Depresija. Nereti tā tiek slēpta gan no tuviniekiem, gan starmešu gaismām, uzvelkot pozitīva un smaidoša cilvēka masku. Katram stāsts par to ir individuāls un ļoti atšķirīgs. Piemēram, mūziķis Markus Riva ar depresiju cīnījies pusaudža gados un sūtījis vēstules jauniešu žurnāliem, cerot saņemt speciālista padomu. Rakstniece Inga Grencberga savukārt salīdzinoši nesen, pirms pāris gadiem, un to arī atklājusi publiski – publicējot bildi "Facebook" ar savu īsto seju un uzvilkto "masku" depresijas laikā. Par pieredzi ar mentālās veselības kaiti, kāds tai bijis cēlonis un kādas kļūdas pieļāvuši atgūšanās procesā, runājam jaunākajā "Par TO pašu" epizodē. Taču par depresijas izpausmēm, veidiem un to, kādēļ nereti tā tiek slēpta no apkārtējiem, stāsta psihiatre Laura Štāne.

Rakstniece Inga Grencberga atklāti atzīst, ka depresija, mentālās veselības un psihiskās veselības grūtības un problēmas ir viņas "draudzenes" jau daudzus gadus – bijuši zemāki un augstāki brīži, labās un sliktās dienas, bet kopumā viņa ar to sadzīvo jau vairāk nekā desmit gadus. Šobrīd ir labais laiks! Tomēr pirms diviem gadiem viņa bijusi, kā pati to dēvē, "superdziļā" depresijā. Turklāt pašā zemākajā brīdī ārēji viss bijis brīnišķīgi, bija iznākusi viņas grāmata, aktīva bijusi sociālā dzīve, viņa tika aicināta uz intervijām... "Pavisam mierīgi no rīta varēju uzlikt foršo masku. Un iet, iet. Tā ir smaidošā depresija. Jo mājās šī maska nokrīt. Bet, jo vairāk jāslēpj, jo grūtāk iekšēji paliek."

Pēc Ingas domām, līdzīgi kā ar alkoholismu, nav bijušo mentālās veselības vai depresijas slimnieku.

Mūziķis Markus Riva atzīst, ka depresijas aizmetņi radušies jau bērnībā, kad saskāries ar bulingu un mobingu: "Biju citāds izskata ziņā. Daudzi mani apsmēja. Viss krājās, līdz aizgāja dziļākā problēmā, kad sāc jau domāt par letāliem iznākumiem."

Abi raidījuma viesi piekrīt, ka savulaik nebija pieņemts par to visu runāt, tomēr tieši skola un jaunības dienas atstāj ļoti būtisku nospiedumu turpmākajā dzīvē un dzīves scenārijos. Inga atklāj – lai arī skolā saskārusies ar mobingu, viss vēl vairāk pastiprinājies, kļūstot par publisku personu, kad nācis spiediens no ārpuses: medijiem, cilvēkiem uz ielas, ģimenē: "Tu esi nolikts uz pjedestāla. Visiem ir tiesības par tevi izteikties!"

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!