Slimo ne tikai sirmgalvji. 36 gadus vecās Lienas stāsts par cīņu ar artrītu
Foto: Privātais arhīvs
Pie reimatologu kabinetiem slimnīcās un poliklīnikās paveras neierasts skats – tur savu kārtu pie ārsta gaida aizvien vairāk jaunu un pavisam jaunu cilvēku, kas slimo ar artrītu, visvairāk – ar reimatoīdo artrītu. Visbiežāk ar artrītu slimo cilvēki pēc 55 gadu vecuma, taču mūsdienās ar šo daudzpusīgo slimību, kurai ir ārkārtīgi daudz formu un paveidu, slimo ļoti daudz jauni cilvēki.

Mūsu stāsta varone - 36 gadus vecā Liena - par slimību uzzinājusi pēkšņi. Enerģiskā, simpātiskā un apbrīnojami pozitīvā jaunā sieviete ir spilgts piemērs tam, ka jābauda katra diena, jo tu nekad nevari būt droša, ka ar tevi neatgadīsies kaut kas tāds, “kas gadās tikai citiem, ne man”. Lienas diagnoze ir reimatoīdais poliartrīts, kas izmainījis viņas dzīvi un ar ko viņai vienmēr būs jāsadzīvo, jo tā ir hroniska slimība. Daži uzskata, ka to tomēr var ārstēt, taču pārsvarā valda uzskats, ka artrītu ārstēt nevar, to var tikai apturēt, un tas vienmēr atkal un no jauna par sevi atgādina.

Reimatoīdais artrīts rodas imūnsistēmas bojājumu rezultātā, kad baltie asins ķermenīši, kas parasti aizsargā organismu, pēkšņi uzbrūk veselajiem audiem. Slimības skartās locītavas var zaudēt formu, tajās rodas sāpes, stīvums, apsārtums, pietūkums un kustību traucējumi. Atšķirībā no citām artrīta formām, reimatoīdais artrīts neietekmē tikai locītavas vien. Organismā var parādīties izmaiņas arī citos orgānos, piemēram, plaušās, nierēs, sirdī, asinsvados un citur.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!