Foto: Privātā arhīva foto
Krista Birmane kopš 18 gadu vecuma ir strādājusi banku sektorā, bet Beāte Stivriņa ir pasaulslavena topmodele, kas jomā darbojas no 15 gadu vecuma. Viņas iepazinās pavisam nesen un neilgi pēc tam uzsāka kopīgu biznesu – modes un dizaina konceptveikala vadīšanu. Abām sievietēm tas ir izaicinājums, kas saistās ar būtiskām izmaiņām karjerā un sapņu piepildīšanu.

Dāmas kopīgi vada konceptveikalu "Bold", kas kopš pērnā gada decembra ir atvērts Rīgā un no 9. jūnija līdz vasaras sezonas beigām darbosies arī Jūrmalā. Projekta ideja radās Kristai un viņas vīram, kas jau pērnā gada vasaras sezonā bija atvēruši dizaina kafejnīcu Jūrmalā.

Krista kopīgajā projektā atbild par finansēm, bet Beātes pienākumos ietilpst darbs ar dizaineriem. Kopā ar viņām projektā darbojas arī Bruno Birmanis. Abas dāmas norāda, ka visu dara kopā: lemj, plāno, iekārto telpas un apkalpo klientus. Par pārmaiņām savā dzīvē priecājas gan Krista, kas atļāvās riskēt, lai piepildītu sapni, gan Beāte, kas jūtas sevi realizējusi modeles darbā un vēlas sevi pilnveidot, ļaujoties jaunam izaicinājumam.

Radīt skaisto: Krista pamet darbu bankā un piepilda savu sapni

Foto: Privātā arhīva foto
"Es esmu strādājusi bankā kopš 18 gadu vecuma," par sevi stāsta Krista. Pirms diviem-trim gadiem viņa nolēma, ka jāmaina sava dzīve, un aizgāja no darba bankā. Lai arī ar izdarīto viņa ir apmierināta un karjeras maiņa ir palīdzējusi viņai piepildīt kādu no saviem sapņiem, Krista neslēpj, ka mainīt savu dzīvi nav viegli. "Tas ir ļoti sarežģīti. Tur ļoti vajag saņemties, lai spertu to soli." Viņa gan piebilst, ka pienāk brīdis, kad citādāk nemaz nevar: "Es atceros, ka man bija tā, ka tie pēdējie mēneši bija tik grūti – tu saproti, ka tu esi sevi pilnībā izsmēlis un tu vairs nevari." Krista norāda, ka tad pienāk brīdis, ka jāizlemj, kādu vēlies redzēt savu dzīvi.

Tomēr galu galā tas ir tā vērts. "Tu jūti, ka tev ir akmens novēlies no sirds un tu esi brīvs, un tu vari darīt, ko tu gribi," par sajūtām pēdējā darba dienā stāsta Krista. Tuvinieki un ģimene viņas lēmumu atbalstīja, jo saprata, ka Krista nebija laimīga, strādājot bankā.

Mēs esam sanākuši kopā, lai radītu, un mēs visu laiku radām kaut ko. Un tas ir viens no lielākajiem gandarījumiem, ka tu radi, tu radi vidi sev, cilvēkiem, un tā ir tevis radīta.
Krista
Ar savu tagadējo nodarbošanos, Krista ir apmierināta: "Šī (mode un dizains) lieta vienmēr ir bijusi mana sirdslieta – es par to interesējos un kaut ko labprāt būtu darījusi šajā industrijā. Tagad vienkārši ir tā "forši" sanācis." Viņa neslēpj, ka konceptveikala atvēršana un vadīšana savā veidā ir sapņa piepildījums: "Man visu laiku gribējās izveidot kaut ko sev un darīt to, kas ir tā kā tavs, un tagad ir tā, ka daru to, ko esam kopā radījuši, un ir "super" – tāda brīvības sajūta."

