Ņem līdzi tikai svarīgāko
Pareizi izvēlēta un sapakota mugursoma ir viena no svarīgākajām veiksmīga pārgājiena sastāvdaļām. Vēlams, lai tā svērtu pēc iespējas mazāk, tāpēc noteikti rūpīgi pārdomā, cik liela mugursoma ir nepieciešama. Katra ceļotāja vajadzības ir individuālas, taču, piemēram, divu dienu pārgājiena gadījumā mugursomas svaram nevajadzētu pārsniegt 12 kilogramus.
Atceries par saules aizsardzību un galvassegu
Vasarā doties pārgājienā bez saules aizsargkrēma un galvassegas noteikti nav ieteicams. Sejai, rokām un kājām jau pārgājiena sākumā jāuzklāj saules aizsargkrēmu SPF30. Jāatceras to atkārtoti uzlikt pēc peldēšanas vai pārmērīgas svīšanas. Savukārt galvassegas izvēlē priekšroku vajadzētu dot cepurei ar platām malām un ventilācijas atverēm, kas vienlaikus pasargās galvu, kaklu un ausis, taču ļaus arī ādai elpot.
Izvēlies elpojošu apģērbu
Vasaras pārgājienu apģērbam jābūt elpojošam, ātri žūstošam un tam jāaizsargā pret kukaiņiem. Piemēram, pārgājienu bikšu gadījumā labākā izvēle ir bikses ar rāvējslēdzēju, kuras karstā laikā iespējams saīsināt. Pārgājienu kreklam jāizvēlas ērts sporta krekls, vēlams no merīnvilnas un polistirola – tas ātri izžūs un palīdzēs izvairīties no pārmērīgas svīšanas. Neskatoties uz karsto laiku, noteikti jāņem līdzi arī pārgājiena jaka, kas pasargās no lietus, vēja un kukaiņiem.
Pret tulznām palīdzēs kvalitatīvi apavi un sporta zeķes
Pārgājienam jāizvēlas ērtus un jau ienēsātus apavus, lai aktīvo atpūtu nesabojātu tulznas un sāpes. Tā kā svīšana veicina tulznu veidošanos, vasarā priekšroka jādod apaviem no plānāka, elpojošāka materiāla. Turklāt tulznu veidošanos palīdz novērst kvalitatīvas pārgājienu zeķes.
Ik pēc trim kilometriem atpūties ēnainā vietā
Saulainā un karstā dienā ir ļoti svarīgi atpūsties. Ik pēc trim līdz pieciem kilometriem meklē ēnainu vietu, kur var novilkt kurpes un ļaut kāju pirkstiem elpot. Vasaras pārgājienā pēc pusdienām vērts atpūsties ilgāk – līdz pat divām stundām, lai organisms varētu atgūt enerģiju. Šajā atpūtas reizē vajadzētu ieplānot arī pusdienas. Paskaties kartē, vai pa ceļam būs kāda ūdenstilpne, jo labākais veids ķermeņa atvēsināšanai ir ielēkt jūras ūdenī vai purva ezerā.
Jādzer ūdeni
Dodoties pārgājienā karstumā, ķermenim normālai funkcionēšanai nepieciešams daudz vairāk ūdens, tāpēc vienmēr pa rokai jābūt ūdens pudelei, lai izvairītos no dehidratācijas un pārkaršanas. Vasaras pārgājiena pirmās palīdzības komplektā ieliec arī dzeramo elektrolītu pulveri, kurā ir pareizās proporcijās nepieciešamās minerālvielas, tai skaitā magnijs, kālijs un nātrijs, kas ļauj organismam labāk uzņemt ūdeni.
Apzināt vietas, kur varēs papildināt ūdens krājumus
Pirms pārgājiena, noteikti jāizpilda neliels mājasdarbs – jāizveido maršruts. Īpašu uzmanību jāpievērš ciematu veikaliem un ūdenskrātuvēm, jo tur varēs papildināt ūdens krājumus. Palīdzēs arī ūdens filtrs, kas attīra ūdeni no netīrumiem, baktērijām un parazītiem. Ja dosies pārgājienā gar jūras piekrasti, jāņem līdzi visi nepieciešamie ūdens krājumi, jo sāļo jūras ūdeni ar ūdens filtru padarīt dzeramu nav iespējams.
Pietaupiet pietiekami daudz ēdiena uzkodām
Karstā laikā ķermenim ātri iestājas sāta sajūta, bet neļaujiet ķermenim sevi apmānīt. No rīta pirms pārgājiena mājās jāpaēd sātīgas brokastis, kā arī jāieplāno pietiekami daudz laika pusdienām un vakariņām. Ļoti svarīgas ir uzkodas – dodoties pārgājienā, jāizvēlas ar ogļhidrātiem bagātas uzkodas, piemēram, granolas batoniņus vai proteīna batoniņus, vai riekstu un žāvētu augļu maisījumu, kas ir piemēroti uzkodām, esot ceļā.
Turpinājumā – interesanti pārgājienu maršruti Latvijā no plašā "Tūrisma Gids" arhīva krājumiem.