēšana prasa lielu atbildību – mājoklis var tikt pakļauts dažādām likstām, kas var radīt ievērojamus finansiālos zaudējumus. Lai izvairītos no nepatīkamo pārsteigumu sekām, ''DNB'' bankas dzīvesstila bloga ''Dzīve notiek'' eksperti piedāvā iepazīties ar apdrošināšanas plāniem un noskaidrot piemērotāko apdrošināšanas veidu tavam mājoklim.

Nekustamā īpašuma apdrošināšana

Lai sevi pasargātu no lieliem, neparedzētiem izdevumiem, noderēs nekustamā īpašuma apdrošināšana. Iegādājoties mājokli ar bankas aizdevuma palīdzību, tas noteikti jāapdrošina pret visiem pamata riskiem – ugunsgrēku, dabas stihiju postījumiem, šķidruma un tvaika noplūdēm, trešo personu ļaunprātīgu rīcību, piemēram, zādzībām un vandālismu, kā arī transportlīdzekļu trieciena vai sadursmes risku (izklausās komiski, taču var gadīties, ka mājas sienā patiešām iebrāžas traktors). Tāpat vari apdrošināt sadzīves ēku un izloloto pirtiņu, turklāt vari neuztraukties arī par savu iedzīvi – visas mantas, kas atradīsies mājoklī, būs apdrošinātas. Turklāt vari neuztraukties arī par savu iedzīvi – paplašināto un visu risku apdrošināšanas gadījumā manta būs apdrošināta arī ārpus mājas.

Lai apdrošinātu mājokli, tam nav obligāti jābūt aprīkotam ar signalizāciju un ugunsdrošības sistēmu, turklāt iepriekš nav jātērē laiks dokumentu sagatavošanai. Apdrošināšanas polise tiks izveidota atbilstoši iesniegtajai informācijai, tādēļ esi godīgs un norādi tikai patiesu informāciju.

Dzīvokļa apdrošināšana

Ja privātmājas vietā esi izvēlējies dzīvot kaimiņu sabiedrībā, izmanto dzīvokļa apdrošināšanu. Tā pasargās no pēkšņiem izdevumiem, kas radušies avārijas, šķidruma vai tvaika noplūdes rezultātā, ugunsgrēka, eksplozijas, dabas stihiju, trešo personu ļaunprātīgas rīcības un sadursmes (jā, arī daudzdzīvokļu mājas nav pasargātas no nevaldāmiem transportlīdzekļiem) gadījumā.

Reizēm arī pašam var gadīties nokļūt vaininieka lomā, tāpēc papildu sirdsmieram polisē iekļauta arī civiltiesiskā apdrošināšana, kas aiztaupīs liekas galvassāpes, ja appludināsi kaimiņa dzīvokli, mājdzīvnieks viņam nodarīs miesas bojājumus vai bērns ar bumbu izsitīs kaimiņa dzīvokļa logu.
Dzīvokļa apdrošināšanas izmaksas atkarīgas no istabu skaita un kopējās platības.

Maksājumu apdrošināšana

Katras ģimenes budžeta izdevumu sadaļā ir ikmēneša izdevumi. Tajos ietilpst gan mobilo sakaru operatora maksājumi, gan komunālie maksājumi, kā arī visa veida kredītmaksājumi (arī līzinga maksājumi).

Ja esi saslimis un ilgstoši netiec uz kājām vai kāda iemesla dēļ esi palicis bez darba, visticamākais, pietrūks naudas, par ko segt ikmēneša izdevumus. Lai izvairītos no šādām situācijām, apdrošini savus ikmēneša izdevumus un kredītmaksājumus.

Atkarībā no iespējām un ikmēneša maksājumu apjoma vari izlemt, cik lielu mēneša maksājumu vari atļauties.

Kredītņēmēju dzīvības apdrošināšana

Nevajadzētu domāt sliktas domas, taču jebkuram kredītņēmējam būtu sev jāuzdod jautājums – kas notiks ar kredītu, ja manis vairs nebūs? Kredītņēmēja nāves gadījumā kredītsaistības pārņem mantinieki, tāpēc ieteicams laikus pasargāt ģimeni no lieliem izdevumiem, apdrošinot kredītņēmēja dzīvību. Ar izmaksāto apdrošināšanas summu ģimene varēs nosegt atlikušo kredīta summu un saglabāt tiesības uz ieķīlāto īpašumu, turklāt, izmantojot dzīvības apdrošināšanu ar līdzekļu ieguldīšanu vismaz uz pieciem gadiem, iespējams saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu.

Vērtīgu informāciju par īpašuma apdrošināšanas pamatlietām, kas būtu jāzina katram, uzzini šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!