Foto: Ainars Gaidis

Slīteres nacionālajā parkā svinēt Ceļotāju dienas jau desmito gadu aicina Dundagas novada pašvaldība un Dabas aizsardzības pārvalde. 1. un 2. jūnijā Kurzemē vienīgā nacionālā parka unikālo vidi palīdzēs iepazīt dabas un novada pētnieki. Garākos un īsākos pārgājienos varēs doties ikviens veselīgas vides cienītājs, zinātkārs dabas draugs, ģimenes ar bērniem un visi citi.

Pa ikdienā mazāk zināmām takām dažādos dabas izpētes maršrutos vedīs ne vien Latvijas dabas pētnieki, bet arī Slīteres puses vietējie cilvēki, kam ikviena meža taciņa un purva ieloks pazīstams kopš bērnības. Pitragupes, Vecročupes, Vecmājupes un Dieviņezera krasti, Zartapu grava un Vīdales vecais karjers, kāpu meži no Mazirbes līdz Pitragam un Šlīteres Zilo kalnu krauja atklās savus rūpīgi slēptos dabas retumus visiem, kas atbrauks uz Slīteres siliem vasaras pirmajās dienās. Dabas izglītības centrā pie Šlīteres bākas kompleksa varēs iesaistīties dabas izziņas darbnīcās un gida vadībā doties pa Šlīteres dabas taku. Ceļotāju dienu desmitās gadskārtas programmu tradicionāli kuplinās arī līvu kultūrvēstures izziņas pārgājieni un izbraucieni ar laivām pa jūru un uz Kolkas bāku, kā arī velobraucieni Dundagas un Kolkas apkaimē.

Foto: Ainars Gaidis

Šoreiz Ceļotāju dienu aktivitātes savīsies kopā ar vietējā kulinārā mantojuma baudīšanas iespējām. Latvijā pirmās Mājas kafejnīcu dienas ar autentisku ēdienu klāstu vairākos desmitos mājsaimniecību no Valpenes, Dundagas, Šlīteres, Mazirbes, Košraga, Pitraga, Kolkas, Melnsilas līdz pat Ģipkai veldzēs gan izsalkušus dabas apceļotājus, gan garšu piedzīvojumu meklētājus. Daudzveidīgs ēdienu un dzērienu piedāvājums no vietējiem produktiem, arī īpaši stāsti un amata prasmju demonstrējumi, iecienīto vietējo ēdienu meistarstiķi un no vecmāmiņu un muižas laika pūralādēm izceltu recepšu lietā likšana. Detalizētāku abu dienu piedāvājumu iespējams atrast te.


Slīteres nacionālais parks ir ap 16 tūkstošu hektāru liela teritorija: no Šlīteres Zilajiem kalniem un Šlīteres bākas dienvidos, līdz Kolkasragam ziemeļos. Zilo kalnu pakājes meža masīvs, kas valsts aizsardzībā tika ņemts jau 1923. gadā, tagad dabas daudzveidības ziņā ir viena no bagātākajām teritorijām Ziemeļeiropā. Neskartā daba un lībiešu seno zvejniekciemu virkne gar jūru, kā arī padomju laika militārās pagātnes ievilktās rētas vidē un cilvēku atmiņās Slīteres nacionālo parku padara par Eiropas mēroga unikālu dārgumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!