2023. gadā par labāko Ziemassvētku tirdziņu tika atzīts Budapeštas gadatirgus, tomēr, kad svētku piedāvājumā parādījās hotdogi par 21 eiro, apmeklētāju entuziasms noplacis, raksta "Euronews".
Vidējā alga Ungārijā ir 830 eiro un mazāk, – vietējie nevar atļauties svinēšanu. Par bļodiņu gulaša jāmaksā 12 eiro, par kāpostu tīteņu porciju – 17 eiro. Kā medijam norāda Budapeštas apmeklētāja no Ungārijas dienvidiem Margita Varga: "Tas nav domāts ungāru naudasmakiem."
Tomēr Ungārija nav vienīgā valsts, kas piedzīvo svētku cenu šoku. "Delfi" pēta, kāda ir situācija Ziemassvētku gadatirgos citviet.
Lielbritānijā "elle zemes virsū" augsto cenu dēļ
Skotijas galvaspilsēta ar saviem ziemas festivāliem un pasakaini izrotātajām ieliņām sola brīnumainu Ziemassvētku ceļojumu. Tomēr svētku gadatirgus Edinburgā šogad nodēvēts par "elli zemes virsū" ar "šaušalīgām cenām" un "tirgoņiem laupītājiem". Tā raksta kāds sociālā tīkla "X" lietotājs. Lai iestiprinātos ar burgeru, jāšķiras no 12 sterliņu mārciņām (14 eiro), brauciens panorāmas ratā maksā 10 mārciņas (11,60 eiro), karstvīns – 7 mārciņas (8 eiro).
Anglijā situācija ir nedaudz labāka. Ziemeļaustrumu pilsētā Jorkā parasti var rēķināties ar to, ka svētku pasākumi būs lētāki nekā Londonā. Tomēr šogad burgers ar kartupeļiem maksā 12 mārciņas (14 eiro), kamēr karstvīns pieejams par saprātīgāku cenu – 5 sterliņu mārciņas jeb 5,80 eiro.
Šīs cenas ir gandrīz tādā pašā līmenī, kā apmeklējot slaveno Londonas "Ziemas brīnumzemi" ("Winter Wonderland"), kur karstvīns maksā 5,70 mārciņas (6.60 eiro), burgeri – līdz pat 14 mārciņām (16,20 eiro). Apmeklētāju iecienītākajos laikos vizināšanās panorāmas ratā maksā 11 mārciņas (12,80 eiro).
Apmeklētāju neizpratni raisījušas arī cenas Liverpūles Ziemassvētku tirdziņā. Vietējais izdevums "Liverpool Echo" "Facebook" publicējis cenu apskatu: glāze karstvīna – līdz 6,50 mārciņām (7,50 eiro), desiņas par astoņām mārciņām (9,30 eiro). Komentāros tauta jokoja: "Būs jāņem hipotēka, lai varētu nopirkt kādu no šiem produktiem!" un "Es iešu uz tuvāko "Greggs"!" – nelielu konditoreju tīklu Lielbritānijā.
Sociālā tīkla lietotāji piebilda, ka pie augstajām cenām vainojami tirgus rīkotāji, nevis paši tirgotāji, apgalvojot, ka par neliela namiņa nomu gadatirgus periodā jāmaksā 10 tūkstoši mārciņu (11 600 eiro).
Arī Vācijas svētku gadatirgos cenas kāpušas
Vācijā, kas tiek uzskatīta par Ziemassvētku tirdziņu dzimteni, šī svētku tradīcija ir gandrīz svēto kārtā. Bet arī tas nav pasargājis apmeklētājus no inflācijas.
Kāds "X" lietotājs publicējis fotogrāfiju, kas tapusi svētku gadatirgū Frankfurtē. "Šogad cenas ir augušas," viņš spriež, rādot desiņu, par kuru samaksājis sešus eiro.
Tiek vēstīts, ka Berlīnē atsevišķi tirgotāji šogad nolēmuši izlaist svētku gadatirgu, jo peļņa ir sarukusi. Vietējā raidorganizācija RBB ziņo, ka slaveno "bratvurstu" jeb desiņu pašizmaksa šobrīd ir ap 2,70 eiro, tādēļ vairs nav iespējams klientiem tirgot šo produktu par 3,50 eiro, kā tas bija ierasts pirms desmit gadiem.
