No bagātības līdz nabadzībai dažreiz var šķirt vien daži soļi – neapdomīgi lēmumi. Pasaulē bijuši daudz gadījumu, kad biezo maciņu īpašnieki izputējuši un zaudējuši visu. Bet ko bagātie dara, lai visu mantību neaizlaistu vējā?
Finanšu plānotājs Patriks Rašs ikdienā strādā ar miljonāriem, un stāsta – daudziem no viņiem ir kopīgi ieradumi. Savā gadu ilgajā pieredzē viņš novērojis pieejas, kas palīdz cilvēkiem bagātību laika gaitā tikai vairot, raksta "Business insider".
1. Turīgiem cilvēkiem ir finanšu plāns, un viņi pie tā arī turas
Laika gaitā viņi saglabā un pat veido lielāku bagātību, viņiem vienmēr ir plašāks finanšu plāns, teic Rašs. Un šis plāns ir detalizētāks kā vien apziņa – cik daudz mēnesī iztērēsi un cik iekrāsi. "Ir jāzina visi sīkumi par ģimenes budžeta plānošanu un izdevumiem – kāda ir apdrošināšana, kāda ir īpašuma plānošana – vai dokumenti ir sakārtoti un vai potenciālajā plānā ir mantojumu atstāt ģimenes loceklim vai ziedot." Bieži vien finanšu plānošanā tiek ņemti vērā arī nodokļi, darba devēja pabalsti un investīciju plāni.
2. Viņi neuztraucas par saviem ieguldījumiem un bieži tos nepārvalda
Lielākajai daļai turīgo cilvēku, ar kuriem Rašs strādā, prātā nav akciju tirdzniecība. Viņi nedomā par mēģinājumu noteikt tirgus laiku vai nopelnīt daudz naudas par nākamo "karsto" akciju. Tā vietā Rašs saka, ka mudina klientus ilglaicīgi raudzīties uz ieguldījumiem.
"Mēs necenšamies tirgu pārspēt viltībā. Mēs vienkārši vēlamies izmantot tirgošanās spēku, lai nodrošinātu mūsu investoriem vislielāko veiksmes iespējamību," viņš stāsta "Business Insider". Bieži vien, vienkārši nopērkot akcijas un savā paspārnē tās turot ilgu laiku, tiek radītas vislabākās izredzes gūt panākumus. Svarīgākā ir pacietība, nevis aktīva investēšana.
3. Kārtīgi pārdomāta pensionēšanās
Daudziem cilvēkiem aiziešana pensijā nozīmē dzīvot ar mazākiem ienākumiem un kaut ko upurēt. Taču turīgi cilvēki, rūpīgi plānojot, savu bagātību nezaudē. Viņš stāsta, ka saviem klientiem parasti "nosaka" dzīves ilgumu 96 gadi. "Zinām, ka pastāv apmēram 25% iespēja, ka veselīgs 65 gadus vecs pāris (vismaz viens no viņiem) nodzīvos līdz 96 gadu vecumam." Tad nu arī jāplāno tā, lai līdz šādam vecumam nauda neizbeigtos.
4. Ziedo naudu labdarībai
Turīgi cilvēki savos finanšu plānos bieži iekļauj ziedošanu labdarībai. Vairums bagāto ne tikai izjūt pienākumu kaut ko sabiedrībai dot, bet tam ir arī vairākas nodokļu priekšrocības. Dāvanas var būt dažādas – naudas ziedojumi vai akcijas, bet iemaksas var palīdzēt samazināt kopējo ar nodokli apliekamo ienākumu.
5. Viņi atrod veidus, kā samazināt nodokļus
Viņi zina, kā izmantot noteiktus nodokļu atvieglojumus un samazināt nodokļu apmēru, kas viņiem jāmaksā gan tagad, gan vēlāk, aizejot pensijā. Lai gan var būt sarežģīti to izprast, nodokļu samazināšana ir daļa no viņu vispārējā finanšu plāna, un tas tiek ņemts vērā ik uz soļa, sākot no investīcijām un beidzot ar dāvanu sniegšanu – ziedojumiem.