Stounhendža, Viltšīra, Apvienotā Karaliste
Khafra un Khufu piramīdas, Giza, Ēģipte
Čako kanjons, Ņūmeksika, ASV
Čako kultūras nacionālajā vēsturiskajā parkā (Chaco Culture National Historical Park), kas atrodas nomaļā kanjonā Ņūmeksikas ziemeļrietumos (titulbildē), atrodas milzīgas būves (sauktas par kivām), ko laikā no 850. līdz 1250. gadam pirms mūsu ēras uzcēla senā pueblu tauta. Atrodieties "Casa Rinconada" (burtiski tulkojot – "lieliskajā kivā") vasaras saulgriežos, var redzēt, ka saullēkta laikā saule iespīd caur logu, veidojot gaismas trijstūri, kas atspīd nišā.
"Piedras Blancas", Antekera, Spānija
Pavisam nesen – šī gada maijā – arheologi Andalūzijā, Spānijas dienvidos kalna "La Peña de los Enamorados" pakājē atklāja 5400 gadu vecu kapavietu, kurā ir megalīti. Saulgriežos saullēkts izgaismo dekoratīvos akmeņus uz dziļumā esošās telpas sienām.
Saules tuneļi, Lielā baseina tuksnesis (Great Basin Desert), Jūtas štats, ASV
Ne visas celtnes, kas radītas saskaņā ar saules ritējumu, ir tūkstošiem gadu vecas. ASV atrodas modernās mākslas darbs – mākslinieces Nensijas Holtas radītie Saules tuneļi, kas uzbūvēti no 1973. līdz 1976. gadam. Instalācija sastāv no četriem masīviem betona cilindriem, kas izvietoti saskaņā ar saullēktu un saulrietu vasaras un ziemas saulgriežos.
"Puerco Pueblo", "Petrified Forest" nacionālais parks, Arizona, ASV
Aizvēsturisko laikmetu cilvēki ASV dienvidrietumos saulgriežus, iespējams, izmantoja, lai izveidotu kalendāru. Viens no slavenākajiem ir petroglifs (pirmatnējo cilvēku zīmējums, iekalums klints sienā) "Puerco Pueblo". Tajā saules gaismas stars tiek projicēts uz spirālveida saulgriežu apzīmējuma, pašā tā centrā pieskaroties ap pulksten 9 pēc vietējā laika.
"Hagar Qim", Malta
"Ballochroy" stāvošie akmeņi, Kintira, Lielbritānija
Tiek uzskatīts, ka šie trīs vertikālie stāvakmeņi, kas orientēti no ziemeļaustrumiem uz dienvidrietumiem, ir sena observatorija. Trīs akmeņi sakrīt ar saulrietu saulgriežu dienā, saulei rietot aiz kalniem Juras salā.