Emmeline Pankhurst
Foto: Vida Press
Februāra sākumā pasaulē atzīmēja 100 gadus no laika, kad sievietēm piešķīra tiesības balsot Lielbritānijā. Tiesa, Lielbritānija nebūt nav pirmā valsts, kurā sievietes varēja piedalīties vēlēšanā. Latvijā, kas tajā laikā vēl skaitījās Krievijas sastāvdaļa, tāpat kā Igaunijā, to varēja darīt jau 1917. gadā, bet Lietuvā – gadu vēlāk.

Par pirmo valsti Eiropā, kur sievietēm piešķīra balsstiesības, tiek uzskatīta Somija, jo tur 1906. gadā sievietēm piešķīra visas politiskās tiesības. Jāteic, gan, ka Latvijas teritorijā sievietes pirmo reizi pašvaldību vēlēšanās piedalījās jau 1905. gadā, turklāt sievietes ne tikai vēlēja, bet arī tika ievēlētas. Tiesa viņu proporcija bija salīdzinoši neliela – nedaudz vairāk par pieciem procentiem.

20. gadsimta sākumā tiesības vēlēt Latvijas teritorijā dzīvojošām aktīvistēm nebija pašmērķis, tas bija instruments, lai panāktu līdztiesību citās jomās. Sievietes vēlējās atsevišķākas pases, uzturēšanās brīvību, iespēju iegūt augstāko izglītību, brīvību pārvaldīt īpašumu, lielākas tiesības šķirties un vienlīdzīgu atalgojumu ar vīriešiem par vienu un to pašu paveikto darbu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!