pāris, laime, ziedi, attiecības
Foto: Shutterstock

Ikvienam no mums attiecību sākumā uz acīm ir "rozā brilles", kad otrā cilvēkā redzam tikai to labāko, bet visi mīnusi, – cik ātri ieraudzīti, tik ātri arī aizmirsti. Kāpēc tā?

Jebkuras attiecības uzjunda emocionālus pārdzīvojumus, taču nekas nav salīdzināms ar jaunu romantisku attiecību uzsākšanu. Kā skaidrots pasaulē atzītajā žurnālā "Psychology Today", Sociālās psiholoģijas rokasgrāmatā ir paskaidrots, ka pievilcība romantisko attiecību sākumposmā ir galvenais motivators, kas veicina interesi par otru cilvēku un piesaista jūsu uzmanību. Kamēr emocijas "vijas sirdī", tieši mūsu prāts ir tas, kas piesātina šīs jaunās saites ar psiholoģisku satraukumu un aizrautību.

Kāpēc šie agrīnie brīži attiecībās ir tik spēcīgi, ka aizēno visas sliktās partnera īpašības? Lūk, trīs psiholoģiski iemesli.

Jaunuma efekts

Kad mēs pirmoreiz satiekam kādu, kurš mums patīk, viss viņā šķiet jauns un aizraujošs – viņa dīvainības, stāsti, aizraušanās un pat viņa glupie joki. No psiholoģiskā viedokļa to var izskaidrot ar "jaunuma efektu", kad jauni stimuli aktivizē atalgojuma sistēmu smadzenēs, atbrīvojot arī dopamīnu – "labas pašsajūtas" hormonu ķermenī, skaidro psihologs Marks Travers žurnālam "Psychology Today".

Pētījumā, kas publicēts "Journal of Neurophysiology", skaidrots, ka romantiska mīlestība agrīnā stadijā izraisa eiforiju, un šāda parādība ir izplatīta dažādās kultūrās. Tiek uzskatīts, ka tas izriet no zīdītāju vēlmes meklēt sev vēlamos dzīvesbiedrus, un tādējādi uzvedība ietekmē arī reproduktīvās sekas.

Nenoteiktības aizraujošā puse

Svarīga "medusmēneša fāzes" sastāvdaļa jaunās romantiskās attiecībās ir neparedzamība. Ne viens, ne otrs nezina, kur attiecības galu galā virzīsies. Nav zināms tas, cik dziļas ir partnera jūtas pret tevi. Un šo iemeslu dēļ rodas psiholoģiska slodze, kas var būt arī neticami stimulējoša, skaidro Travers.

2010. gadā tika veikts interesants pētījums: sievietēm, kas mācījās koledžā, tika rādīti to vīriešu profili "Facebook", kuri bija redzējuši arī sieviešu profilus sociālajā medijā. Viņām tika paskaidrots, ka daļa vīriešu norādījuši, ka viņiem viņas ļoti patikušas, daļa – patikušas tikai nedaudz vai pēdējais variants – izjūtas pret sievietēm nav skaidras.

Sievietes pozitīvi atbildēja tiem vīriešiem, kuriem viņas tiešām patika, nevis tiem, kuri norādīja, ka pret sievietēm ir nelielas jūtas. Taču pārsteidzošākais – sievietēm visvairāk patika tie vīrieši, kuru jūtas nebija līdz galam skaidras. Tieši šis noslēpums sievietēm lika par viņiem vairāk domāt, kas palielināja arī viņu pievilcību.

Tātad var būt arī tā, ka šaubas par partnera jūtām pievilcību var tikai palielināt. Ja cilvēki nav pārliecināti par to, kā jūtas viņu partneris, tas palielina emocionālo iesaistīšanos – šī emocionālā spriedze aktivizē smadzeņu atalgojuma sistēmu, sajaucot trauksmi ar sajūsmu. Attiecības paliek arvien aizraujošākas, jo, kad prāts meklē skaidrību uz atbildēm, tas pastiprina arī uzmanību uz jauno partneri un galu galā – arī emocijas.

Aklums pret "sarkanajiem karogiem"

"Rozā briļļu" periodā mūsu smadzenes mēdz koncentrēties uz mūsu partnera pozitīvajām īpašībām, pieverot acis un pavisam ātri aizmirstot visus iespējamos "sarkanos karogus". Šis selektīvais fokuss mums uzsver iezīmes, kas šķiet pievilcīgas, vienlaikus it kā samazina nepilnības otrā cilvēkā.

2024. gada pētījumā, kas publicēts žurnālā "Behavior Research Methods", apstiprina, ka emocionālie stāvokļi ir saistīti ar neobjektīvu uzmanību – cilvēki mēdz koncentrēties negatīvu informāciju, kad ir noraizējušies. Līdzīgi ir, kad koncentrējamies uz labo nākotni kopā ar partneri, – jūsu prāts koncentrējas uz viņa labajām īpašībām, bet sliktās "paslauka" zem paklāja.

Šī neobjektivitāte palīdz veidot emocionālās saites attiecību sākumposmā, idealizējot partneri un tādējādi dibinot dziļāku saikni. Tas ir dabisks process, it īpaši, ja cilvēks ir kāds, kuru uzskati par potenciālu partneri ilgtermiņā.

Psihologs Travers gan skaidro – lai arī cik uzmundrinoša būtu "rozā briļļu" fāze, tā ir īslaicīga. Laika gaitā jaunā aizrautība izgaist, atbilde uz neskaidrajiem jautājumiem tiek rasta, un acīmredzami arī kļūst visi "sarkanie karogi". Un tas nebūt nav nekas slikts – tā ir dabiska pāreja no agrīnās romantiskās aizraušanās uz dziļāku emocionālo saišu stabilitātes nostiprināšanu. Galu galā – mīlestība nav balstīta tikai uz sākotnējo pievilcības dzirksteli.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!