Irēna
Foto: Kadrs no video

Irēnas, kurai 2022. gadā atklāja vēzi 0. stadijā, pieredze kalpo kā piemērs tam, ka vēzis nešķiro – tas var skart ikvienu, arī sportisku cilvēku, nesmēķētāju, bez liekā svara... Tātad – bez klasiskajiem riska faktoriem. Turpinājumā viņas diagnozes atklāšanas stāsts, pārdomas, pieredzētais un ieteikums citām sievietēm!

Irēna stāsta, ka pirmoreiz izmaiņas krūtī pamanījusi pavisam ikdienišķā brīdī – mājās, dušā. Lai gan sākotnēji nesapratusi, kas tas ir, praktiski momentā pieteikusies pie ārsta, jo izvēlējās pēc iespējas ātrāk noskaidrot, kas notiek ar viņas ķermeni, precīzāk – krūtīm. Irēna neslēpj, ka smagākais posms bijis, kad viņai tika paziņots, ka neatkarīgi no stadijas būs jāveic mastektomija.

Sākumposmā ļoti vēlējusies satikt kādu, kurš gājis cauri līdzīgiem pārbaudījumiem. Tomēr draugu lokā nevienam nebija šādas pieredzes. Tikai pēc tam, kad Irēnas stāsts kļuva publisks, citi cilvēki gluži vai "iznāca no skapja". Viņasprāt, cilvēkiem nevajadzētu baidīties runāt par vēzi – tā nav apkaunojoša vai traģiska diagnoze, jo bieži vien to ir iespējams ārstēt.

"Vēzis kaut ko paņem, bet vēzis arī kaut ko iedod. Esmu sapratusi, ka mums ir limitēts laiks. Viss, ko vēlies izdarīt, ir jādara – tagad un tūlīt, neatliekot uz vasaru vai nākošo gadu.

Irēna stāsta arī par palīdzību, ko saņēmusi no "Rozā vilciena", kas nodrošinājis viņai fizioterapijas nodarbības. Tas bijis ļoti svarīgi gan fiziski, gan emocionāli.

Citām sievietēm Irēna aicina būt vērīgām – ja rodas šaubas par savu veselību, jāiet pārbaudīties, pat ja citi saka, ka viss būs labi. Labāk kaut lieku reizi aiziet pie ārsta, nekā attapties jau vēlā stadijā.

Lasi arī citus pieredzes stāstus:

Tavu krūšu drošībai

Krūts vēzis ir nāvējošākais vēža tips sievietēm Eiropas Savienībā un šī problēma ir aktuāla arī Latvijā. 2023. gadā no krūts vēža priekšlaicīgi mirušas 411 sievietes. Viena no 8 sievietēm Latvijā savas dzīves laikā var saskarties ar krūts vēzi. Tas nozīmē, ka šī slimība tieši vai netieši ietekmēs gandrīz katru Latvijas ģimeni. Lai veicinātu agrīnu diagnosticēšanu un ārstēšanu, kā arī pievērstu sieviešu uzmanību krūšu veselībai, fonds "Rozā vilciens" sadarbībā ar reklāmas aģentūru "McCann Rīga" radījuši sociālu kampaņu "Tavu krūšu drošībai". Kampaņas mērķis ir ne tikai atgādināt par pašpārbaudi un regulārām ārsta vizītēm, bet arī piedāvāt praktisku iespēju sievietēm vecākām par 40 gadiem veikt mamogrāfiju bez maksas.

Šī "Pupkultūras" iniciatīva plānota, lai pievērstu uzmanību krūts vēža profilaksei, izglītotu sabiedrību par krūšu veselības nozīmi un, pateicoties "Veselības centra 4" un farmācijas uzņēmuma "Novartis" atbalstam, piedāvātu iespēju sievietēm veikt bezmaksas izmeklējumus.

"Pupkultūras" jaunās kampaņas "Tavu krūšu drošībai" pamatā ir atklāsme, ka sievietēm nav pietiekami spēcīgi krūšu drošības protokoli, lai gan iespēja saskarties ar krūts vēzi dzīves laikā ir vienai no astoņām sievietēm. Savukārt lidmašīnās, kur iespēja iekļūt dzīvībai bīstamā situācijā ir tikai vienam no 13 miljoniem, ir skaidri saprotamas drošības instrukcijas. Tādēļ arī tapusi "Krūšu drošības instrukcija", kur krūšu pašpārbaude tiek atrādīta ar stjuartes kustībām. Arī rozā mobilais mamogrāfs veidots kā "Krūšu drošības kontrole", atsaucoties uz stingrajām pārbaudēm, ko veic lidostās pirms pacelšanās.

No 1. oktobra rozā mobilais mamogrāfs kursēs pa Latviju, kampaņas laikā piestājot vairākās pilsētās: Dundagā, Smiltenē, Viesītē, Iecavā un Grobiņā, tādējādi padarot izmeklējumu pieejamu arī sievietēm, kas dzīvo ārpus lielākām pilsētām.

Vairāk par kampaņu vari izlasīt, spiežot šeit!

Kampaņa tapusi sadarbībā ar "ERGO", "Veselības centrs 4", "Novartis", "Always", "Roche", "TV3 Life", "Delfi", "White Label" un "McCann Rīga".

Arī tu vari ziedot fondam un palīdzēt sievietēm, kuras skāris krūts vēzis, informācijas meklē šeit!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!