Milzīgas virsstundas un maza samaksa. Ātrās modes giganta "Shein" aizkulises
Foto: Vida Press

Ķīnas ātrās modes gigants "Shein" ir populārs ar to, ka tajā var nopirkt lētu un modīgu apģērbu. "TikTok" daudzos influenceru videoklipos redzamas kaudzes ar šajā veikalā pasūtītu apģērbu. Taču kā jau vienmēr, nekas nav tik labi kā izskatās. Un uzņēmums jau iepriekš saskāries ar dažādiem atmaskojošiem faktiem par darbinieku paverdzināšanu un bērnu nodarbināšanu. BBC devās noskaidrot "Shein" aizkulises.

BBC devās uz "Shein" ciematu jeb Paņjui rajonu, kur no rīta līdz pat vēlai naktij dzirdama šujmašīnu rūkoņa, gatavojot drēbes lēto apģērbu veikalam "Shein". Viņi apmeklēja 10 ražotnes un runāja ar īpašniekiem, kā arī vairāk nekā 20 darbiniekiem.

"Ja mēnesī ir 31 diena, tad es strādāšu 31 dienu," BBC pauda viena no darbiniecēm, un lielākā daļa pārējo uzrunāto sacīja, ka viņiem mēnesī ir tikai viena brīva diena. Nedēļā pie šujmašīnām darbaspēks pavada aptuveni 75 stundas, tādā veidā pārkāpjot Ķīnas darba likumu, kurš nosaka, ka darba laika skaits nedēļā nedrīkst pārsniegt 44 stundas.

Drēbes "Shein" un citas preces tiek pārdotas par niecīgām cenām, pat salīdzinot ar citiem ātrās modes uzņēmumiem. Līdz ar to viņu ieņēmumi arī ir apjomīgi. Tas veicina tādas vietas kā "Shein" ciematus, kur atrodas ap 5000 rūpnīcu, no kurām lielākā daļa ir "Shein" piegādātāji.

Ēkas ir iztukšotas, lai atvēlētu vietu šujmašīnām, auduma baķiem un maisiem, kuri pārpildīti ar auduma atgriezumiem, vēsta BBC. Pēc pulksten 22.00 šujmašīnu rūkoņa nerimstas.

"Parasti mēs strādājam 10, 11, 12 stundas dienā. Svētdienās strādājam apmēram trīs stundas mazāk," sacījusi kāda darbiniece. "Mēs nopelnām tik maz. Dzīvošanas izmaksas tagad ir tik augstas. Mums maksā par gabalu." Samaksa atkarīga no apģērba sarežģītības, piemēram, par parastu T kreklu maksā vienu līdz divas juaņas (13 līdz 27 centi). Stundas laikā var izgatavot aptuveni duci. Visi darbinieki rēķina, cik daudz stundas laikā viņi var sašūt, lai aprēķinātu, cik var nopelnīt.

Standarta darba laiks ir no pulksten 8.00 līdz 22.00. Ja darbinieki nestrādātu virsstundas, viņu atalgojums 2400 juaņas (apmēram 320 eiro) būtu zem iztikas minimuma, kas ir 6512 juaņas (apmēram 869 eiro), atklāja Šveices interešu aizstāvības organizācija "Public Eye". Lai gan milzīgais darba stundu skaits nav nekas neparasts darbiniekiem, tas nelikumīgi pārkāpj cilvēka pamattiesības, sacījis grupas pārstāvis Dāvids Hačfīlds.

Rūpnīcas, kuras apmeklēja BBC, nebija pārbāztas, tajās bija pietiekami daudz apgaismojuma un industriālie gaisa ventilatori, kā arī milzīgi plakāti, kuri aicināja darbiniekus ziņot par iespējamiem nepilngadīgiem darbiniekiem. Tas visdrīzāk tādēļ, ka 2024. gadā veikals atzina, ka tā rūpnīcās Ķīnā strādājuši bērni.

""Shein" ir modes industrijas balsts," sacīja "Shein" piegādātājs Guo Cjins E. Viņš domā, ka "Shein" ir lielisks uzņēmums Ķīnā, jo maksājumus par precēm veic laicīgi. Taču strādnieki atzīst, lai gan darba stundas ir garas, viņi cits ar citu labi sadzīvo, un viņi ir kā ģimene.

Uzņēmums gan atteica BBC interviju, taču informēja, ka ""Shein" ir apņēmies nodrošināt godīgu un cieņpilnu attieksmi pret visiem darbiniekiem piegādes ķēdē," kā arī cenšas noteikt visaugstākos darba samaksas standartus un investē desmitiem miljonu dolāru pārvaldības un atbilstības stiprināšanā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!