Kad esi atradis dzīvokli, kas atbilst pamata kritērijiem, piemēram, atrašanās vietai, telpu izmēriem un iespējamai īres maksai, laiks ķerties klāt mitekļa izzināšanai. Privātā namu apsaimniekotāja "Civinity" reģionālais vadītājs Latvijā Remigijus Valentinavičs sacījis, ka noteikti jānoskaidro, cik efektīva ir ventilācijas sistēma, kā arī, cik liels un noturīgs ir ūdens spiediens.
Ja vēlies īrēt dzīvokli jaunā projektā, pievērs īpašu uzmanību terasēm un balkoniem. Ļoti bieži nekvalitatīvas hidroizolācijas dēļ telpas, kas atrodas zem terasēm vai balkoniem, applūst. Fiksēt šādas problēmas var, apskatot telpu griestus, kas ir zem terases vai balkona, tādējādi iezīmējot iespējamās problēmas nākotnē. Plašāk par tām lasi šeit.
Tāpat uzreiz abām pusēm ir svarīgi nodalīt – par ko atbildīgs īrnieks, bet par ko – izīrētājs. Jautājumu, uz kuriem rast atbildes, ir daudz un dikti, tāpēc turpinājumā iepazīsties vēl ar citām praktiskam lietām, kuras vērts noskaidrot un pārbaudīt, pirms izlem, vai konkrēto dzīvokli īrēt vai nē. Uz šiem jautājumiem svarīgi atbildes sagatavot arī tiem, kuri izīrē mājokļus. Kas izīrētajiem jāzina par likumdošanu un nodokļiem, lūko šajā rakstā.
Noskaidro, vai tehnika ir lietošanas kārtībā
Tas, ka dzīvoklī ir plīts un veļasmašīna, vēl uzreiz nenozīmē, ka tās strādā. Pirms paraksti līgumu, ieslēdz tās un pārliecinies, jo ierīču, tehniku un arī mēbeļu esamība lielā mērā nosaka īres cenu – ar visām ērtībām vai bez.
Tāpat noteikti jāpārbauda ūdens. Šoreiz nav runa par kvalitāti, bet gan spiedienu un siltā ūdens esamību. Nepietiek vien ar to, ka ūdens no krāna tek – vērts pārbaudīt, vai tas plūst gan karsts, gan auksts, vai spiediens nemainās, nolaižot ūdeni klozetpodā. Nereti gadās, ka karstais ūdens tek, pagriežot krānu aukstā ūdens virzienā, un šādas likstas var sagādāt raizes jau pēc ievākšanās.
Lai izīrētāji neaptītu ap pirkstu, tev skaidri jāzina, kam jāpievērš uzmanība, slēdzot īres līgumu, un kādas ir īrnieka un izīrētāja tiesības. Ar jurista ieteikumiem, ko ieteicams ņemt vērā pirms līguma parakstīšanas, iepazīsties šeit.
Uzzini, kādi ir kaimiņi
Kad būsi noskaidrojis tādus praktiskus jautājumus kā komunālo pakalpojumu izmaksas ziemā un pēdējie mājvietā veiktie remontdarbi, laiks izzināt savus kaimiņus un noskaidrot, kāda ir skaņas izolācija. Ja sienas ir plānas, varēsi dzirdēt teju visu, ko kaimiņš izdara, kad ienāk mājās – noliek atslēgas, ieslēdz savu iemīļoto seriālu, iesprauž kontaktā telefona lādētāju u.c.
Ja kaimiņos ir ģimenes ar maziem bērniem, rēķinies, ka viņu niķus un prieka brīžus var nākties uzklausīt arī tev. Turpretī jauniešiem var būt luste piektdienas vakarā mūziku klausīties skaļāk nekā ierasts, tāpēc ir ieteicams jau laicīgi uzzināt ko vairāk par cilvēkiem aiz pretējām durvīm.
