Publicitātes foto

Vai esi kādreiz domājis par ceļošanu, ņemot līdzi tikai vienu mugursomu? Ceļošana atbrīvo galvu, rada brīvības sajūtu un ļauj izjust jaunas un vēl nebijušas sajūtas, un bieži vien daudzie koferi var kļūt nevis par komfortu, bet gan lieku apgrūtinājumu. Par to, kā sagatavoties savam pirmajam ceļojumam ar mugursomu, un iemesliem, kādēļ izvēlēties šādu ceļošanas veidu, stāsta ceļotāja un blogere Agnese Skunstiņa.

Agneses lielā mīlestība pret ceļošanu aizsākās pirms pieciem gadiem, kad viņa lika somu plecos un pārgāja pāri visai Spānijai ar kājām, mērojot 1000 kilometru garu ceļu 28 dienās. Savā nākamajā ceļojumā Agnese dosies kopā ar prāmi uz Kārlshamnu Zviedrijā, kur plāno doties pārgājienos un baudīt Zviedrijas dabas skaistumu.

Izvēlies pareizo somu – mugursomai jābūt atbilstošai gaidāmajam piedzīvojumam

Sākot plānot ceļojumu ar mugursomu, īpaša uzmanība jāpievērš tam, lai plānotā ceļojuma veids atbilst tam, cik lielu un kāda tipa mugursomu vēlamies paņemt līdzi. Ja vēlamies doties kalnu pārgājienā, tad noteikti būs svarīgs ne vien somas izmērs, bet arī svars. Savukārt, ja plānots ceļojums, kur mugursoma nepieciešama vien ceļojumam nepieciešamo lietu nogādāšanai no vienas vietas uz otru, iespējams varam izvēlēties vienkāršāku mugursomu.

"Svarīga ir somas litrāža un svars, tāpat tai jābūt atbilstošai tavam augumam. Ja soma muguras daļā būs par garu vai īsu, tad ar tādu somu nebūs ērti. Aktīvās atpūtas veikalos ir lieliski konsultanti, kuri noteikti var pastāstīt par somu un tās pareizu regulēšanu uz muguras un pleciem. Mērot veikalā, tā noteikti jāpieliek ar smagumiem, lai imitētu sajūtu par to, kā tā jutīsies, kad būs piepakota pilna. Izvēloties ceļojuma somu, ņem vērā arī pārējās somas funkcijas – kabatas, krāsu, somas nodalījumus, ūdens pārvalku un citas funkcijas, par kurām padomājot, noteikti būsi pateicīgs sev tad, kad jau atradīsies ceļā," stāsta Agnese.

Jo vieglāka soma, jo baudāmāks ceļš

Gatavojoties ceļojumam, būtiski padomāt ne tikai par labu mugursomu, bet arī par tās saturu – izvēloties ceļot ar vienu mugursomu, jau laikus jāsāk plānot, kas ceļojumā būs vajadzīgs un kas ne. Te pie plānošanas var palīdzēt ne vien rūpīga klimata apstākļu izpēte, bet arī pareiza drēbju izvēle, atceroties, ka daži audumi ir kompaktāki, vieglāk pārnēsājami un pareizi izvēlēti arī dos vairāk siltuma, nekā tie, kas aizņem daudz vietas.

"Katrs liekais sīkums kaut ko sver un kopā tas veido kilogramus. Katram pašam jāizvēlas, vai viņš gatavs nest šīs papildu "ērtības" savā somā. Esi gudrs ceļotājs un kārtīgi apdomā, kuras mantas tev tiešām ir nepieciešamas, lai ceļojums būtu izdevies! Katram pašam jāsaprot, ko viņš spēj panest. Vai "es šo svaru varu un esmu gatavs nest" vai "iztikšu bez šīs lietas septiņas dienas". Ļoti svarīgi ir apzināties savas spējas un tās nepārvērtēt, jo, esot ceļā, ceļotāji bieži vien nožēlo, ka paņemtas līdzi liekas drēbes, kas ceļojumā tā arī netiek uzvilktas, taču visu ceļojuma laiku gan aizņem vietu somā, gan arī rada papildu svaru," pieredzē dalās Agnese.

Apzini, vai mājās ir viss nepieciešamais ceļojumam

Lai izbaudītu ceļojumu, svarīgi sagatavot un salikt savā ceļasomā visu nepieciešamo jau laikus. It īpaši, ja esi no tiem, kam patīk kravāt somas pēdējā brīdī. Visefektīvākais veids, kā saprast, ko ņemt līdzi, lai dotos ceļā, ir saraksta sagatavošana, lai nekas netiktu aizmirsts.

"Ideālajā pasaulē būtu, ja kādu mēnesi vai vismaz pāris nedēļas iepriekš apzinātu, vai mājās ir viss nepieciešamais ekipējums. Sagādāt nepieciešamās lietas un tās pārbaudīt, kā arī izmēģināt, lai tas būtu ērts, tev piemērots un neradītu papildu grūtības ceļojuma laikā. Ja šis viss jau izdarīts laikus, tad somu var pakot arī pāris dienas iepriekš. Man nekad tā neizdodas, bet es vismaz galvā jau laicīgi saprotu, vai viss nepieciešamais, ir un somu pakoju pēdējā brīdī, iepriekšējā vakarā un no rīta," ar savu pieredzi dalās Agnese.

Pako ceļojuma somu lēnām un kārtīgi

Nav maģijas, kā sakārtot mantas tā, lai tās aizņemtu pēc iespējas mazāk vietas, tomēr ir vairāki triki, ko noteikti vērts ņemt vērā. Ir ļoti svarīgi izmantot katru somas centimetru. Noteikti līdzņemšanai ieteicams izvēlēties apģērbus no viegla un neburzīga materiāla, kas atvieglos kravāšanos un pašu ceļojumu, un drošības pēc svarīgi neaizmirst par rūpīgu šķidruma pudeļu iepakošanu, ietinot tās plēvē vai ievietojot maisiņā.

"Ļoti svarīgi ir pakot mantas lēnām, kārtīgi aizbāžot somas tukšās vietas, gar stūriem un malām. Apavos var ielikt zeķes vai mazos krekliņus. Ja plāno ņemt līdzi arī savus traukus, tad arī katliņu vai bļodiņu var piepildīt ar mantām, neatstājot nevienu tukšu vietu. Ideālajā variantā pats ceļojuma ekipējums ir jau svarā viegls un salokāms mazs, lai tas aizņemtu pēc iespējas mazāk vietas," stāsta Agnese.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!