No melnās krāsas nevajag bīties. Mākslas terapijā māca atpazīt emocijas; mammām – veltīt mirkli sev
Foto: F64, Mārtiņš Zilgalvis

Ģimenē, kurā aug bērns ar īpašām vajadzībām, bieži vien visa enerģija un laiks paiet rūpējoties par to, kuram tas nepieciešams visvairāk. Taču šajās ģimenēs aug arī veseli bērni jeb kā mammas sauc – "tipiskie" bērni –, un tieši viņiem bieži vien pietrūkst nepieciešamā uzmanības daudzuma, jo vecāki pārsvarā ir aizņemti ar īpašo māsu vai brāli. Kā izdzīvot šādā situācijā, veselie bērni meklē un atrod katrs savu stratēģiju – cits ātrāk pieaug un kļūst patstāvīgs, cits cenšas būt vislielākais palīgs mammai un tētim, faktiski uzņemoties pieauguša cilvēka pienākumus, vēl cits ar sliktāku uzvedību signalizē – sak: "Es arī te esmu, man vajag uzmanību!"

Savukārt īpašo bērnu mammas, lai gan bieži vien pat apzinoties, ka veselajam bērnam uzmanību pievērš mazāk, neko īsti nevar mainīt – spēka ir tik daudz, cik ir, un ikdienas grafiks ir pārpildīts. Tiesa, īpašie bērni ir atšķirīgi – kādam veselības problēmas nav tik nopietnas, bet citiem savukārt aprūpe vajadzīga 24 stundas dienā un septiņas dienas nedēļā. Mammas izdeg, zaudē interesi par savām vēlmēm un vajadzībām, teju mehāniski tikai darot ikdienas lietas. Lai mammām un veselajiem bērniem kaut uz laiku radītu citu sajūtu, mākslu terapijas un izglītības centrs "MĀ Telpa" īstenoja Baltijas–Ziemeļvalstu projektu "Radīsim tiltus kopā: mākslu terapija ģimenēm, kurās ir bērns ar īpašām vajadzībām". Tā mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību sociāli aktuālai tēmai – to ģimeņu labizjūtai, kurās ir bērns ar īpašām vajadzībām.

Projektā trīs mēnešu laikā notika 10 bezmaksas mākslu terapijas grupu sesijas vecākiem un 10 sesijas īpašo bērnu brāļiem un māsām Latvijā un Lietuvā. Projekta dalībniekiem – vecākiem, tika sniegta iespēja atslēgties no ikdienas skrējiena, veltot laiku tikai sev, satikt citus vecākus ar līdzīgām problēmām un vienam otru iedvesmot. Savukārt brāļiem un māsām mākslas terapijas grupā bija iespēja iepazīt, apzināties un paust dažādas emocijas ar mākslas materiālu starpniecību, kā arī mijiedarboties un tuvāk iepazīt vienam otru.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!