Jo lielākas ģimenes svinības, jo lielāka iespēja attīstīties kādam kašķim. Īpaši, ja svinībās iesaistīti arī grādīgie dzērieni. Lūk, 12 biežākie iemesli un arī idejas, kā šogad novērst iespējamās ķildas.
Svētku laikā ģimenes strīdiem var būt dažādi iemesli. Diemžēl Ziemassvētku sanākšanās ģimenes strīdi ir diezgan izplatīti, "Independent" stāsta psiholoģe Luīze Godarda-Krolija. Svētkos satiekas cilvēki ar atšķirīgām cerībām, dinamiku un personības iezīmēm, kas galu galā summējas kārtīgā spriedzē. "Tomēr ar nelielu plānošanu uz dažām saudzīgām robežām ir daudz veidu, kā pārvaldīt šos momentus un koncentrēties uz komunikāciju un jautrību," saka psiholoģe. Turpinājumā daži no biežākajiem Ziemassvētku kašķiem, un idejas, kā no tiem izvairīties.
Pārmērīga rosīšanās un palīdzēšana. Pārāk daudz pavāru vienā virtuvē nebeidzas ar neko labu, tieši tādēļ jau pirms svētku cienastu gatavošanas vajag savstarpēji sadalīt lomas, lai katram būtu zināma sava vieta un atbildība. Te gan uzreiz jāmin otrs strīdu iemesls – nepietiekama palīdzība. Ja slodze savstarpēji nav sadalīta vienmērīgi, rodas aizmetnis kādām nesaskaņām. Atceries, ja kāds vakariņas gatavo, tad cits – novāc galdu, bet vēl trešais – nomazgā traukus.
Finansiālā spriedze. Daudzas ģimenes Ziemassvētkos izjūt finansiālu spiedienu, un tieši nauda bieži ir svētku laika strīdu iemesls. Lai to atrisinātu, vienojieties par budžetu, kurā jāiekļaujas, meklējot viens otram dāvanas. Tāpat sadaliet savstarpēji izmaksas par ēdieniem, dzērieniem, aktivitātēm un citām lietām.
Nopietni kašķi itin bieži rodas paaudžu atšķirības dēļ. Vecmāmiņu plāni Ziemassvētku vakaram var būt pretrunā tam, ko vēlas darīt mazbērni. Ko darīt lietas labā? Dažādot tradīcijas un darīt gan to, kas pie sirds iet veciem, gan to, kas patīk jauniem. Lai visu vēlmes tiktu sadzirdētas un īstenotas!
Vai politikai un sociālajiem uzskatiem būs būt Ziemassvētku vakarā? Kā zināms, atšķirīgu viedokļu sadursme ir iemesls, lai sāktos kārtīgs "ugunsgrēks". Lai izvairītos no asām diskusijām, vislabāk ir vienoties, ka šie temati šajos svētkos paliks aiz durvīm. Un par to jāvienojas jau pirms svētkiem, nevis tad, kad kašķis jau izcēlies.
Pārāk augstas cerības. Vēlme radīt "ideālos" Ziemassvētkus var radīt nevajadzīgu spriedzi, kas vainagosies ne ar ko citu, kā nesaskaņām ciemiņu vidū. Tā vietā, lai meklētu nepilnības, koncentrējieties uz jautru laika pavadīšanu kopā.
Spiediens uzvarēt ar savu taisnību. Ja vienā telpā atrodas cilvēki ar krasi atšķirīgām personībām, tad nevajag daudz, lai rastos laba vide nevajadzīgam strīdam. Šis ir vēls viens iemesls, kādēļ svētkos sarunām nevajadzētu būt par smagiem tematiem.
Atceries, ka svētkos jāatceras par visiem. Nav diez ko labi, ja svētki gadu no gada tiek aizvadīti tikai pie vienas ģimenes puses, piemēram, pie sievas vecākiem vai vīra vecākiem. Lai izvairītos no tā, ka kāds ģimenes loceklis jūtas nenovērtēts, ieteicams katru gadu svētkus aizvadīt pie cita ģimenes atzara – lai būtu godīgi un kvalitatīvs laiks tiktu pavadīts ar visiem.
Neatrisinātie jautājumi un apslēptais aizvainojums. Vecie kašķi var likt par sevi manīt arī pēc gada, īpaši, ja ar šiem cilvēkiem visu šo laiku neesi ticies. Te atkal jāatceras – turieties tālāk no jutīgiem tematiem un dzīvojiet tagadnei!
Aiz dāvanu papīra – vilšanās. Vilšanās, izsaiņojot dāvanu, var izraisīt nesaskaņas. Iepriekš jau tika minēts, ka vēlams noteikt budžetu, kurā jāiekļaujas, pērkot dāvanas. Lai nebūtu vilšanās, ka kāds tev uzdāvinājis netīkamu dāvanu, laba ideja ir spēle "slepenie rūķi", kuras laikā dāvanas var izlozēt pilnīgi jebkurš. Tādā veidā neviens nejutīsies spiests ieguldīties dāvanā pārāk daudz, tāpat neviens arī nesacerēsies uz kādu noteiktu dāvanu.
Ziemassvētku galdā tikai nedaudz karstvīna. Ja svētki tiks aizvadīti ar alkoholiskajiem dzērieniem, parādīsies vieta arī "nefiltrētiem vārdiem". Ja zini, ka cilvēkiem ģimenē ir grūtības sevi limitēt alkohola ziņā, labāk no šādiem dzērieniem izvairīties vispār. Vai nopirkt tikai dažas karstvīna pudeles, lai katrs to varētu iemalkot pa drusciņai.
Gada beigu nogurums. Gada nogalē darāmā ir daudz, un tas neizbēgami rada nogurumu. Tieši tādēļ jāatceras, ka svētkiem jābūt par atpūtu, nevis darbu! Ja vien platība to ļauj, arī svētku vakarā mājā var iekārtot kādu klusāku stūrīti, kur doties un atpūsties tiem viesiem, kam svinības plašā lokā rada stresu.
Psiholoģe atgādina – viss iepriekš minētais ir skaidras un draudzīgas robežas, nevis ierobežojumi. Atliek vien vienoties par dažiem pienākumiem un tematiem, lai svētku laiku padarītu krietni gaidītāku un priekpilnāku.