Dažādu atkritumu dedzināšana Jāņu ugunskurā ir bīstama veselībai un videi, atgādina eksperti
Foto: Shutterstock
Viens no Jāņu svinēšanas tradicionāliem rituāliem ir ugunskura iekuršana. Tomēr, kā liecina novērojumi, sabiedrība nereti izvēlas ugunskura liesmās atbrīvoties no dažādām izlietotā iepakojuma vienībām, videi kaitīgām precēm un bīstamiem atkritumiem, kuru patvaļīga dedzināšana neatbilstošos apstākļos rada būtisku piesārņojumu, kas izraisa negatīvas sekas dabai un cilvēka veselībai. Atkritumu dedzināšana ugunskurā ir administratīvi sodāma rīcība.

"Tradicionāli Jāņuguns kurta augstāka kalna galā, apspīdot plašu apkārtni un simboliski ietekmējot auglību laukos un pasargājot no ļaunuma un slimībām. Tradīcijas saglabājušās līdz mūsdienām, tomēr reālo Jāņu ugunskura ietekmi uz dabu cilvēki spējuši mainīt. No auglības, veselības un labā sarga Jāņuguns nereti pārvērsta par potenciālu draudu veselībai un dabai, ja ugunskurā dedzinātas lietas, kuras nedrīkst mest ugunī," uzsver "Zaļā josta" pārstāve Laima Kubliņa.

Izplatītākā atkritumu vienība, ko cilvēki neapdomīgi dedzina Jāņu ugunskurā, ir plastmasu saturoši pārtikas iesaiņojumi un vienreizlietojamie trauki un izstrādājumi. Piemēram, šķietami nevainīgais materiāls polivinilhlorīds (PVC) sadeg temperatūrā, kas ir vairāk nekā 1000 grādu pēc Celsija, savukārt ugunskura temperatūra nepārsniedz 300–400 grādus pēc Celsija. PVC materiālam nepilnīgi sadaloties, gaisā izplatās hlorsavienojumi un dioksīns, ko ieelpojot, nodarām pāri gan savai veselībai, gan apkārtējai videi, piesārņojot gaisu, ko paši elpojam. Turklāt šīs kaitīgās vielas pieder pie noturīgajiem organiskajiem piesārņotājiem, kas nogulsnējas uz augsnes, līdz ar lietus ūdeņiem nonāk gruntsūdeņos, radot piesārņojumu, kas apdraud vidi un cilvēku vēl vairākus gadus. Galarezultātā noturīgie organiskie piesārņojumi nonāk un uzkrājas cilvēka organismā caur augiem, kurus lietojam pārtikā. Uzkrājoties cilvēka organismā, plastmasas nepilnīgas sadegšanas laikā radušās kaitīgās vielas izraisa dažādas saslimšanas, bojā endokrīno un reproduktīvo sistēmu, palielina audzēju risku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!