Mīlestība bez dzirksts: ko darīt, ja partneris nešķiet seksuāli pievilcīgs?
Foto: Shutterstock

Vai ir iespējams mīlēt partneri, bet nesajust pret viņu praktiski nekādu seksuālu iekāri? Vai tas norāda, ka attiecībās kaut kā trūkst? Bet ko darīt, ja attiecībās šī dzirksts nekad tā arī nav bijusi? Rozā briļļu nokrišana šeit nav pie vainas! Šādi jautājumi skar daudzus cilvēkus, un tie, bez šaubām, var radīt apjukumu un nedrošību, pat ja attiecībās ir daudz citu pozitīvu aspektu. Mēģināsim saprast, kāpēc tas tā ir, kā tas var ietekmēt attiecību kvalitāti un abu iesaistīto partneru pašsajūtu.

Resursa "Relationship Counselling and Sex Therapy" autori skaidro, ka, lai gan mīlestība ne vienmēr sākas ar spēcīgu fizisko un seksuālo pievilcību, tā noteikti palīdz satuvināt cilvēkus. Tieši cilvēka ārējais izskats un veids, kā viņš sevi pasniedz, ir pirmās lietas, ko mēs partnerī pamanām. Ir tikai dabiski, ka, sastopot cilvēku, kurš šķiet fiziski un seksuāli pievilcīgs, rodas vēlme un pat iekāre viņu iepazīt tuvāk.

Taču reizēm realitāte ir nedaudz citādāka – ir patiešām iespējams kādu iemīlēt, pat ja cilvēks seksuāli nepiesaista. Daudzas attiecības sākas nevis no fiziskas pievilcības, bet gan no vajadzības pēc drošības un emocionālās tuvības, piemēram, sēru vai krīzes periodā. Šādos brīžos cilvēki meklē komfortu un atbalstu. Taču, kad šīs vajadzības mainās, fiziskās pievilcības trūkums var kļūt redzams, un rodas jautājumi par attiecību ilgtermiņa dzīvotspēju.

"Pētījumi rāda, ka, lai gan fiziskā pievilcība ir viena no galvenajām īpašībām, ko cilvēki meklē romantiskajā partnerī, tā ne vienmēr ir galvenā," apgalvo seksualitātes pētnieks Džastins Lehmillers. Piebilstot, ka runa ir ne tikai par sievietēm, bet arī vīriešiem. Viņš norāda, ka tādas iezīmes kā inteliģence, humors, godīgums un laipnība bieži vien ir vismaz tikpat svarīgas, ja ne svarīgākas prasības potenciālā partnera izvēlē.

Vai fiziskā pievilcība var attīstīties laika gaitā?

Lai gan Holivuda vēlas, lai mēs noticētu, ka patiesa mīlestība sākas ar dzirksti, kas iedegas pirmajā acu uzmetienā – kā Romeo un Džuljeta, – patiesībā mīlestība ne vienmēr sākas ar fizisko saikni un, lai attīstītos fiziskā pievilcība, var paiet kāds laiks. Šādos gadījumos, pirmkārt, partneri vēlas viens otru iepazīt dziļāk, garīgāk un emocionālāk.

Portāla "Thriveworks Counseling: High-Quality Therapy & Psychiatry" piesaistītais veselības un labsajūtas eksperts Kalebs Beks skaidro: "Dažkārt, kad cilvēki runā par dzirksteli vai "klikšķi" ar kādu, viņi ne vienmēr runā tieši par fizisko pievilcību, bet gar par garīgo saikni. To, kādas ir jūsu jūtas pret kādu, bieži vien maz ietekmē tieši viņa ārējais izskats. Klasisks piemērs ir iepazīšanai tiešsaistes platformās – nekas neliecina, ka nevar iemīlēties kādā, nezinot, kā viņš izskatās."

"Jo vairāk jūs iepazīsiet viens otru ne fiziskā līmenī, jo patiesībā spēcīgāka kļūs arī fiziskā pievilcība. Sākotnēji tiks ieraudzīta otra cilvēka patiesā daba un personība. Daudziem cilvēkiem, izvēloties partneri, galvenā prioritāte nav ārējais izskats, bet gan tas, vai viņš vai viņa ir smieklīga, laipna vai vienkārši – interesanta. Tātad svarīgākas ir personības iezīmes."

Un vēl – fiziskā pievilcība ne vienmēr rodas uzreiz. Tā bieži attīstās pakāpeniski, kad rodas dziļāka saikne un izpratne par otru. Tātad, ja sākumā nešķiet, ka ir "pārliecinošā ķīmija", atceries – ar laiku tā var rasties.

Vai maz attiecībās ir svarīga seksuālā pievilcība?

CNN ziņo, ka labs sekss var palīdzēt mazināt psiholoģiskos traucējumus, piemēram, trauksmi un depresiju, kā arī veicināt dziļāku saikni starp pāriem un uzlabot attiecību apmierinātību.

"Paskatīsimies uz attiecībām kā uz maltīti. Seksuālajai saiknei būtu jābūt kā olbaltumvielām – būtiska un neaizstājama sastāvdaļa, nevis tādai daļai kā deserts," saka Ņujorkas seksa terapeite Eva Dilona.

Šī atklāsme, iespējams, varētu satricināt daudzus cilvēkus. Sarunā ar CNN eksperte norāda: "Mana pieredze liecina, ka sievietēm ir iespējams ar ievērojamām pūlēm izkopt vēlmi pēc partnera, taču, ja vīrietim attiecību sākumā nav vēlmes pēc partneres, viņš nekad pēc viņas "nevilksies". Kāpēc paļauties uz to, ka seksuālā pievilcība attīstīsies vēlāk, ja var baudīt ieguvumus jau pašā sākumā?"

Tomēr viņas viedokli apgāž seksa terapeite Reičela Nīla: "Tas ir maldīgs priekšstats, ka partnerim mani pirmoreiz jāpiesaista fiziski un, ka šādām attiecībām nav potenciāla. Tā nav taisnība. Iekāre var izveidoties, iepazīstot un piedzīvojot lielāku tuvību un saikni."

Kā tad īsti uzkurināt seksuālo dzirksti?

Eksperti uzsver, ka vienīgi paši partneri spēj atrast visefektīvāko veidu, kā tikt galā ar šo izaicinājumu savās attiecībās. Abiem iesaistītajiem jāapzinās, cik liels šķērslis tas ir viņu attiecībām. Vai ir vērts palikt kopā, ja seksuālā pievilcība ir zudusi? Vai citas pozitīvās lietas ir pietiekams iemesls, lai pievērtu acis uz šo problēmu?

"Neuzskatiet, ka viss ir zaudēts, ja jums ir ilgtermiņa attiecības," CNN skaidro eksperte Eva Dilona. "Dažiem pāriem seksuālā vēlme laika gaitā var pieaugt, ja viņi uz to koncentrējas. Bieži vien tikai pēc 30 gadiem mēs jūtamies pietiekami komfortabli, lai pieprasītu to, ko vēlamies gultā."

Un atcerieties – jūsu seksuālā veselība ir spogulis jūsu vispārējai veselībai. Ja pēkšņi jūtat neizskaidrojamu seksuālās intereses samazināšanos, tas var būt signāls, ka kaut kas nav kārtībā. Šādā gadījumā ir vērts apsvērt iespēju konsultēties ar savu ārstu. Tādējādi jūs ne tikai rūpējaties par savu seksuālo dzīvi, bet arī par savu kopējo labklājību. Un, tiesa, arīdzan attiecībām!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!