Gada sirsnīgākajā mēnesī gribas būt siltumā, izdaiļot mājokli ar lampiņu virtenēm, gatavot našķus un iepriecināt apkārtējos. Šīm ērtībām svarīga elektrība un uguns, un, augot vajadzību sarakstam, aug arī tās patēriņš. Jo vairāk un jaudīgākas elektroierīces lietojam, jo būtiskāk pārliecināties gan par pašu elektropreču, gan arī elektroinstalācijas tehnisko stāvokli un pareizu lietojumu. Kam pievērst uzmanību? Noderīgus ieteikumus apkopojuši AS “Sadales tīkls” un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta speciālisti.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistika liecina, ka 2021. gadā bez uzraudzības atstātu degošu sveču, adventes vainagu vai egļu izraisītajos 37 ugunsgrēkos cietuši seši cilvēki. Visbiežākais ugunsnelaimju cēlonis pērn bija sveces izraisīta liesma – 26 gadījumos. Šogad, līdz 10. novembrim, reģistrēti jau 17 ar svētku atribūtiem saistīti ugunsgrēki, kuros cietuši četri cilvēki. VUGD pārstāve stāsta, ka biežākais ugunsgrēku izcelšanās iemesls ir neuzmanīga rīcība, kā arī noteikumu neievērošana.
"Cilvēkiem bieži šķiet, ka ar viņiem nekas slikts nenotiks, bet mēs redzam, ka tās nelaimes tomēr notiek. Izejam no istabas, svecītes paliek degot. Pat ja tas ir tikai uz mirkli – tas nav droši. Tā, diemžēl ir mūsu klasika – atklātas liesmas atstāšana bez uzraudzības, ugunsdrošības noteikumu neievērošana (lietojot bojātas virtenes, pārkurinot krāsnis, vai tuvumā pie krāsns glabājot degtspējīgus priekšmetus)," saka Vējiņa.
Ziemassvētki, protams, nav iedomājami bez izrotātas meža skaistules, taču ar katru dienu, ko eglīte pavada istabā, tā kļūst arvien uguns nedrošāka. Arī adventes vainagam pietiek ar piecām dienām siltā istabā, lai tas kļūtu sauss un viegli uzliesmojošs."Jo ilgāk adventes vainags vai eglīte atrodas dzīvoklī, jo sausāki un degtspējīgāki tie paliek," atgādina Vējiņa.
Pievērs uzmanību gaismas dekoru marķējumam un tehniskajam stāvoklim
Runājot par ugunsgrēkiem svētku laikā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Sandra stāsta, ka par iemeslu tiem var kļūt arī bojātas elektroierīces, piemēram, lampiņas.
"Parasti cilvēki, ja iepriekšējā gadā ar lampiņām viss bijis kārtībā, tad nākamajā gadā tās uzliek eglītei, nepārbaudot to stāvokli. Tomēr, arī gadu stāvot plauktā, tās var sabojāties un pēcāk radīt īssavienojumu. Tāpēc, pirms izmantot elektriskas ierīces, pārliecināmies, vai tās ir tehniskā kārtībā," iesaka speciāliste. Arī ASV 34% gadījumu eglītes aizdegas tieši lampiņu īssavienojuma rezultātā.
Jāatceras, ka aizdegušās elektroierīces nedrīkst dzēst ar ūdeni. Vēlams izmantot ugunsdrošības pārvalku, un, ja tas ir iespējams, atvienot ierīci no kontaktligzdas vai atslēgt visas elektrības padevi mājā.
Viens ar virtenēm saistītais risks ir plānā vada izolācija, kas var saplaisāt, skatam atklājot kailvadus, skaidro "Sadales tīkls" speciālisti. Jebkura ierīce ar bojātu vada izolāciju ir bīstama, jo bojājuma vieta ātrāk sakarst un īssavienojuma gadījumā aizdegsies pirmā, radot ugunsgrēka draudus. Ja vads ir bojāts, nelabo to ar izolācijas lenti – tas ir īstermiņa risinājums, jo bojātā vieta turpinās karst. Turklāt no bojāta vada elektrotraumu var gūt bērns vai mājdzīvnieks.
Neaizmirsti arī pārliecināties, vai izvēlētais dekors ir paredzēts telpām vai izmantošanai ārā. Marķējums IP20 norāda, ka elektroierīce ir paredzēta lietošanai tikai sausās telpās, jo tā nav mitrumizturīga. Marķējums IP44 norāda, ka elektroierīce paredzēta lietošanai arī āra apstākļos un ir izturīga pret mitrumu un laikapstākļu maiņu, taču nav paredzēta iemērkšanai ūdenī. Savukārt marķējums IP67 nozīmē, ka elektroierīce paredzēta lietošanai āra apstākļos un ir ūdens un mitruma izturīga. Iekštelpām paredzētās virtenes nekādā gadījumā neizmanto mājas fasādes dekorēšanai!
