Kā tikt pāri nodevībai
Foto: Shutterstock

Nodevība bieži izsauc asociācijas par dūrienu mugurā ar labi uzasinātu nazi. Šāda rīcība izraisa sāpes un šoku. Un nodevība var izpausties dažādos veidos. Mīļotais cilvēks, kuram ir romāns, tuvs draugs, kurš par tevi izplata sliktas baumas, biznesa partneris, kurš aizbēg ar naudu un pamet tevi risināt problēmas ar kreditoriem – tie ir tikai daži tipiski piemēri. Ko darīt, ja atrodies līdzīgā situācijā? Kā dziedināties?

To vietnē "Psych Central" skaidro klīniskā psiholoģe Nadīna van der Lindena, kura atzīst, ka ik pa laikam savā darba pieredzē sastopas ar šādiem stāstiem, un visvairāk viņu pārsteidzot emocionālā reakcija no upuru puses. Šī nodevība rada brūces, cilvēka pārliecība sadrūp putekļos, un zem niknuma un izbrīna bieži slēpjas kauns. Daži cilvēki uz nodevību reaģē, slēpjoties no pasaules un pilnībā izvairoties no komunikācijas. Dažreiz viņi cenšas paturēt noslēpumā pašu faktu – it īpaši, ja runa ir par personīgo dzīvi. Laulības pārkāpšanas upuris var nevēlēties publiskot notikušo, baidoties no sabiedrības kaunināšanas.

Taču izolācija mūs pakļauj vientulībai un atsvešinātībai, kas galu galā var izraisīt depresiju. Tas, kurš tika nodots, nav vainojams notikušajā, bet viņš var justies par to atbildīgs un viņam var būt kauns. Terapijā psiholoģe bieži jautājot klientiem: "Kāpēc tev ir kauns? Vai tu biji tas, kurš mainīja/nozaga/meloja/izplatīja baumas?"

Slēpjot no citiem informāciju par sāpīgu notikumu, mēs tādējādi atņemam sev iespēju saņemt atbalstu vai paskatīties uz notikušo no cita skatpunkta. Šī iemesla dēļ mēs sākam vainot sevi naivumā vai strīdēties, ka mēs paši izraisījām nodevību. Bet, lai veiksmīgi izārstētu traumas, mums vajag tieši pretējo.

Kā dziedināties no nodevības traumas un atgūt pārliecību?

  • Ļauj sev apsmadzeņot notikušo. Daži cilvēki rīkojas nekavējoties, taču pareizi ir dot sev laiku, pirms reaģēt. Tas ir īpaši svarīgi, ja tev ir domas par atriebību.

  • Parūpējies par sevi – gan fiziski, gan emocionāli. Ēd pareizi, vingro, pietiekami guli un esi laipns pret sevi.

  • Centies pasargāt sevi no turpmākām traumām, ko "nodevējs" var tev nodarīt. Piemēram, ja tavs biznesa partneris izrādījies finansiāli negodīgs, pēc iespējas ātrāk sakārto finanšu jautājumus. Ja esi piekrāpts, bet nolēmi attiecības vēl nepārraut, pasargā sevi no iespējamām slimībām.

  • Pastāsti kādam, kuram uzticies, par savu pieredzi. Šis nav īstais laiks slēpties. Biežāk sazinies ar tiem, kuri tevi augstu vērtē, labi zina tavas labākās īpašības un palīdzēs tev saglabāt pašcieņu.

  • Neuzņemies vainu par notikušo. Atgādini sev, kāpēc tev bija attiecības ar šo personu un uz ko tu cerēji. Parādi sev līdzjūtību, atceroties, ka nodevība ir diezgan izplatīta parādība, un daudzi cilvēki to ir piedzīvojuši ko līdzīgu.

Reizēm pēc šādas nodevības šķiet, ka vairs nevienam nevaram uzticēties. Svarīgi ir uzturēt attiecības ar cilvēkiem, kuri var mums palīdzēt, saskarsme ar kuriem dod spēku un sagādā prieku. Neļauj notikušajam sabojāt tavas attiecības ar tiem, kuri tev nekad nav izdarījuši neko sliktu. Mēģini katru dienu atrast laiku, lai runātu par kaut ko patīkamu un pozitīvu.

Atgūšanās no nodevības prasīs laiku. Šajā periodā ir svarīgi izturēties pret sevi ar vislielāko laipnību un uzmanību. Tu to esi pelnījis.

Saprast un piedot ir tikai puse no risinājuma. Atkal ielaist dzīvē kādu, kurš tevi ir sāpinājis, nepavisam nav viegli. Un nav svarīgi, kurš tas bijis – ģimenes loceklis, draugs vai partneris, – un cik tuvas attiecības jūs abus ir saistījušas. Pirms spert tik nopietnu soli, ieteicams sev godīgi atbildēt uz četriem jautājumiem. Kādiem? Tos vietnē "Psychology Today" iesaka psihologs Marks Travers un kuri atrodami šajā rakstā.

Citi domā, ka pietiek ar atvainošanus no pāridarītāja puses un viss atkal varētu būt labi. Cik labi? Tas jau ir tā nosacīti... Bet atvainoties nebūt nav vienkārši. Bieži vien cilvēkiem ir grūti atzīt savas kļūdas, kā arī viņi nevēlas justies vāji, tādēļ atvainošanos patur pie sevis, negatīvi ietekmējot turpmāko saziņu ar apkārtējiem. Ja tomēr izdodas saņemties un atvainoties, parasti tā norit pēc viena "scenārija", ar vienām un tām pašām frāzēm. Taču "Time" raksta, ka ikviena atvainošanās ir citādāka – jāizmanto cits piegājiens, runājot ar vecākiem, partneri, bērniem un draugiem.

Piemēram, ja runā par atvainošanos partnerim, galvenais uzdevums – palikt emocionāli savienotiem. Tas nozīmē, ka atvainošanās brīdī ir svarīgi partnerim likt saprast, ka nožēlo savu rīcību un lūdz piedošanu par izdarīto. Pareizākais paņēmiens nebūtu mēģināt noņemt vainu no sevis, piemēram, sakot: "Man žēl, ka tu tā jūties" un norādot uz to, ka šī situācija patiesībā ir partnera problēma. Romantiskās attiecībās nozīme ir arī tam, ka uzsvar izmaiņas nākotnē, jo partnerim ir svarīgi dzirdēt, ka par šo savienību domā ilgtermiņā. Visu rakstu par šo mākslu atradīsi te.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!