Karstvīns Berlīnes gadatirgos maksā 4-5 eiro, savukārt komplektā ar glāzi – līdz 10 eiro, kas ievērojami pārsniedz to cenu, ko gatavi maksāt daudzi apmeklētāji. Vācu uzņēmuma "Civey" aptaujas rezultāti liecina, ka trešdaļa cilvēku gatavi tērēt 3 līdz 3,99 eiro, bet ceturtdaļai respondentu pieņemamā cena nepārsniedz trīs eiro.
Laikraksts "Berliner Zeitung" citē Špandavas Ziemassvētku tirgus apmeklētājus: "Ak, cik dārgi te viss ir!", piebilstot, ka cenas ir vidēji par vienu eiro dārgākas nekā pērn. Analoģisks cenu kāpums novērots arī Strasbūras svētku gadatirgū Francijā, ziņo "BFM TV".
Un arī šajā gadījumā cenu kāpumā tiek vainota nesamērīgā nomas maksa, ko prasa tirgus rīkotāji.
Tomēr nevar nepieminēt to, ka Eiropā vismaz ieeja Ziemassvētku tirdziņos ir bez maksas. Tā, piemēram, svētku gadatirgus Sietlā, ASV, aicina apmeklētājus "nonākt pasakainā Eiropas Ziemassvētku ciematā" par 20 dolāriem (18 eiro), ar papildu tēriņiem jārēķinās suvenīru un gardumu bodītēs. Toties vizināšanās karuselī – bez maksas!
Bet kā pie mums?
"Delfi" Igaunijā izpētījis, ka Tallinas Ziemassvētku tirgū vērojams pamatīgs cenu kāpums salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu.
Piemēram, karstvīns ar "Vana Tallinn" izmaksās septiņus eiro, citi karstie alkoholiskie dzērieni maksās sešus eiro, bet visizdevīgākais būs bezalkoholiskais karstais dzēriens par pieciem eiro. Interesanti, ka veikalā "Maxima" tas pats karstais dzēriens "Vana Tallin" maksās tos pašus septiņus eiro – bet par pudeli! Salīdzinājumam: 2022. gadā bezalkoholiskais karstais dzēriens maksāja trīs eiro, alkoholiskais – 4-5 eiro.
Par tasi kafijas vai kakao būs jāmaksā četrus eiro.
Karstie ēdieni izmaksās no 12 līdz 20 eiro. Pats dārgākais – brieža gaļa par 20 eiro. Asinsdesiņas ir lētākas – 14 eiro. Un, protams, jāatceras par depozīta maksu šķīvim – divi eiro.
Vecrīgas Ziemassvētku tirgū Doma laukumā cenas ir demokrātiskākas nekā Tallinā. Karstais balzams par sešiem eiro, karstvīns par 4-5 eiro, bezalkoholiskais karstais dzēriens atrodams pat par diviem eiro! Pudeli Latvijā brūvēta vīna var iegādāties par 12 eiro, bet glāze karstā aperola, negroni vai kokteiļa "Grinčs" maksā septiņus eiro.
Padomāts arī par tiem, kam patīk ekstravagantāka dzīves baudīšana. Kādā no namiņiem var pasūtīt mēriņu uzlējuma, kas ieliets ledus glāzītē. Šis prieks izmaksās desmit eiro.
Ar tukšu vēderu mājās jāiet nebūs. Karstie ēdieni nav lēti, tomēr krietni pieņemamākās cenās nekā pie igauņiem. Piemēram, asinsdesiņas, par ko Tallinā būtu jāmaksā 14 eiro, Vecrīgā – par "nieka" deviņiem eiro! Dārgākais ēdiens gadatirgū šogad ir hačapuri, ko gatavo tieši kundes acu priekšā īstā krāsnī – par 600 gramus smagu pīrāgu prasīs 18 eiro.
Par sulīgu cūkas stilbiņu jāmaksā 16 eiro, piedevas – 4-5 ero, par ceptu vistiņu vai pīli – deviņi eiro. Iespējams iestiprināties arī ar zivi – laša steiks maksā 15 eiro, panēta zivs ar kartupeļiem – 12 eiro, porcija paeljas – 10 eiro.
Šķiet, ka Rīgas Ziemassvētku gadatirgus ēdiena un dzērienu cenu ziņā ir pārāks par daudziem citiem tirdziņiem Eiropā. Tomēr cik rīdzinieku, atnākot uz Vecrīgu, padomā ko līdzīgu ungārietei Margitai – "šīs nav cenas mūsu zuteņiem"?