Beta paaudze
Foto: Shutterstock

Zīdaiņi, kas piedzims no 2025. līdz 2039. gadam, veidos nākamo jauno paaudzi – Beta paaudzi. Demogrāfs Marks Makridls ar savu komandu ir analizējis, kādi šie bērni būs un kādā pasaulē viņi dzīvos.

Demogrāfs Marks Makridls ir palīdzējis definēt paaudžu apzīmējumus, kas tiek izmantoti cilvēku grupēšanai pēc dzimšanas gadiem. Saskaņā ar Makridla izstrādāto laika skalu, Alfa paaudzes periods, kas sākās 2010. gadā, noslēgsies 2024. gada beigās. Tas iezīmēs nākamās paaudzes – Beta paaudzes – sākumu.

Savā emuārā demogrāfs Marks Makridls raksta, ka līdz 2035. gadam Beta paaudze, kas seko Alfa jeb Z paaudzei, kā arī Y paaudzei jeb tā dēvētajiem mileniāļiem, veidos 16 procentus no pasaules iedzīvotājiem. Daudzi no viņiem sasniegs arī 22. gadsimtu. Turklāt tiek prognozēts, ka šajā pašā 2035. gadā Beta paaudze veidos aptuveni 19 procentus no pasaules iedzīvotājiem.

Paaudžu nosaukumi Alfa un Beta simbolizē ne tikai jaunas, bet arī pirmās paaudzes, kuras aug pavisam citādākā pasaulē: "Tāpēc mēs pārgājām uz grieķu alfabētu, lai norādītu, ka šīs paaudzes izaugs jaunā, tehnoloģiju integrācijas pilnā pasaulē." Paaudžu maiņa nav tikai hronoloģiska – to nosaka sava laika notikumi, tehnoloģijas un kultūras pārmaiņas, kas ietekmē dzīvesveidu un vērtības.

Tehnoloģiju piesātinātās pasaules mazuļi

Beta paaudzei digitālā un fiziskā pasaule būs pilnībā saplūdusi vienotā realitātē. Kamēr Alfa paaudze ir piedzīvojusi viedo tehnoloģiju un mākslīgā intelekta uzplaukumu, Beta paaudze dzīvos laikā, kur šīs tehnoloģijas būs pilnībā integrētas viņu ikdienas dzīvē. Tas attieksies uz izglītību, darbu, veselības aprūpi un izklaidi.

"Viņi, visticamāk, būs pirmā paaudze, kas pieredzēs autonomus transportlīdzekļus, valkājamas veselības tehnoloģijas un pilnībā ieskaujošas virtuālās vides kā standarta dzīves sastāvdaļas. Viņu veidošanās gadi būs iezīmēti ar personalizācijas dominanci — mākslīgā intelekta algoritmi optimizēs viņu mācīšanās pieredzi, iepirkšanās procesus un sociālo mijiedarbību tādā līmenī, kādu mēs šodien varam vien iztēloties."

Demogrāfs Marks Makridls uzsver, ka tehnoloģijām ir divējāda ietekme uz mūsdienu vecāku audzināšanas pieejām. No vienas puses, īpaši mileniāļu vecāki izmanto tehnoloģijas kā izglītības, saziņas un izklaides instrumentus, nemanāmi integrējot tās savu bērnu ikdienā jau no agras bērnības. No otras puses, pastāv piesardzīga izpratne par tehnoloģiju iespējamiem riskiem, cenšoties sabalansēt ekrāna laiku ar aktivitātēm ārpus telpām un starppersonu mijiedarbību. Kamēr mileniāļi bieži izmantoja sociālos medijus, lai dokumentētu savu bērnu dzīves mirkļus, Z paaudzes vecāki ir apzinātāki. Kā tehnoloģiski lietpratīgākā vecāku paaudze, viņi spēj novērtēt tehnoloģiju priekšrocības, piemēram, personalizētu izglītību un komunikācijas iespējas, taču apzinās arī nepieciešamību ierobežot ekrāna laiku, lai veicinātu emocionālo un sociālo attīstību.

Uzauguši mainīgā sabiedrībā

Beta paaudze augs pasaulē, kas cīnās ar nopietniem izaicinājumiem, piemēram, klimata pārmaiņām, globālām demogrāfiskām pārmaiņām un strauju urbanizāciju. Ilgtspējība šajā realitātē nebūs tikai izvēle, bet gan nepieciešamība un cerība. Šo paaudzi audzinās tūkstošgades un Z paaudzes vecāki, kuri savā pieejā uzsver pielāgošanās spējas, vienlīdzības un ekoloģiskās apziņas vērtību.

Rezultātā Beta paaudze būs globāli domājoša un uz sabiedrības labumu vērsta vairāk nekā jebkura iepriekšējā paaudze. Viņu audzināšana akcentēs inovāciju nozīmi ne tikai ērtībām, bet arī kā atslēgu mūsdienu sarežģīto problēmu risināšanā.

Saistīti, bet individualizēti

Beta paaudzes izpratne par sociālajām saiknēm būs atšķirīga. Dzimuši pasaulē, kur tehnoloģijas vienmēr ir bijušas pieejamas, viņi veidos draudzību, apgūs izglītību un veidos karjeru laikmetā, kur digitālā mijiedarbība ir norma. Tajā pašā laikā viņi pievērsīs īpašu uzmanību savai digitālajai identitātei, to veidojot gudri un droši, īpaši pateicoties vecāku audzināšanas ietekmei. Šī pieeja palīdzēs viņiem attīstīt spēcīgu individualitātes izjūtu gan tiešsaistē, gan ārpus tās. Beta paaudze no jauna definēs piederības sajūtu, apvienojot personiskas attiecības ar dalību globālajās digitālajās kopienās.

"Beta paaudze ir jauna laikmeta rītausma. Viņi uzaugs pasaulē, kuru veidos tehnoloģiju sasniegumi, pārmaiņas sociālajās normās un arvien lielāka uzmanība ilgtspējībai un globālajai pilsonībai," paziņo pētnieks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!