"Smaga, bet skaista," par modes pasauli saka Krista. Viņu tajā saista radošums, skaistums un iespēja iepriecināt klientus, bet strādāt šajā jomā nav viegli. Konkurence ir sīva un vienmēr ir jādomā vairākus soļus priekšu, atslābt nedrīkst pat uz mirkli, nedrīkst palikt pie kaut kā viena, jo mode mainās nepārtraukti. "Ir savs bizness – tas ir "forši", bet tas nav arī viegli, jo tas ir ļoti smags darbs," viņa piebilst.

"Mēs esam sanākuši kopā, lai radītu, un mēs visu laiku radām kaut ko. Un tas ir viens no lielākajiem gandarījumiem, ka tu radi, tu radi vidi sev, cilvēkiem, un tā ir tevis radīta. Tas ir tas emocionālais darba ieguldījums," viņa nosaka.

Beātes izaicinājumi modes pasaulē: ģērbās pati, tagad tērpj citus

Foto: Privātā arhīva foto
Beāte, atšķirībā no Kristas, ar modes pasauli ir saistīta jau sen – viņa 15 gadu vecumā iestājās modeļu skolā un pēc tam 13 gadus strādāja par modeli, piedaloties prestižākajās modes skatēs un strādājot ar pasaulslaveniem dizaineriem. "Tā bija diezgan liela nejaušība," par nokļūšanu modes pasaulē stāsta Beāte, "ar laiku tas kļūst par tavu identitāti, jo tu ar to uzaudz."

Neskatoties uz panākumiem modeles karjerā un iespēju dzīvot dažādās pasaules malās, Beāte nolēma palikt Latvijā un sākt kaut ko jaunu modes industrijā. "Viens – tu kļūsti vecāks –, otrs – tu gribi kaut ko citu, gribas realizēties vairāk, tu no sevis vari izspiest vairāk," viņa skaidro savu karjeras maiņu, "modeles darbs vairs neko nesniedz – es to zinu, es to māku, es esmu par to pārliecināta. Man vairs nav izaicinājuma, un tad ir kaut kas cits jāsāk. Tas nāca īstajā laikā un īstajā vietā."

Beāte norāda, ka iepazīšanās ar Kristu un projekta "Bold" īstenošana ir notikusi un joprojām turpinās ļoti organiski un viegli. Pašlaik viņa var pielietot ļoti daudz zināšanu, kas iegūtas modeles darbā. Beāte ir piedalījusies ļoti augsta līmeņa modes projektos, un viņai ir piemērs, uz ko tiekties, realizējot savas idejas. Tāpat viņai ir labi kontakti modes pasaulē, kas var izrādīties ļoti noderīgi nākotnē.

Man ļoti, ļoti paveicās ar to modes pasauli tādā ziņā, ka es jūtos realizējusies. Tā ir reta sajūta cilvēkiem, man šķiet, ka pa īstam var paskatīties un aizvērt kādu grāmatu.
Beāte
Pret modes pasauli viņai vienmēr ir bijušas ļoti spēcīgas jūtas: prieks un laime regulāri mijās ar spēcīgu naidu un nepatiku. "Ja tev nav biezas ādas, tad tevi sabradā diezgan pamatīgi," par modeles darbu stāsta Beāte. Ir jāpieņem, ka cilvēku visu laiku vērtē un kritizē. "Vai nu tevi glorificē, jo tu esi modele, jo tu esi mūza, jo tu esi kaut kas, kas viņiem rada šo brīnumu un viņu sapņu realizāciju par viņu produktu, vai arī tu esi viņiem nevajadzīgs, lieks, un viņi to ir gatavi pateikt ļoti skaļu un ļoti skaidri. Tu neesi cilvēks."

