Svētku brīvdienas operatīvajiem dienestiem ir īpaši intensīvs laiks. Cilvēki rīkojas neapdomīgāk un tas noved pie traģiskām sekām. Neapdomība ir viens no galvenajiem iemesliem cilvēku bojāejai ugunsgrēkos – lielu daļu no traģiskiem negadījumiem varēja novērst, ja vien tiktu ievērotas ugunsdrošības prasības. Pagājušajā gadā Ziemassvētku brīvdienās ugunsgrēkos gāja bojā divi cilvēki, bet četri cieta. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina – drošus svētkus rada katrs pats.
Sveces bez uzraudzības atstāt nedrīkst
Bez uzraudzības atstātas sveces atbilstošos apstākļos visā telpā var izraisīt liesmas vien pāris sekunžu laikā. Katru gadu ugunsdzēsēji dodas uz izsaukumiem, kas radušies cilvēku neuzmanības dēļ.
Lai no aizdegtas sveces neizceltos ugunsgrēks, atceries:
- sveces stabili jānovieto uz nedegošas virsmas un nav vēlams sveci novietot citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, pie radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem;
- degoša svece rada augstu temperatūru, tāpēc tā jānovieto drošā attālumā no degtspējīgiem priekšmetiem, mēbelēm, audumiem, aizkariem u.c;
- degošas sveces nedrīkst pat uz īsu brīdi atstāt bez uzraudzības. Dodoties ārpus telpas, kurā atrodas degošas sveces, vai pirms gulētiešanas, ir jāpārliecinās, ka sveces ir nodzēstas.
Tāpat VUGD atgādina, ka eglītes zaros iestiprinātas sveces dedzināt ir ļoti bīstami, jo no tām viegli var uzliesmot pati egle vai tās dekorācijas.
Drošība pirmajā vietā arī kurinot krāsnis un pirtis
Viens no izplatītākajiem ugunsgrēku iemesliem ir apkures iekārtu nepareiza izmantošana, tāpēc svētkos kurinot pirtiņu, krāsni vai kamīnu, neaizmirsti ievērot drošības noteikumus:
- nekurini un neizmanto bojātas apkures iekārtas vai dūmvadus;
- aizdegšanai neizmanto viegli uzliesmojošus un degtspējīgus šķidrumus, bet kurināmo un citus degtspējīgus materiālu apkures iekārtas durtiņu priekšā novieto ne tuvāk par 1-2 metriem;
- nenovieto uz un pie apkures ierīcēm degtspējīgus priekšmetus un materiālus, piemēram, nežāvē drēbes un apavus.
- Ja apkures iekārtu iekurini tikai svētku laikā, pirms lietošanas pārliecinieties, ka dūmvadā nav izveidojušies kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, savlaicīgi nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā – var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu.
Neaizmirsti par elektrisko rotājumu drošības lietošanas instrukciju
Pirms svētkiem un svētku laikā rotājam savas mājas un ārtelpas ar spuldzītēm, bet jāatceras, ka to nepareiza lietošana var izraisīt ugunsgrēku. Izvēloties dekorēšanas vietu, jāpievērš uzmanība spuldzīšu lietošanas instrukcijai – vai tās ir paredzētas ārtelpām, iekštelpām vai tās ir ūdens un mitruma izturīgas.
Katrai elektroierīcei ir savs marķējums, kas norāda uz izmantošanas veidu. Nekādā gadījumā ar iekštelpām paredzētajām elektriskajām virtenēm nedekorē mājas fasādi! Atverot jaunas vai izmantojot jau lietotas virtenes, ir jāpārliecinās vai tās nav bojātas. Jebkura ierīce ar bojātu vada izolāciju ir bīstama, jo bojājuma vieta ātrāk sakarst un īssavienojuma gadījumā aizdegsies pirmā, izraisot ugunsgrēku.
Lietojot pirotehniku, ir jāievēro īpaša piesardzība
Ja svētkos esi nolēmis lietot pirotehniku, ir jāievēro vairāki, būtiski piesardzības pasākumi, lai svētku salūts padarītu vakaru krāšņāku nevis pārvērstos traģēdijā. Atceries:
- pirms svētkiem iztīri māju balkonu un/vai pagalmu no viegli degošām lietām, jo kaimiņu šautā raķete, nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrist uz balkona vai pagalmā un izraisīt ugunsgrēku;
- pirotehniku iegādājies tikai sertificētos veikalos un pirms lietošanas rūpīgi izlasi lietošanas pamācību, to ievēro un neskaidrību gadījumā konsultējies ar speciālistu;
- pirms pirotehnikas raķešu palaišanas novieto tās uz stabilas virsmas, lai tās neapgāztos un gadījumā, ja pirotehnikas raķetes nav nostrādājušas, tās atkārtoti neaizdedzini!
- Gadījumā, ja esi nolēmis doties vērot salūtu, atrodies drošā attālumā no pirotehnikas izstrādājumu palaišanas vietas, jo tā vari pasargāt sevi no smagām apdeguma traumām pirotehnikas iedarbināšanas procesā radušās kļūdas dēļ.
Noteikti pārrunā ar bērniem drošības jautājumus
Gaidot svētkus un iestājoties skolēnu brīvlaikam, jau savlaicīgi pārrunā ar bērniem drošības jautājumus. Iesaisti bērnus drošās svētku aktivitātēs, piemēram, piparkūku mīklas rullēšanā, mantiņu iekāršanā eglītē u.c. Neatstāj mazus bērnus telpā ar iedegtu kamīnu, krāsni vai sveci. Tāpat atgādini, ka atrasties uz ledus un lietot pirotehnikas izstrādājumus ir aizliegts.
Pirms svētkiem pārrunā ar bērniem drošības jautājumus un pareizu rīcību dažādās situācijās. Kopā atkārto, kuros gadījumos ir jāzvana uz 112, kāda informācija jāsniedz piezvanot un kā jārīkojas, ja notikusi nelaime, bet nav pieejams telefons.
Drošība pavadot brīvo laiku ārā
Dodoties pastaigās, baudot ziemas priekus un nodarbojoties ar dažādiem sporta veidiem, ir jābūt piesardzīgiem, lai nenotiktu nelaime. Uz ledus atrasties nedrīkst, jo tā biezums var būt ļoti maldinošs, tāpat, braucot ar ragaviņām, pārliecinies, ka tās neieslīdēs ūdenstilpnē vai uz ceļa braucamās daļas. Dodoties slēpot un pastaigājoties seko līdzi savai atrašanās vietai, lai neapmaldītos, slidošanai aicinām izvēlēties tikai slidošanai paredzētas vietas.
Dūmu detektors – lieliska dāvana!
Domājot par savu tuvinieku iepriecināšanu svētkos, dāvini drošību – dūmu detektoru! Visbiežāk traģiskas ugunsnelaimes notiek naktīs, jo cilvēks miegā nejūt dūmus, toties dzird skaņas, tāpēc dūmu detektors ļauj savlaicīgi pamanīt ugunsgrēka izcelšanos un pamest piedūmotās telpas.
Ziemassvētki un Jaunais gads ir svētki, kurus gaida gan pieaugušie, gan bērni. Lai šie svētki būtu droši Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests ir apkopojis galvenos ieteikumus drošai svētku norisei, kas pieejami šeit. Ja tomēr notikusi nelaime un ir nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties zvani uz tālruņa numuru 112!