Katru gadu vasaras sezonā parādās ziņas par haizivju uzbrukumiem cilvēkiem. Neskatoties uz bailēm no šiem šausminošajiem okeāna iemītniekiem, iespēja tos satikt ir ļoti maza. Saskaņā ar "International Shark Attack File" (ISAF) datiem iespēja nonākt aci pret aci ar haizivi ir 1 pret 4 miljoniem. Tomēr dažos pasaules apgabalos haizivju uzbrukumi ir izplatīti. Kurās vietās laikā no 2012. līdz 2021. gadam notika visvairāk uzbrukumu, ziņo CNN.
Florida (259 uzbrukumi)
Saskaņā ar ISAF statistiku iespējamākais laiks, vieta un darbība, lai tiktu pie haizivs koduma, ir sērfošana Volušas apgabalā, Floridā, septembra dienā no pulksten 14 līdz 15.
Volušas apgabalam, kurā atrodas pasaulslavenā Deitonbīča, ir tā bēdīgā slava saukties par "haizivju uzbrukumu pasaules galvaspilsētu". Ņūsmirnas pludmale, kas atrodas uz dienvidiem no pilsētas, ir ne tikai viena no labākajām sērfošanas vietām pasaulē, bet arī haizivju aktivitātes epicentrs.
Austrālija (143 uzbrukumi)
2022. gadā Austrālijā ir bijuši deviņi neizprovocēti incidenti: četri Jaundienvidvelsā, četri Rietumaustrālijā un viens Viktorijā.
Upuri uzbrukuma brīdī visbiežāk atradās ūdenī uz vējdēļa, ūdensslēpēm vai citas peldošas ierīces.
"Mēģiniet izvairīties no šļakatu radīšanas, jo to skaņas izklausās pēc zivju cīņas," skaidro Floridas Dabas vēstures muzeja haizivju izpētes programmas direktors Gevins Neilors.
Havaju salas (76 uzbrukumi)
Maui ir otrā lielākā sala Havaju salu arhipelāgā un te visbiežāk notiek cilvēku un haizivju satikšanās. Viens no galvenajiem faktoriem ir unikālais zemūdens reljefs: Maui salu šelfa biotopi ir īpaši pievilcīgi tīģerhaizivīm.
Dienvidāfrika (29 uzbrukumi)
No 2012. līdz 2021. gadam Dienvidāfrikā tika reģistrēti 29 neprovocēti haizivju uzbrukumi, no kuriem seši bija letāli. Visvairāk uzbrukumu fiksēts Rietumkapas provincē, kurā atrodas Gansbajas piekraste.
Dienvidkarolīna (45 uzbrukumi)
Neviens no 45 neizprovocētiem uzbrukumiem Dienvidkarolīnā desmit gadu laikā nav bijis ar letālu iznākumu. Lielākā daļa incidentu notikuši Čārlstonā, Orijā un Bjūfortā.
Kalifornija (29 uzbrukumi)
Sandjego ir Kalifornijas "karstais punkts", kurā kopš 1926. gada ziņots par 20 neprovocētiem haizivju uzbrukumiem.
Lai gan statistika liecina, ka uzbrukumi visbiežāk notiek vasaras dienās, kad ūdenī dodas liels cilvēku skaits, bīstamākais laiks, kad būtu jāizvairās no peldēšanās, ir saullēkts un saulriets.
"Daudzi haizivju uzbrukumi notiek kļūdas pēc, kad ir samazināta redzamība un haizivs spēja identificēt," saka Ričards Pīrs, autors, haizivju eksperts un bijušais britu organizāciju "Shark Trust" un "Shark Conservation Society" priekšsēdētājs.
Ziemeļkarolīna (31 uzbrukums)
Brensvīkas apgabalā, kas atrodas Ziemeļkarolīnas dienvidaustrumos, ir daudz pludmaļu, tāpēc nav pārsteigums, ka šajā reģionā ir visvairāk ziņots par uzbrukumiem, kopš 1935. gada tie bijuši 17 gadījumi.
Rejunjonas sala (19 uzbrukumi)
Rejunjonas sala atrodas Indijas okeānā starp Madagaskaru un Maurīciju, tā ir lietusmežu ieskauta vulkāniska sala ar dāsnu mežonīgo dabu, kurā ir daudz savvaļas dzīvnieku, tostarp haizivju kristālzilajos piekrastes ūdeņos.
No 2012. līdz 2021. gadam te notikuši astoņi letāli uzbrukumi, tāpēc sala pēc dažiem rādītājiem ir viena no bīstamākajām vietām uz zemes, kur sastapties ar haizivīm. Sava loma arī ģeogrāfijai: Rejunjonas sala atrodas uz tā sauktā "haizivju lielceļa" starp Austrāliju un Dienvidāfriku. Tie ir plēsējiem bagāti ūdeņi, kas nozīmē, ka piedzīvojumu meklētāji Indijas okeānā var nonākt tieši haizivju "midzenī".
Brazīlija (10 uzbrukumi)
Pernambuku štatā Brazīlijas ziemeļaustrumos atrodas dinamiskā Boa Viažemas pludmale un Fernandu de Noronju arhipelāgs, kas sastāv no 21 salas un saliņas. Šeit fiksēts gandrīz sešas reizes vairāk haizivju novērojumu nekā jebkur citur valstī.
Pētījumā, kas 2023. gada aprīlī publicēts "International Journal of Oceanography and Aquaculture", ziņots, ka vietējā valdība plāno finansēt zinātniskos pētījumus, lai izpētītu milzīgo skaitu neizprovocētu haizivju uzbrukumu, kas sākušies Pernambuku piekrastes ūdeņos kopš 90. gadiem.
Bahamu salas (5 uzbrukumi)
Aukļhaizivis, kas ir paklājhaizivju (Orectolobiformes ) suga, parasti nav agresīvas, tāpēc peldēšana kopā ar tām ir populāra tūristu aktivitāte Bahamu salās. Tomēr lielākie indivīdi, kuru garums var sasniegt 4 metrus, tāpat kā jebkura savvaļas radība, var uzbrukt, taču to viņas dara ļoti reti.