Ģimenē notikusi oficiāla šķiršanās, kuras iemesls – sievas alkoholisms. Vienošanās pie notāra paredzēja, ka sieviete izvāksies no mājokļa, tiklīdz tas būs iespējams, bet vairāku mēnešu laikā tas nav noticis, turklāt viņa turpina lietot alkoholu. Vīrietis interresējas, kā likumiski panākt bijušās sievas izvākšanos.
"Labdien! Ar sievu esam izšķīrušies pie notāra: šķiršanās iemesls ir sievas alkoholisms. Pie notāra vienojāmies, ka bērni paliek manā apgādībā un bērnu dzīvesvieta paliek pie manis (tēva). Dzīvoklis, kurā dzīvojām, arī paliek manā īpašumā, kā noteikts zemesgrāmatā. Tāpat vienojāmies, ka, tiklīdz bijušajai sievai būs iespēja, tā viņa pārvāksies uz savu dzīvesvietu (viņai ir savs īpašums citā pilsētā). Ir pagājuši vairāki mēneši, un bijusī sieva paziņoja, ka nekur neizvāksies, turklāt turpina lietot alkoholu. Kā, nepārkāpjot nekādus normatīvos aktus un cilvēktiesības, rīkoties, lai bijusī sieva pildītu noslēgto vienošanos un izvāktos no mūsu dzīvesvietas?" pēc padoma Latvijas Vēstneša" (LV) portāla "E-konsultāciju" sadaļā vaicā Roberts.
Atbild juriste Nataļja Sergačova: "No jautājuma nav skaidrs, kādā kārtā un formā noslēgta attiecīgā vienošanās par nekustamā īpašuma lietošanu. Tomēr no šādas vienošanās secināms, ka personai ir tiesisks pamats uzturēties jūsu nekustamajā īpašumā. Civillikuma 927. pants noteic, ka īpašums ir pilnīgas varas tiesība pār lietu, t. i., tiesība valdīt un lietot to, iegūt no tās visus iespējamos labumus, ar to rīkoties un atprasīt to atpakaļ no katras trešās personas. Civillikuma 1041. pantā ir norādīts, ka īpašnieks var atprasīt savu īpašumu no jebkura valdītāja, t. i., kā no nelabticīga, tā arī no labticīga valdītāja. Tomēr personas izlikšana no dzīvojamās platības bez tiesas lēmuma būs uzskatāma par tīšu, prettiesisku un sodāmu darbību, kā to skaidrojusi Valsts policija LV portāla publicētajā e-konsultācijā "Personas tiesības uz mājokļa neaizskaramību ir primāras attiecībā pret nekustamā īpašuma tiesībām".
Izlikt personu no mājokļa var vienīgi uz attiecīgā tiesas nolēmuma pamata. Līdz ar to jautājums risināms, ceļot tiesā prasību par bijušās sievas izlikšanu no jūsu īpašuma. Prasības pieteikums noformējams atbilstoši Civilprocesa likuma 128. panta nosacījumiem. Tomēr būtu ieteicams pirms vēršanās tiesā saņemt kvalificēta jurista vai zvērināta advokāta konsultāciju."