skumjas
Foto: Shutterstock

Kad svētki beigušies, ciemiņi aizbraukuši un viss svētku ēdiens notiesāts, ir normāli, ka sajūties skumji. Tas iespējams tādēļ, ka svētku laiks bija piepildīts ar ģimenes kopības sajūtu un gatavošanos, lai sagādātu prieku gan sev, gan citiem, bet nu svētku tracis beidzies. Vietnē "Psychology Today" Stefānija A. Sarkis sniedz ieteikumus, kā to pārvarēt.

Noskaidro, kas ir tas, kas no svētku laika tev pietrūkst

Ja šobrīd piedzīvo pēcsvētku skumjas, iespējams, tas saistīts ar to, ka svētku laikā piedzīvoji ko tādu, kas tev pietrūcis jau kādu laiku. Vai svētku laikā vairāk kontaktējies ar cilvēkiem? Vai ēdi to, ko vēlies, nedomājot par savu slaidumu? Ja svētku laikā socializējies un izklaidējies, iespējams, šobrīd piedzīvo sociālo iztukšotību, kad ar nevienu vairs nevēlies kontaktēties. Padomā – iespējams, ir kāds veids, kā ikdienā atjaunot to, kā šobrīd pietrūkst.

Pieņem savas sajūtas

Vari justies vientuļš, kad ģimene un draugi aizbraukuši, vai arī just atvieglojumu, ka mājoklis beidzot ir tikai tev vienam pašam. Un tad vari justies vainīgs par to, ka izjūti šo atvieglojumu. Jebkurā gadījumā tas ir normāli. Rakstīšana dienasgrāmatā par to, kā jūties, var palīdzēt tikt galā ar pieredzēto. Kad jūties labāk, vari dienasgrāmatu vēlreiz pārskatīt un atgādināt sev, ka šīs sajūtas bijušas īslaicīgas.

Citi, iespējams, jūtas līdzīgi

Daudzi piedzīvo pēcsvētku skumjas, taču bieži vien to varam nepamanīt, jo mēdzam uzlikt smaidu uz sejas. Tomēr ir vērts par to aprunāties ar citiem – tas var palīdzēt normalizēt pēcsvētku sajūtas. Apziņa, ka neesi viens, var būt ļoti dziedinoša.

Sezonālā depresija

Ja dzīvo vietā, kur ziemā ir ierobežots saules gaismas daudzums, brīvdienas, iespējams, palīdzēja tikt galā ar sezonālo depresiju – tev bija ko gaidīt citādi pelēkajā un drūmajā laikā. Sezonāli afektīvie traucējumi ir atkārtotas depresijas epizodes, kas piemeklē rudenī un ziemā, bet stāvoklis uzlabojas pavasarī. Tas saistāms ar to, ka rudenī un ziemā ir mazāk saules gaismas.

Esi apbēdināts par atgriešanos darbā

Nevēlēšanās atgriezties darbā ir normāla sajūta, īpaši tad, ja visas iepriekšējās dienas bija piepildītas ar izklaidēm. Taču, ja nonāc punktā, kad tik ļoti nevēlies atgriezties darbā, ka pilnīgi nespēj izkāpt no gultas, iespējams, nepieciešamas pārmaiņas dzīvē.

Izveido sarakstu ar nākamajiem pasākumiem, kurus gaidi ar nepacietību

Reizēm notikuma gaidīšana var palīdzēt tikt galā ar pēcsvētku skumjām. Ja saraksta izveidošana sagādā grūtības, sāc pierakstīt lietas, kas tevi dara laimīgu. Vari arī izveidot sarakstu ar lietām, kas piešķir dzīvei jēgu. Dažreiz notikumi jārada pašiem, nevis jāgaida, kad tie pienāks.

"Verywell Mind" uzskaitījuši, kā atpazīt, vai piedzīvo pēcsvētku stresu

Pēc svētku adrenalīna devas vari justies:

  • trauksmains,

  • nemotivēts,

  • viegli aizkaitināms,

  • saspringts,

  • depresīvs.

Vari nespēt aizmigt vai pārlieku satraukties par naudu. Iespējams, piedzīvo pārlieku lielu pārdomāšanu par notikumiem svētkos, kas var pasliktināt stresu, trauksmi un skumjas.

Kā sev palīdzēt?

Sev justies labāk vari, dodot sev laiku pirms atgriešanās pie ierastās rutīnas. Sazinies ar citiem tieši, sazvanoties, un ierobežo laiku, ko pavadi sociālajos medijos. Parūpējies par sevi – mazliet pasportojot, pietiekami izguļoties, izejot dabā un ieturot veselīgas maltītes. Izmēģini jogu vai meditāciju, bet varbūt stresu mazināt palīdzēs vienkārši smieklīgas filmas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!