Iemesls vairākām neatgriezeniskām veselības problēmām: kāpēc un kā utilizēt baterijas
Foto: Shutterstock
Atzīmējot Starptautisko Bateriju dienu, "Zaļā josta" kopā ar inovatīvo depozīta iekārtu risinājumu "WinGo Deposit" pasludina februāri par bateriju pārstrādes mēnesi, vēršot sabiedrības uzmanību uz izlietoto bateriju kaitīgo ietekmi uz vidi un cilvēka veselību. Uzzināsim, kā pareizi utilizēt izlietotās baterijas, lai ne tikai rīkotos videi un veselībai draudzīgi, bet arī iegūtu bonusa punktus!

Par izlietoto bateriju potenciāliem draudiem dzīvajai dabai skaidro "Zaļā josta" pārstāve Laima Kubliņa: "Bateriju sastāvā ir vairākas videi un cilvēka veselībai bīstamas vielas – skābes, sārmi, kadmijs, mangāna dioksīds, dzīvsudrabs, cinks, svins un citas vielas. Izmestas nepiemērotās vietās, izlietotas baterijas var sākt rūsēt un to korpuss sadalīties, kā rezultātā to sastāvā esošās ķīmiskās vielas var nonākt augsnē, piesārņot ūdeni un visbeidzot nonākt cilvēka organismā, radot neatgriezeniskas sekas cilvēka veselībai."

Piemēram, baterijās esošais svins ir toksisks metāls, kas ir īpaši bīstams grūtniecēm un bērniem. Svins var izraisīt gan bērnu attīstības un augšanas traucējumus, bojāt nieres, smadzeņu darbību, ietekmēt atmiņu, bīstami paaugstināt asinsspiedienu un radīt nervu sistēmas traucējumus. Savukārt baterijās esošais niķelis un kadmijs var izraisīt smagus nieru bojājumus, kā arī provocēt vēža šūnu attīstību. Daudzkārt lādējamās baterijas jeb akumulatori ir īpaši bīstami, jo papildu jau minētajam svinam satur arī sērskābi, kas ir īpaši kodīga – nokļūstot uz ādas var izraisīt smagus ķīmiskos apdegumus, bet, iekļūstot acīs, tūlītēju aklumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!