Jautājums: Es biju radinieka bērēs, un grūti bija klausīties gaudās par to, cik daudz bēru mielasts izmaksājis, kā visiem tagad aizgājēja pietrūks – lai gan paši tuvākie mirušās personas pēdējos gadus nesteidzās viņu atbalstīt vai sniegt palīdzību. Kā es varu panākt, lai manas bēres norit tieši tā, kā es vēlos – piemēram, bez šāda radinieku mielasta, ar vienkāršu kremēšanu, un miers?
Atbildi sniedz Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājas vietniece, zvērināta notāre Ilze Metuzāle.
Ikvienam ir tiesības dot norādījumus, kā rīkoties viņa nāves gadījumā. Sava pēdējā griba ir jānoformē rakstiski, un šādu dokumentu sauc par testamentu. Testamentā iespējams iekļaut norādes gan rīcībai ar mantu, gan arī norādes attiecībā uz to, kādai būtu jābūt atvadu ceremonijai un pavadīšanai pēdējā gaitā. Var paredzēt, kurš organizē pienācīgu apbedīšanu, kurš sedz izdevumus par bēru dievkalpojumu, kurš uzņemas atbildību par atdusas vietas kopšanu un tamlīdzīgi.
Lai gan aizgājēja gribai būtu jābūt svētai, dažkārt tomēr nākas pieredzēt, ka dzīvi palikušie tuvinieki tomēr rīkojas tā, kā pašiem šķiet ērtāk, un tā, kā tas atbilst pašu tuvinieku priekšstatiem par to, kā jābūt un kā ir pareizi. Testamentā ir iespējams iecelt pēdējās gribas izpildītāju vai vairākus, kuriem testamenta taisītājs uzticas – tā testamenta izpildītāji varēs uzraudzīt, lai aizgājēja griba un goda pienākumi tiek izpildīti. Testamentā iespējams paredzēt atlīdzību par pienākumu pildīšanu, kā arī tāpat paredzēt, ka atlīdzība nepienākas, ja aizgājēja vēlējums netiek izpildīts.
Tā kā testamenta atvēršana un nolasīšana visbiežāk tiek organizēta jau pēc mirušā apbedīšanas, tad par savām vēlmēm attiecībā uz pavadīšanu pēdējā gaitā noteikti vajadzētu informēt ne tikai notāru, bet arī tuvākos radiniekus, lai viņiem šī vēlēšanās būtu zināma jau agrāk, kamēr oficiālais testaments vēl nebūtu nolasīts, un līdz ar to varētu tikt ievērota un izpildīta.
Lai saņemtu zvērināta notāra pakalpojumus vai juridisku konsultāciju, aicinām vērsties pie kāda no notāriem, izmantojot Latvijas Zvērinātu notāru padomes interaktīvo karti: https://www.latvijasnotars.lv/notaries_map