Ieteikumos, kā caur gudrāku elektroierīču darbināšanu taupīt elektroenerģiju, dalās "Elektrum" Energoefektivitātes centra projektu vadītāja Rūta Liepniece.
- Visā mājoklī apgaismojumā izmantot LED spuldzes. Ja lieto kompaktās luminiscences spuldzes (spirālveida spuldzes, ko kādreiz sauca par energoefektīvajām spuldzēm – red.), tās ieteiktu nomainīt, kad izdeg. Kvēlspuldžu un halogēnspuldžu nomaiņu ieteicams veikt pēc iespējas ātrāk, sākot ar telpām, kurās cilvēki uzturas visbiežāk.
- Gatavojot karsto dzērienu, tējkannā vārīt tikai nepieciešamo ūdens daudzumu. Vārot pilnu tējkannu, patēriņš ir aptuveni četras reizes lielāks, nekā vārot vienu krūzi. Ne vienmēr uz tējkannas norādītais minimālais ūdens daudzums atbilst vienai krūzei, dažkārt tie ir 600 ml, tādā gadījumā ieteicams ieliet ūdeni līdz minimālajai atzīmei.
- Veļu un traukus (trauku mazgājamajā mašīnā) mazgāt zemākā temperatūrā, jo tieši ūdens uzsildīšanai ir nepieciešams lielākais enerģijas daudzums. Piemēram, veļasmašīna 60 grādos patērē par 45 procentiem vairāk elektrības nekā 30 grādos. Protams, jāņem vērā, ka atsevišķu veļu, piemēram, dvieļus, gultas veļu, un arī tādus piedegušus traukus kā katli būs nepieciešams mazgāt augstākā temperatūrā.
- Pārbaudīt, kur ir novietots ledusskapis. Ja iespējams, to pārvietot attālāk no siltuma avotiem – radiatoriem, ierīcēm, kas izdala siltumu, saules stariem – un nodrošināt apmēram 10 centimetru atstarpi starp ledusskapja aizmuguri un sienu, lai dzesēšanas elements, kas atrodas aiz ledusskapja, var saņemt gaisa plūsmu un efektīvāk dzesēties. Tāpat arī nevajadzētu ledusskapi no sāniem iespiest mēbelēs, jo arī tad netiek nodrošināta gaisa cirkulācija un patēriņš palielinās.
- Šajā sezonā aktuāli mēdz būt elektriskie telpu sildītāji. Tos ieteicams lietot apdomīgi, izvērtēt lietošanas nepieciešamību, varbūt ir iespējams saģērbties siltāk, nevis lietot sildītāju. Standarta elektriskais sildītājs vienā stundā patērē 2 kWh elektrības. To, cik daudz elektrības patērē konkrētais sildītājs, var uzzināt, apskatot sildītāja datu lapu/uzlīmi uz ierīces, kur vajadzētu būt norādītai jaudai vatos (W) vai kilovatos (kW). Ja, piemēram, norādītā jauda ir 1500 W, sildītājs stundā patērēs ap 1,5 kWh, to darbinot ar maksimālo jaudu/sildīšanas intensitāti.
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit