Foto: Kārlis Dambrāns/DELFI
Pandēmija šajos mēnešos ir sašūpojusi arī nekustamo īpašumu nozari, jo ir cilvēki, kuriem ārkārtējās situācijas laikā ir samazināta alga vai kas palikuši bez darba un nonākuši neapskaužamā situācijā – par īri un komunālajiem pakalpojumiem jāturpina maksāt, bet naudas tam nav. Dzīvoklis ir jāatstāj, vai arī jāmeklē jauna dzīvesvieta, kas būtu atbilstoša maciņa biezumam. Tāpat sarežģītā situācijā ir nonākuši dzīvokļu saimnieki, jo viņiem jāpieņem lēmums, kā rīkoties – samazināt īres maksu, segt izdevumus pašiem vai lūgt īrniekus meklēt citu dzīvesvietu.

Žurnālam "Tava Māja" ir zināmi gadījumi, kad dzīvokļa īpašnieks ārkārtējās situācijas laikā piedāvājis atlikt maksājumu par dzīvokli līdz brīdim, kad īrnieki varēs samaksāt, bet ir arī citi stāsti – dzīvokļa īpašnieks piedāvājis samazināt īres maksu.

Pandēmija sašūpo arī nekustamo īpašumu nozari; īres cenas rūk

SIA "City Real Estate" pārstāvis Jānis Čeglis atzīst, ka globālā pandēmija ir atstājusi iespaidu arī uz nekustamo īpašumu nozari, ietekmējot ne tikai īres tirgus dalībnieku maksātspēju, bet arī īpašumu vērtību. "Latvijā pēdējo gadu laikā bija novērojama augoša pieprasījuma tendence īres dzīvokļu segmentā, kas ietekmēja cenu pieaugumu. Ņemot vērā Covid-19 radītās ekonomiskās sekas, kas ir ietekmējušas daļas īres tirgus dalībnieku maksātspēju, novērojama cenu pārstrukturizācijas tendence, respektīvi, segmentā, ko veido dzīvojamais fonds rajonos, sērijveida ēkās ar remontu, kurš veikts pirms gadiem desmit un vairāk, cenas ir samazinājušās procentuāli vairāk, tomēr īpašumiem jaunceltnēs ar kvalitatīvu un nesen veiktu remontu cenu samazinājums ir mazāks," norāda Čeglis. Kā liecina SIA "City Real Estate" informācija, plašais piedāvājuma spektrs ar pazeminātām cenām bieži tika izmantots kā arguments, ar dzīvokļa izīrētāju apspriežot iespēju samazināt īres maksu, kā arī jaunie piedāvājumi tirgū parādījās, cenas pielāgojot kopējam cenu fonam.

Savukārt nekustamo īpašumu platformas "Big Bang Realty" valdes priekšsēdētājs Oskars Zariņš norāda – īrnieku pieplūdums ir ļoti liels un dzīvokļus var izīrēt pāris dienu laikā, ja tiek noteikta pareizā īres cena. "Īrnieku pieplūdums nav novērojams tādēļ, ka būtu uzlabojusies ekonomiskā situācija, gluži pretēji, krīzes iespaidā notiek izdevumu samazināšanas process, kura rezultātā īrnieki maina dzīvesvietu, izvēloties izdevīgākus īres dzīvokļu piedāvājumus vai, piemēram, no trīsistabu dzīvokļa pārceļoties uz divistabu dzīvokli, no Rīgas centra uz Purvciemu utt.," skaidro Zariņš, kurš gan pieļauj, ka drīzumā, visticamāk, izīrēt dzīvokļus kļūs grūtāk. "Ekonomiskās krīzes sekas vēl turpināsies, un būs daudz piemēru, kad īrnieks, kurš zaudējis darbu, atbrīvo dzīvokli un nemeklē vietā citu, bet pārceļas dzīvot pie vecākiem vai izvēlas dalīt dzīvesvietu ar draugiem."

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!