Speciālistes ieteikumi, kā pareizi dezinficēt siltumnīcu
Foto: Shutterstock
Pavasarī dārziņu īpašnieki sasparojas ne tikai stādu audzēšanā un sēklu iegādē, bet arī veco siltumnīcu uzlabošanā vai jaunu ierīkošanā. Arī siltumnīcām pirms un pēc sezonas beigām ir nepieciešama dezinfekcija, tāpēc "Tavs Dārzs" vērsās pie Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) speciālistes, lai noskaidrotu, kā to pareizi darīt.

VAAD Augu aizsardzības departamenta vecākā referente Evelīna Freimane "Tavs Dārzs" atzina, ka vispirms nepieciešams novērtēt siltumīcas kopējo stāvokli, proti, kas ir audzēts, ko audzēs nākamajā sezonā un vai uz augiem ir bijušas slimības vai kaitēkļi. "Ja sezonas laikā siltumnīcā audzētajām kultūrām novērotas slimības, piemēram, Pythium ierosinātas sakņu puves vai citi patogēni, būs nepieciešama rūpīga inventāra mazgāšana un dezinficēšana," uzsver Freimane.

Taujāta par to, kad būtu piemērotākais laiks siltumnīcas dezinfekcijai, speciāliste atzīst, ka to var darīt gan rudenī, gan pavasarī, bet viņa labāk tomēr iesaka to veikt rudenī. "Efektīvāka tīrīšana būs rudenī pēc ražas novākšanas, jo tiks likvidētas ziemošanas vietas gan slimībām, gan kaitēkļiem," skaidro VAAD speciāliste. "Rudenī augu patogēniem vēl ir aktīva vielmaiņa, tādēļ tie ir jutīgāki pret dezinfekciju, vēlāk, augsnei atdziestot un paliekot sausākai, patogēni veido rezistentas struktūras – oosporas, hlamidisporas, ziemotspējīgu micēliju vai sklerocijus." Tāpat viņa uzsver, ka daudz vieglāk ir nepieļaut kaitīgo organismu parādīšanos siltumnīcā, nekā pēc tam tikt no tiem vaļā. "Galvenais – regulāri veikt siltumnīcu dezinfekciju un tīrīšanu laika posmā starp augu audzēšanas cikliem," mudina speciāliste.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!