Vai uz salātlapām esi pamanījis mazus zaļus kukainīšus? Laipni lūdzam laputu pasaulē! Tiesa, siltais laiciņš dara savu, kā rezultātā veidojas labvēlīga vide dažādu kaitēkļu un slimību attīstībai. Kā ziņo "Māja&Dārzs" lasītāji, dārzos jau parādās laputis, kas augus tā apsēdušas, ka nevar pamanīt vairs zaļās lapiņas. Aiziet, apkarosim, pirms tās veic savu "uzbrukumu" – apskatīsim laputu apkarošanas metodes, lai šajā sezonā augtu veselīgas salātlapiņas. Bet kā? To noskaidrosim, padomu vaicājot Dārzkopības institūta vadošajai pētniecei Līgai Lepsei.
Kā savulaik informēja Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD), laputis ir vieni no visplašāk izplatītajiem kaitēkļiem pasaulē, kas katru gadu nodara mazāku vai lielāku kaitējumu atkarībā no to invāzijas pakāpes. Tās ir grūti ierobežot to straujās attīstības dēļ, bet tomēr laputu ierobežošana ir būtiska. Ar laputīm jācīnās nevis vienu nedēļu, bet aizsardzības pasākumi pret tām jāveic visa gada garumā.
Kā vēsta informācija VAAD mājaslapā, Latvijā gadā attīstās 8 – 12 laputu paaudzes. Tās ziemo olas uz jaunajiem saimniekaugu zariem. Kāpuri šķiļas pumpuru plaukšanas laikā. Katra mātīte dzemdē 30 līdz 50 kāpuru. Pēc divām līdz trīs paaudzēm laputu kolonijās veidojas spārnotās mātītes, kas pārlido uz citiem augiem un tur turpina vairoties. Septembrī vai oktobrī uz barības augu zariņiem dēj olas, kas ziemo.