Esi uzmanīgs, virtuvē rūpējot svētku galdu
Virtuve ir mājas sirds, un Ziemassvētkos tā kļūst par vietu, kur top neatņemams svētku elements – bagātīgs galds. Vienlaikus virtuve līdztekus vannasistabai paaugstinātā mitruma dēļ ir elektronedrošākā telpa mājoklī. Atceries, ka mitrā vidē ar elektroierīču lietošanu jābūt īpaši piesardzīgam, jo ūdens teicami vada elektrisko strāvu, palielinot elektrotraumu gūšanas risku.
Pārdomā elektroierīču novietojumu virtuvē, lai tās atrastos pēc iespējas tālāk no izlietnes, tējkannas, šķidrumiem. Pirms darbini ierīces, noslauki rokas – tām jābūt pilnīgi sausām. Paša drošībai būtiski, lai netiktu izmantotas ierīces ar bojātu vada izolāciju, korpusu vai mehāniku – arī šo daļu saskare ar mitrumu var ne tikai pilnībā sabojāt ierīci, bet arī izraisīt nopietnu elektrotraumu. Arī elektroietaisēm jābūt labā darba kārtībā – nav prātīgi bojātai rozetei, kas stingri neturas sienā, pieslēgt jaudīgu cepeškrāsni vai blenderi.
Tāpat ugunsgrēku izcelšanās iemesls ne tikai svētku laikā, bet arī ikdienā bieži vien ir malkas atstāšana pie kamīna vai krāsns nākamajai kurināšanas reizei. Bieži vien tām blakus ir arī vecas avīzes vai citi papīra izstrādājumi iekuram. Pietiek ar vienu dzirksteli, lai izceltos liela nelaime, tādēļ iekuru vēlams glabāt pēc iespējas tālāk no karstuma avota.
Izmanto pareizi elektrisko sildītāju
Mūsdienās pieejami dažāda veida elektriskie sildītāji – termoventilatori, eļļas sildītāji, konvektori un infrasarkano staru sildītāji. Populārākie no tiem ir eļļas sildītāji, kurus izmanto daudzās mājsaimniecībās, savukārt mazāku telpu apsildei nereti izvēlas termoventilatorus, ar kuriem jābūt īpaši uzmanīgiem.
Pirms darbināt sildītāju, notrauc no tā putekļus, kā arī pievērs uzmanību vada izolācijai, vai nav saplaisājusi. Ja redzi, ka izolācija ir bojāta, nekādā gadījumā nepieslēdz ierīci elektrotīklam! Nenovieto sildītāju tuvu viegli uzliesmojošiem materiāliem, kā arī turi drošā attālumā no sienas un mēbelēm. Ļoti būtiski ir elektrisko sildītāju pievienot atsevišķai kontaktligzdai, nevis pagarinātājam, jo tā ir lielas jaudas ierīce, kas apvienojumā ar citām elektrotīklam pievienotajām iekārtām var izraisīt tīkla pārslodzi.
Pārliecinies par patēriņam atbilstošu slodzi mājoklī
Ziemas periodam raksturīga intensīvāka elektroierīču lietošana. Ja mājoklī ir pietiekama pieslēguma jauda un tehniski labā stāvoklī esošs iekšējais elektrotīkls, bažām nav pamata.
Diemžēl daudzos mājokļos elektroinstalācija ievilkta pirms daudziem gadiem – laikā, kad elektroierīces bija mazjaudīgākas un tās lietojām krietni retāk – īpaši tas attiecas uz padomju laikā celtajām ēkām, kuru elektroinstalācija tika paredzēta vien pāris elektroiekārtām. Šādam elektrotīklam vienlaikus pieslēdzot vairākas jaudīgas ierīces, pārslodze būs neizbēgama un par to liecinās "izšauti korķi" jeb atslēgušies elektrības drošības slēdži. Ja tie atslēdzas regulāri, tas var liecināt ne tikai par elektrotīkla pārslodzi, bet arī bojājumu – tad ieteicams nekavēties un konsultēties ar sertificētu elektriķi.
