Līgo Valkā, Līgo, Valka
Foto: L.Vīksna
Kas gan ir Līgo svētki bez ugunskura? Tas viennozīmīgi ir neatņemama svētku sastāvdaļa, kas sev apkārt pulcē gan mazus, gan lielus līgotājus. Ne mazums svarīga ir arī tā izveide, lai tas ar savām liesmām priecētu līdz pat saullēktam.

"Tava Māja" ir sarūpējusi idejas, kā svētkos izveidot ugunskurus un tos rotāt, lai tas kļūtu par skaistu dekoru! Starp citu — bez ugunskura svētkos veido arī pūdeles. Kā to izveidot paša spēkiem, lūko šajā video pamācībā. Savukārt šeit vari aplūkot, kā izveidot ugunskuru pēc senlatviešu tradīcijām, bet šeit lasi Latvijas skautu un gaidu organizācijas pārstāvja ieteikumus, kā izveidot visveiksmīgāko gaismas avotu.

Foto: F64

Jāņu ugunskuram jābūt vērienīgam, tāpēc viennozīmīgi noderēs gari baļķi vai prāvs malkas kalns, lai visas nakts garumā var papildināt ugunskuru ar kādu pagali. Kā redzams attēlā augstāk, apkārt ugunskuram ir arī noņemta zāliena virsējā daļa. Savukārt pašā ugunskura vidū iesprausts baļķis, kuram piestiprināts klāt krāšņš ziedu vainags.

Foto: F64

Ugunskuri var būt arī netradicionālas formas, piemēram, garenisks. Visticamāk, šāda forma panākta ar metāla balstiem, kas novietoti gar ugunskura malām, bet vidū salikti baļķi.

Foto: F64

Teiksiet – kur gan pazudis svētku ugunskurs? Izskatās taču, ka tā ir viena liela zāļu kaudzīte! Jāņos arī ugunskurus rotā, liekot tam apkārt vai virspusē skaistākās puķes vai zaļumus. Arī šajā gadījumā tam apkārt ir salikti dažādi augi. Tāpat ugunskuram apkārt ir salikti akmentiņi, kas ugunskura vietu padara nedaudz drošāku, kā arī tai piešķir glītu akcentu.

Foto: F64

Ugunskurs – piramīda. Šādi salikti baļķi izskatās kā piramīda. Ugunskuru var rotāt arī ar bērza zariem, kas to padarīs krāšņāku. Titulbildē arī vari redzēt vēl vienu piemēru ugunskuram-piramīdai.

Foto: F64

Ugunskuru var taisīt ne tikai uz zemes, bet arī uz kāda paliktņa. Šādi tiks pasargāta arī zāle no izdegšanas. Šādu ugunskuru var izmantot arī kā grilu, bet tad tikai tam virsū jāuzliek restītes, kur pēc tam virsū kārtot gaļu vai dārzeņus.

View this post on Instagram

A post shared by lesrekaikotelok (@lesrekaikotelok) on Jun 14, 2019 at 11:29am PDT


Ja ugunskuram nav paredzēta liela vieta, tad var izveidot tā saukto zviedru uguns lāpu. Turklāt – uz šāda ugunskura var cept ne tikai desas, bet arī maršmelovus vai uzsildīt kādu gardu zupu. Kā izveidot zviedru uguns lāpu, lūko šajā rakstā, kur ir video pamācība.

View this post on Instagram

A post shared by adsy bernart (@pelzhund) on Jun 22, 2016 at 1:52am PDT


Lūk, vēl viens piemērs, kā izveidot iespaidīgu ugunskuru.

View this post on Instagram

A post shared by Poljanska dolina (@poljanskadolina) on Apr 27, 2019 at 1:24pm PDT

Šeit var aplūkot vēl vienu piemēru ugunskuram-piramīdai. Tā iekšpusē ir salikta malka, bet no ārpuses pats ugunskurs izskatās ļoti dekoratīvs. Tā virsotnē iesprausta eglīte, bet Līgo svētkos var droši uzlikt ziedu vai ozollapu vainagu.

View this post on Instagram

A post shared by Dan Mennear (@monasheeman) on Apr 6, 2019 at 5:02pm PDT


Šis viennozīmīgi ir ilgtermiņa risinājums ugunskura vietai. Turklāt – šādi nebūs jāsatraucas par sabojāto zālienu.

Varētu teikt, ka šis ir diezgan slinks risinājums, jo nebūs klat jāliek malka. Tā pati ieripos, kad apakšējās pagales būs jau pārvērtušās oglēs.

Esi izveidojis neparastu Līgo dekoru vai skaistu ugunskura vietu? Pastāsti par to arī citiem"Tava Māja" lasītājiem! Sūti fotogrāfijas un nelielu aprakstu e-pastā: maja@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!