Taču labi kaimiņi ir zelta vērtē. Ja dodies prom uz ilgāku laiku, viņiem var palūgt aplaistīt puķes vai uzmest aci automašīnai, kas stāv sētā. Kā sadraudzēties un sadzīvot ar kaimiņiem, uzzini šajā materiālā.
Starp citu, ja plāno pārvākties ar kādu mājas mīluli, uzreiz uzzini, vai tas tiek ļauts. Dzīvniekiem ir specifiska smaka, kuru saimnieki paši nejūt, tāpēc, lai izvairītos no problēmām ar izīrētāju, to noskaidro jau iepriekš.
Pārbaudi mobilo sakaru signālu
Mūsdienu tehnoloģijas saziņu un komunikāciju ir pārcēlušas jaunā līmenī, tāpēc iedomāties savu ikdienu bez tām, ir kļuvis teju vai neiespējami. Tieši tādēļ vienmēr ir jāpārbauda, kāda konkrētajā vietā ir zona – ja potenciālajā mājvietā nepārbaudīsi šo aspektu, var rasties neparedzētas problēmas komunikācijā ar ārpasauli. Te nav runa tikai par sazvanīšanos ikdienas vajadzībām, bet arī krīzes situācijās, jo zonas neesamība vai vājš signāls var radīt draudus drošībai.
Tālākās rīcības jau ir pēc tavām izjūtām. Ja mājoklī viss apmierina, bet šis ir vienīgais punkts, pie kura velkama mīnusa zīme, vērts pārbaudīt cita operatora piedāvāto pārklājumu. Ja tomēr vēlies izmantot jau esošo, visdrīzāk, šī mājvieta nav kā radīta tev. Vēl citu ieteikumus, kurus likt aiz auss, apskatot potenciālās gan īstermiņa, gan ilgtermiņa dzīvesvietas, uzzini šeit.
Izpēti 'noslēpumainās' vietas
Iespējams, kādam šķitīs, ka tu nedaudz nodarbojies ar izlūkdienestam pietuvinātām nodarbēm, bet vērts paskatīt, kas ir aiz un zem dažādiem interjera elementiem, piemēram, gleznām un paklājiem. Varbūt ar kādas mēbeles pārbīdīšanu izīrētājs centies noslēpt grīdas uzpūšanos, bet viltīgi novietota glezna slēpj caurumu sienā.
Taču pirms izmisīgi pārbaudi katru stūrīti telpā, vērts apvaicāties pašiem saimniekiem, vai gadījumā nav kādi defekti istabās, kas kaut kādā veidā pārvērsti par efektiem vai uzmanīgi paslēpti. Daudziem tas šķitīs tīrais nieks vien, kā arī tavu lēmumu par labu šai vietai neietekmēs, taču tu noteikti jutīsies labāk, ja par defektiem zināsi iepriekš.
Jautā par autostāvvietu un tuvējo apkārtni
Ja ikdienā pārvietojies ar automašīnu, jautājums par autostāvvietas esamību ir gana svarīgs. Bieži vien ir iespējams automašīnas turēt māju pagalmos – ja pat pirmajā acu uzmetienā šķiet, ka visas vietas ir aizņemtas, noteikti pārjautā, jo, iespējams, rūmi var atrast arī tev. Ir cilvēki, kuri savas automašīnas publiskajās stāvvietās uz ielas pa nakti atstāt nevēlas, tāpat nepatīkamas var būt situācijas, ka agros rītos tālu jāiet tai pakaļ.
Vēl tev noderīgi būtu zināt, kāds ir tuvējai rajons. Ļoti iespējams, pašam šķiet, ka visu jau labi pārzini, taču var būt, ka arī mājas iedzīvotājiem ir kopīgas tradīcijas – tiek rīkoti kādi pasākumi, kuri tevi varētu interesēt, vari gluži pretēji – nedaudz pat atbaidīt. Noskaidro, kur ir tuvākais veikals, sporta klubs, pašvaldības bērnudārzs u.c.