Beāte stāsta, ka tagad, ģērbjot citus, viņa var atskatīties un novērtēt sevi laikā, kad viņa bija modele. Īpaši tas attiecas uz reizēm, kad ir jāstrādā ar modelēm fotosesijās un jāatgādina modelēm, ka apģērbam pēc fotografēšanas ir jābūt neskartam. "Tev ir vienalga, tu apmēram saproti, ka tam jābūt kārtībā, bet tagad es esmu tas cilvēks, kas saņem apģērbu no fotosesijas." Tāpat viņa labāk izprot, kā modeles jūtas un kā rīkojas dažādu pasākumu laikā, un tas palīdz strādāt efektīvāk. "Ir "forši" to redzēt, ir "forši" atpazīt, ko tu esi darījis nepareizi, ko tu varēji darīt labāk," piebilst Beāte.

"Man ļoti, ļoti paveicās ar to modes pasauli tādā ziņā, ka es jūtos realizējusies. Tā ir reta sajūta cilvēkiem, man šķiet, ka pa īstam var paskatīties un aizvērt kādu grāmatu," par modeles darbu saka Beāte. Viņa piebilst, ka ceļošana un dzīvošana dažādās pasaules malās viņai nesniegtu tādu gandarījumu, kā šī projekta realizēšana: "Man ir izaicinošāk būt Latvijā un uzcelt kaut ko lielāku par sevi."

Veikals, kur īpašnieki tērzē un dzer kafiju ar klientiem

Foto: Privātā arhīva foto
Konceptveikala "Bold" aizsākums meklējams jau pagājušā gada sākumā, kad Krista ar vīru bija devušies "ekskursijā" uz Rīgu. Jūrmalā abi dzīvoja pavisam neilgu laiku. "Tā tieši bija ziemas sezona, un mēs, būdami izteikti Rīgas centra bērni, bijām pieraduši, ka tad, kad izejam no mājas no rīta, ir miljons iespēju, kur aiziet nopirkt kafiju vai brokastis. Mēs bijām pieraduši pie šāda ritma, savukārt Jūrmalā, ziemā, kur ir pilnīgs klusums, un dienas laikā tur praktiski nekā nav," viņa atceras.

Ideja par to, ka Jūrmalā nepieciešama skaista vieta, kur labi pavadīt laiku, radās, ejot pāri Akmens tiltam. "Tā mēs pielipām pie šīs domas, un tas notika ļoti ātri," stāsta Krista. Viņiem bija nepieciešami tikai divi-trīs mēneši, lai izstrādātu idejas plānu, atrastu telpas, veiktu remontu un visus nepieciešamos darbus, lai atvērtu kafejnīcu, kur var iegādāties modes preces. Tā bija atvērta līdz vasaras sezonas beigām.

Noslēdzot veiksmīgu sezona, Krista kopā ar domubiedriem sāka prātot, ka ir jāturpina – līdzīga vieta jāatver arī Rīgā. Tikai tad viņa iepazinās ar Beāti. Arī tad viss notika ļoti strauji. "Novembrī ienācām telpās ar domu, ka jāsāk taisīt remonts, mēneša laikā visu dabūjām gatavu," Beāte. "Gan remontu, gan dizainerus. Visu pilnībā nokomplektējām tā, lai mēs 9. decembrī varētu atvērt," papildina Krista. "Bold" viņa sauc par uzlabotu versiju tam, kas darbojās Jūrmalā.

Rīgā veikals darbojas visu gadu, bet Jūrmalā 9. jūnijā atklāja vietu, kas darbosies tikai vasaras sezonā. Abos veikalos ir iespējams nopirkt Baltijas, Gruzijas un Baltijas valstu dizaineru darbus, kā arī iedzert kafiju un apēst kādu našķi kopā ar īpašniecēm. Jūrmalā veikals darbojas arī kafejnīca, kur iespējams ieturēt arī nopietnāku maltīti. Īpašnieces parasti veikalā atrodas arī pašas, un pašas strādā ar klientiem. "Laika gaitā izveidojas draudzība, un tie ir tie pastāvīgie klienti, kas nāk arī pie mums ciemos," priecājas Krista.

Abas īpašnieces atklāj, ka darbs ar klientiem sniedz gandarījumu, un arī pašas labprāt uzturas vietā, ko pašas ir radījušas. Viņas tur strādā, apkalpo klientus un pavada laiku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!