Pārrunā elektrodrošības noteikumus ar mazākajiem svinētājiem
Jau no mazotnes ieteicams ar bērniem sākt sarunu par elektrodrošības noteikumiem un tos regulāri atgādināt, skaidrojot, ka elektrība var būt dzīvībai bīstama, atgādina "Sadales tīkls" pārstāvji. Mazi bērni lielākoties gūst elektrotraumas, ieliekot rozetēs dažādus svešķermeņus – vecāku uzdevums ir arī parūpēties, lai kontaktligzdas būtu aizsegtas ar speciāliem rozešu aizliktņiem vai tiktu izmantotas kontaktligzdas ar drošības mehānismu.
Tāpat bērniem svarīgi uzsvērt, ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt elektroierīču un elektrības infrastruktūras tuvumā – gan telpās, gan ārpus tām. Informāciju un padomus vecāki un atvases var smelties "Sadales tīkla" specializētajā elektrodrošības interneta vietnē arelektribuneriske.lv.
Savukārt VUGD pārstāve stāsta par nesenu atgadījumu, kad dienesta darbinieki saņēma izsaukumu uz kādu māju, kur kaķis bija skrējis garām svecei, kas bija trauciņā uz palodzes. Svece apgāzās, liesma pārmetās uz aizkariem un izcēlās ugunsgrēks, kura dzēšanā nu bija nepieciešama glābšanas dienesta palīdzība.
Viens no veidiem, kā mazināt ugunsgrēka iespējamību, ir dūmu detektoru uzstādīšana. Kopš 2020. gada 1. janvāra tā esamība ir obligāta jebkurā mājā vai dzīvoklī. Savukārt, privātmājas gadījumā, jābūt arī ugunsdzēšamajam aparātam.
Ko darīt, ja ugunsnelaime tomēr notikusi?
Ja ugunsgrēks tomēr ir izcēlies, jāzvana uz glābšanas dienesta tālruni 112, un, ja mājās ir ugunsdzēšamais aparāts, pieaugušais cilvēks var mēģināt nodzēst uguni pirms VUGD ierašanās. Taču vēlams galēju situācijas novērtējumu atstāt pieredzējušu ugunsdzēsēju glābēju ziņā.
"Jāatceras, ka nedrīkst apdraudēt savu veselību un dzīvību, tāpēc labāk doties laukā, vienlaikus zvanot 112, un sagaidīt glābējus. Ugunsgrēka gadījumā katra sekunde un katra minūte ir ļoti svarīga, tāpēc, jo ātrāk mūs izsauks, jo ātrāk mēs varēsim doties palīgā," atgādina VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore.
Nākas glābt arī Ziemassvētku vecīti
Vērot ugunsdzēsēju glābēju ikdienu seriālos ir skatītājiem visnotaļ aizraujoši, taču pašam piedzīvot ugunsnelaimi jau ir pavisam cits stāsts. Īpaši gaidot svētkus, būtiski atcerēties par ugunsdrošības noteikumiem.
ASV, kur risinās kanāla "Fox life" populārā glābēju seriāla "Čikāga liesmās" notikumi, ik gadu vidēji notiek ap 160 ugunsgrēkiem, kuru cēlonis ir Ziemassvētku eglīte. Traģiskākais šāda veida ugunsgrēks notika 2021. gada janvārī Filadelfijas štatā, kad aizdegušās eglītes radīta ugunsgrēka dēļ gāja bojā 12 cilvēki, deviņi no tiem – bērni.
Ugunsdzēsējiem ikdienā nākas sastapties ar visdažādākajiem izaicinājumiem, kas ne vienmēr saistīti ar uguni. Viņi sniedz palīdzību arī daudzās citās, cilvēkiem un arī dzīvniekiem bīstamās, situācijās.
Glābēji ekrānos dzēš ne tikai ugunsgrēkus. Seriāla "Čikāga liesmās" vienā no epizodēm ar nosaukumu "Ziemassvētki" ("Winterfest"), glābēji devās palīgā Ziemassvētku vecītim un vairākiem garāmgājējiem, kuriem virsū uzkrita vairākus desmitus metru gara svētku egle.
Šajā pašā sērijā Čikāgas 51. ugunsdzēsēju depo darbinieki palīdzēja arī kādam vīrietim, kura mutē iestrēga svētku rotājums.
Glābēju seriāli ir viens no pieprasītākajiem televīzijas žanriem, jo tie sniedz skatītājiem krietnu adrenalīna devu, taču jāatceras, ka realitātē ugunsgrēka dzēšana ir smags un bīstams darbs. Tāpēc cilvēkiem pašiem jādara viss iespējamais, lai pasargātu sevi, tuviniekus un īpašumu no potenciālas ugunsnelaimes.
Kanāla "Fox life" komanda novēl priecīgus un drošus Ziemassvētkus un aicina pie ekrāniem darbdienu vakaros pulksten 21.55, kad skatāms seriāls "Čikāga liesmās".