Īre ar izpirkuma tiesībām. Kad pārreģistrēt īpašuma tiesības, lai droši justos abas iesaistītās puses
Foto: Shutterstock
Īre ar izpirkuma tiesībām ir veids, kā ilgi sapņoto mājokli iegādāties bez milzu iekrājumiem, taču šāds darījums sevī ietver ne vienu vien risku. Vai drošāk abām darījumā iesaistītajām personām ir, ja īpašumtiesības pircējam pāriet jau darījumā sākumā, vai tad, kad tiek izmaksāta daļa vai visa no darījuma summas, skaidro zvērināta norāte Ilze Metuzāle un zvērināta advokāte Inita Jurka advokātu birojā "Ellex Kļaviņš" .

Lai arī sarunvalodā cilvēki šo darījuma veidu dēvē par "īri ar izpirkuma tiesībām", juridiski un zinātniski pareizi to būtu saukt par nomaksas pirkumu vai pirkumu uz nomaksu, skaidro zvērināta advokāte Inita Jurka. "Īre ar izpirkuma tiesībām nozīmē, ka cilvēks pērk īpašumu, kurā pats arī dzīvo, – ir parakstījis nomaksas pirkuma līgumu un vienlaikus maksā maksājumus, kas vienlaikus var būt gan īre, gan pirkuma maksājums."

Kā norāda ekspertes, visbiežāk izvēli par labu šādiem piedāvājumiem izdara cilvēki, kuriem dažādu iemeslu dēļ nav iespējas saņemt aizdevumu bankā, nelikvīdu īpašumu saimnieki un lielo dzīvokļu projektu attīstītāji, lai piesaistītu klientus. Ir trīs iespējamie varianti: īpašumtiesības pircējam pāriet jau darījuma sākumā, tās tiek pārreģistrētas tad, kad izmaksāta noteikta summa vai pāriet tikai pašās darōjuma beigās – kad izmaksāta ir visa summa. Kurš no tiem ir drošākais variants gan pārdevējam, gan pircējam, uzzināsi raksta turpinājumā. Taču "Delfi Plus" rakstā "Bez kredīta un milzu iekrājumiem – riski un iespējas īrei ar izpirkuma tiesībām" vari iepazīties ar niansēm un sīkumiem, kuriem noteikti jāpievērš uzmanība, ja īpašumu izvēlies iegādāties kā pirkumu uz nomaksu, kā arī reāliem cilvēku pieredzes stāstiem un padomiem, lai vēlāk nenāktos nožēlot.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!