Par dažiem ticējumiem ir skaidrs, kāpēc tie radušies un ko nozīmē: vieni sola pārticību un naudu, kas visos laikos ir bijis svarīgi, citi – veselību. Taču par dažiem vispār nav skaidrs, kā tie radušies un kāds ir to mērķis. Ziemassvētki nav izņēmums. Tāpēc aptaujājām dažādu jomu speciālistus, kur viņi saredz racionālo kodolu latviešu ticējumos, kas saistīti ar Ziemassvētkiem, un kā to varētu piemērot 21. gadsimtam.
Nauda un bagātība
Tāpat kā veselība, arī nauda un bagātība ir ļoti būtisks dzīves aspekts katram. Un, pat neticot māņiem, reti kurš neiemet makā karpas zvīņu – lai nauda turas. Vai arī baņķieri piekrīt tam, ko paredz un iesaka ticējumi? Ticējumus komentē Jekaterina Ziniča, "Luminor" bankas biznesa attīstības vadītāja.
Suns – inflācijas pareģotājs?
Ziemassvētku priekšvakarā saliek uz dēlīša gaļu, maizi, sviestu, pienu utt., visu, kas vien ir no ēdamām lietām, un tad to dod sunim. Kuru kumosu suns papriekšu ņems, tas nākamajā gadā būs dārgākais.
Nav zinātnisku pierādījumu, ka suņu gaume attiecībā uz ēdienu varētu paredzēt cenu pieaugumu, taču nākotnes pareģošana, balstoties uz dažādiem ticējumiem, var būt jautra aktivitāte svētku vakaram kopā ar ģimeni un draugiem.
Lai padarītu šo procesu vēl interesantāku, var salīdzināt ēdienu izvēles ar ekonomistu prognozēm. Piemēram, mūsu bankas prognozes liecina, ka nākamgad kopumā pārtikas cenu līkne varētu būt ar lejupejošu tendenci – patlaban ir novērojami priekšnoteikumi, ka cenas varētu samazināties tādām precēm kā maize, arī citiem miltu izstrādājumiem, iespējams, arī gaļa varētu kļūt lētāka, piena produktu cenas varētu saglabāties pašreizējā līmenī, taču augļu un dārzeņu cenu ietekmējošie faktori būs tikpat dinamiski kā suņa astes vicināšana.
Bagātīga izēšanās
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv