Carnikavas Novadpētniecības centrā apskatāma divu kolekcionāru gadiem ilgi krātā sērkociņu kastīšu un etiķešu kolekcija. Tajā apskatāmas vairāk nekā 12 tūkstoši etiķetes, kas aptver visdažādākos tematus. Senākās etiķetes kolekcijā esot no 19. un 20. gadsimta sākuma.
Carnikavas novadpētniecības centra izstāžu zālē ierasti tiek izlikti vairāki desmiti eksponātu, bet šoreiz zāles sienas klāj tūkstošiem sērkociņu kastīšu etiķetes, kas pieder diviem kolekcionāriem. Rīdzinieks Guntis Šķēle stāsta, ka viņa mūžā vienmēr bijuši divi vaļasprieki: autosports un kolekcionēšana. Viņa kolekcijā esot vairāk nekā 12 000 sērkociņu kastīšu etiķešu. "Sērkociņus atdevām mammai, kastītes saplēsām. Augšējo kārtu ielikām ūdenī, noņēmām etiķeti, tad albumā iekšā."
Vēlāk sērkociņu kastītes esot meklētas pie ārzemju tūristiem, kur bijušas lielākas iespējas dabūt vēl neredzētas etiķetes. Pēc skolas beigšanas savāktā kolekcija ilgus gadus gulējusi bēniņos, bet pēc aktīvo sporta gaitu beigšanas atkal tikusi papildināta gan krāmu tirdziņos, gan no kolekcionāriem. Izstādē galvenokārt aplūkojamas pagājušā gadsimta vidū ražoto sērkociņu etiķetes, kas aptver visdažādākos tematus. Piemēram, satiksmes noteikumus, tā laika sportistus. "Te var uzzināt visu. Visa dzīve uz tām etiķetēm. Bērni var spēlēt spēles. Kārtis ir, domino. Te var redzēt pasaulslavenus cilvēkus," stāsta Renāte Sliede ādažniece, izstādes kuratore.
Kuldīdznieks Juris Vilsons savu kolekciju joprojām papildinot, bet uz Carnikavu atvedis stendu ar senām un ļoti neparastām sērkociņu kastītēm. "Metāla sērkociņu kastītes ietvars no piecdesmitajiem gadiem. Sērkociņus varēja nopirkt atsevišķi, bet ietvars bija, lai kastīte kabatā nesaspiestos. Latvijas laikā bija no sudraba, kas tajā laikā dāvinātas ar gravējumiem un uzrakstiem."
Pirmā sērkociņu fabrika Latvijā darbu sāka 1878. gadā Kuldīgā. Vēlāk sērkociņi ražoti arī Saldū, Liepājā, Līgatnē un Rīgā. Vilsons: "Esmu lasījis grāmatu par "Vulkāna" vēsturi, arī mana pašreizējā kolekcija ar to arī aizsākās, kad pirms gadiem pieciem, sešiem ieraudzīju "Vulkāna" kastīti. Tad jau tas aizgāja – ne tikai "Vulkāns", bet arī pārējās Latvijas sērkociņu fabrikas un ārzemes."
Kā ReTV stāsta novadpētniecības centra vadītāja Olga Rinkus, lai gan kolekcionēšana šodienas jauniešus tik daudz neinteresējot, kolekciju varot uzskatīt par fonu, lai runātu par ļoti dažādām lietām. "Atklāšanā mazie bērni saņēma uzdevu saskaitīt kuģus un zivis. Sanāca vairāk nekā 30 kuģi, bija diskusijas – burinieku uzskatām par kuģi vai zvejnieku laivu."
Izstāde, kurai dots nosaukums "Dedzīgā aizrautība", Carnikavā būs apskatāma līdz 4. aprīlim.