Arheoloģiskie izrakumi liecina, ka no 10. līdz 14. gadsimtam Talsu pilskalnā bijis kuršu nocietinājums jeb pilsāts, bet Talsi bijuši kuršu zemes Vanemas centrs. Talsu pilskalnā un Vilkmuižas ezerā arheoloģiskajos izrakumos atrasti vairāki tūkstoši senlietu, kas liecina, ka Talsi vairākus gadsimtus bijis nozīmīgs kuršu centrs. Pilskalnā atrastas liecības par pavisam deviņiem apbūves periodiem. Neviens, protams, īsti nezina, kāda pils izskatījusies, bet talseniekiem gribējās, ja ne pašu pili uzcelt, tad vismaz vizualizēt, kāda tā varēja būt. Tā tapa stends Talsu ezera krastā.
Kā vēsta sena teika, Talsu pils virsaitim bijusi skaista meita vārdā Nārone, kurai uz pleca vienmēr sēdējis mazs dziedātājputniņš. Tas sargājis Nāroni un savu pili. Kamēr putniņš dzīvs, nekādi ļauni spēki nespējuši pilij kaitēt. Aiz pilskalna Jušķu purvā dzīvojusi ragana ar savu dēlu Jurci.
Kāda sirojuma laikā Jurcis ieraudzījis Nāroni – meitene viņam tā iepatikusies, ka gribējis to iegūt sev par sievu. Savu nodomu Jurcis pavēstījis mātei, bet tā Jurcim pastāstījusi par putniņu–sargātāju. Kad dēls mātei bezgala uzstājis, ka tomēr grib jauno meiteni apņemt par sievu, māte likusi lietā visas savas tumšās gudrības.
Tveicīgā jūlija naktī, kad pils logi bijuši vaļā, ragana sūtījusi uz pili savu gudro pūci, lai tā putniņu saplosa. Nodoms izdevies. Nu Jurcis ar saviem vīriem uzbrucis pilskalnam, pili aizdedzinājis un tā sākusi grimt. Bet pils pagalmā no Nārones ne vēsts. Raganas dēls pacēlies gaisā uz mātes dotā burvju mēteļa un apskatījis apkārtni. Ieraudzījis, ka pa meža ceļu skrien meitene, Jurcis lidojis pakaļ, bet Nārone skrējusi bez elpas. Viņš tomēr meiteni panācis, uzcēlis uz burvju mēteļa, un abi lidojuši atpakaļ.
Nārone ar Jurci uzsākusi cīņu un ar mazu duncīti atgriezusi pa gabaliņam no burvju mēteļa. Kur gabals nokritis, tur izveidojies ezers. Tāpēc Talsu apkārtnē ir tik daudz ezeru. Kad abi cīnītāji sasnieguši pilskalnu, burvju mētelis vairs nav varējis viņus noturēt. Nārone un Jurcis nokrituši pilskalna pakājē, kur izveidojies ezers.
Ja kāds spētu pusnaktī, kad pulkstenis sit tieši divpadsmit, apskriet apkārt ezeram, tad nogrimusī pils atkal paceltos un Nārone kļūtu brīva, vēsta teika.