Rundāles pils Dārza svētki
Foto: Publicitātes foto

Pēc divu gadu pārtraukuma Rundāles pils muzejs 2. jūlijā aicina apmeklētājus uz tradicionālajiem Dārza svētkiem rožu ziedēšanas laikā, infomē pils pārstāve Andra Jakoviča. Dienas gaitā notiks spēles, darbnīcas un koncerti bērniem, kā arī amatnieku izstrādājumu, mājražojumu un stādu tirdziņš. Šogad Dārza svētki veltīti pils dārza rekonstrukcijas tēmai, un apmeklētājiem būs iespēja uzzināt un apskatīt, kā noritēja pils baroka dārza atjaunošana. Vakarā paredzēts Kurzemes hercoga kapelmeistara Johana Ādama Hillera operetes uzvedums jeb dziesmuspēle "Mīla uz laukiem".

Svētkos bērnus priecēs koncertuzvedumi "Uku un Leles dziesmas", orientēšanās spēle un darbnīcas, kā arī iluzionista Edžus Kauķa triki un bērnu vokālās grupas "Pigoriņi" priekšnesumi. Savukārt pieaugušie varēs iepirkties tirdziņā, kurā savu preci – vasara puķes, garšaugus un rožu stādus, mājās darinātu vīnu, pašceptu maizi un citus gardumus, kā arī dažāda veida amatniecības izstrādājumus – piedāvās ap 100 tirgotāju.

Dienas laikā būs iespēja uzzināt vairāk par Rundāles pils baroka dārza vēsturisko rekonstrukciju un apskatīt Rundāles pils un dārza arhitekta Frančesko Rastrelli izstrādāto dārza plānu un senākos dārza attēlus, kā arī izsekot dārza atjaunošanas posmiem. Zaļajā teātrī notiks šai tēmai veltīta prezentācija, un visas dienas garumā būs iespēja doties tematiskās ekskursijās pa dārzu.

Dārza svētku dienas programmas apmeklētāji Rundāles pilī var ērti nokļūt ar tiešo autobusa reisu no Rīgas. Autobuss kursē divas reizes dienā – pulksten 9.20 un 12.20, bet atpakaļ no Rundāles pils Rīgas virzienā – pulksten 14.05 un 17.10.

Dārza svētku vakara pasākumā paredzēts Kurzemes hercoga Pētera kapelmeistara Johana Ādama Hillera operetes uzvedums jeb dziesmuspēle "Mīla uz laukiem" senās mūzikas interpreta Māra Kupča iestudējumā ar baroka orķestra "Collegium Musicum Riga" dalību.

Kultūras vēsturnieks Andrejs Johansons uzsver hercoga Pētera aizraušanos ar teātri. 18. gadsimta 60. gados hercogs Pēteris Jelgavā atjaunoja galma teātri, kura repertuārā īpaši iecienītas bija dziesmuspēles – muzikāli uzvedumi, kuros vienkāršas dziesmas mijās ar izklaidējošiem dialogiem. Lielākoties galma teātrī spēlēja un dziedāja mākslinieki bez profesionālas izglītības, bieži vien tie bija "apdāvināti diletanti", darbā "Latvijas kultūras vēsture. 1710–1800" raksta Johansons. Hercoga Pētera galma izrādēs regulāri piedalījās arī viņa iecerētā Doroteja fon Mēdema, kas savaldzināja hercogu un vēlāk kļuva par Kurzemes hercogieni.

Foto: Publicitātes foto

Atbilstoši hercoga Pētera laika garam arī Rundāles pils muzejs aicina viesus izbaudīt saviesīgu vakaru pils dārza īpašajā gaisotnē, klausoties komisko Johana Ādama Hillera dziesmuspēli. Uzvedums stāsta par parasto ļaužu un dižciltīgo mīlas likstām, ko atrisina zemnieku gudrība un grāfa taisnīgums. Pēc uzveduma Dārza svētku viesus priecēs vēsturiskās uguņošanas rekonstrukcija.

18. gadsimtā atpūta dārzos bija neatņemama dzīves sastāvdaļa, ko papildināja notikumam pieskaņotas uguņošanas izrādes. Lai nošķirtu svētku uguņošanu no militārās pasaules, franču matemātiķis un kara inženieris Amedejs Fransuā Frezjē to dēvēja par "prieka ugunīm". Dārza svētku uguņošanu veidos statiskas un rotējošas figūras, kuru centrā būs muzeja jubilejas skaitlis – 50.

Biļetes uz Dārza svētkiem nopērkamas šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!