pļava, pļavas, vasara Foto: GrassLIFE
Foto: GrassLIFE

Vēl pagājušajā nedēļā Rīgas dome aicināja apkaimju biedrības pieteikties projektam, lai Rīgā izveidotu pļavas, bet kā pie tās tikt paša spēkiem? Kā savā īpašumā ierīkot dabisko pļavu, kur ziedētu savvaļas augi? Par to raksta turpinājumā stāsta Latvijas Dabas fonda eksperti un projekta "GrassLIFE" zālāju eksperte Baiba Strazdiņa.

Dabiskās pļavas Latvijā ir izzūdoša dabas vērtība, tās saglabājušās vien 0,7 procentos Latvijas teritorijas. Latvijas Dabas fonda dabisko pļavu atjaunošanas projekta "GrassLIFE" darbības laikā bieži esam saņēmuši jautājumus, ko var darīt, lai pļavu situāciju uzlabotu? Vai varam dabai palīdzēt, sava īpašuma teritorijā atvēlot platības apsēšanai ar dabisko pļavu augu sēklām? Mūsu eksperti norāda, ka dabisko pļavu sēklu piesēja ir derīga un pasaulē izmantota metode pļavu atjaunošanai, taču tā nav tik vienkārša, kā sākumā varētu šķist.

Pirmkārt, ir ļoti svarīgi ņemt vērā to, ka Latvijas pļavu dabiskās vides atjaunošanai ir piemērotas tikai Latvijā ievāktas pļavu augu sēklas. Sēklu tirgū ir pieejamas Vācijā, Holandē vai citviet Eiropā ražotās pļavu augu sēklas, dažādi maisījumi ar kārdinošu pļavas tēlu uz paciņas, taču biologi un zālāju eksperti stingri norāda – tās ir izmantojamas tikai pagalmos un puķu dobēs. Šīm sēklām nevajadzētu nonākt Latvijas pļavās un ganībās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!