Šķiršanās vienmēr bijis smags pārbaudījums, un, ja esi piedzīvojis, ka tavu sirdi salauž, noteikti zini, cik sāpīgi tas var būt. Lai gan nav universālas brīnumreceptes, kā izvairīties no šādām sāpēm (ja vien neesi bezjūtīgs robots), ir veidi, kā tās pēc iespējas labāk pārvarēt, pat ja tajā brīdī patiesi tici tam, ka nekad vairs nebūsi laimīgs.
Pēc šķiršanās ir noderīgi zināt, kā darbojas cilvēka prāts un kā ar to vislabāk strādāt, raksta portāls "Glamour". "Svarīgi apzināties, ka cilvēkiem ir iedzimta spēja gan gūt baudu no intīmām attiecībām, gan tajās piedzīvot sāpes," skaidro seksa terapeite Nana Vaiza. "Mūsu smadzeņu vecākā daļa, kuru mēs dalām ar visiem zīdītājiem un daudziem citiem dzīvniekiem, ietver smadzeņu reģiona tīklu – panikas, bēdu un skumju sistēmu, kas aktivizējas, kad piedzīvojam svarīgu attiecību zaudējumu."
Saskaņā ar Vaizas teikto tas nozīmē, ka pēc šķiršanās ķermenis ļoti labi izjūt gan fiziskās, gan emocionālās sekas, jo mūsu smadzenes attiecības un tajās ieguldītos un iegūtos resursus instinktīvi uzskata par būtiskiem izdzīvošanai. "Kad šī panikas–bēdu–skumju sistēma tiek aktivizēta, tā rada sāpīgus, abstinencei līdzīgus simptomus: sāpes sirdī, nepārvaramas skumjas, izmisumu, nožēlu un samazinātu entuziasmu iepretim dzīvei," skaidro Vaiza.
Ir svarīgi atcerēties, ka sirdssāpes un tām sekojošās skumjas nav patoloģiskas, bet gan normāla mūsu emocionālās būtības sastāvdaļa.
Bet kāpēc sāp tikai man?
Būtisks jautājums, kas noteikti nomāc daudzus, – kāpēc tieši man tik grūti pārvarēt šķiršanos? Patiesībā jau attiecību izbeigšana ir smaga visām iesaistītajām pusēm, pat ja dažkārt šķiet, ka bijušais partneris ir ticis tam pāri un nu dzīvi bauda ar pilnu krūti. Bet vai tiešām kādam var sāpēt vairāk un kādām mazāk? "Tas ir atkarīgs no indivīda, bet visvairāk sāpēs tam, kurš šajās attiecībās sevi ieguldījis visvairāk," saka iepazīšanās eksperte Reičela Dealto.
To vēl vairāk pastiprina tas, ka bieži vien šķiršanās laikā cilvēki aizmiglo savas acis un koncentrējas uz labajiem laikiem, pat ja tie, iespējams, nekad nav bijuši ideāli. Dealto norāda, ka atskats uz attiecībām bieži vien ir idealizēts un mēs sākam domāt, cik lieliski viss varēja būt, ja tikai būtu palikuši kopā. Tas, protams, iedzen vēl lielākā pārdzīvojumā.
Un kā tad galu galā pārstāt domāt par visu, kas maļas galvā? Un vai vispār ir iespējams izslēgt emocijas? Dealto portālā "Glamour" saka, ka emocijas diemžēl nevar vienkārši izslēgt un tas nemaz nav jādara. "Tas ir tas, kas mūs padara par cilvēkiem," viņa skaidro. "Emocijām jābūt izjustām un apstrādātām, lai mēs tās varētu pārvarēt."
Ļaujies emocijām visā to krāšņumā
Bez šaubām šķiršanās laikā tiks piedzīvots spēcīgs emociju pieplūdums, uzsver psihoterapeite Rebeka Hendriksa. "Tas ir gluži kā emocionāls šoks, kas līdzinās traumai," viņa saka. Tādēļ ir svarīgi ļaut sev izjust šīs sajūtas, jo tām ir iemesls. Nevajadzētu apslāpēt savu raudāšanu vai sērošanu, jo šķiršanās ir pielīdzināma jebkuram citam zaudējumam.
Un līdz ar zaudējumu nāk arī piecas bēdu fāzes: noliegums, dusmas, kaulēsanās, depresija un pieņemšana. "Tu pārdzīvosi šīs fāzes savā veidā un savā laikā," saka Hendriksa.
Bet... bēdas ar mēru
Lai gan ir svarīgi izteikt savas jūtas, ir būtiski arī nepieļaut, ka tās pārņem tevi, saka Hendriksa. Tāpēc, ja jūties skumji, ļauj sev izdzīvot šīs emocijas, bet ar mēru. Piemēram, nosaki laiku – stundu, kad vari pilnībā ļauties asarām, izkliegties vai pierakstīt savas domas, klausīties skumju mūziku. Dari visu, kas palīdz tev izpaust emocijas. Taču, kad šī stunda ir beigusies, apstājies un pārej pie kaut kā cita. Citiem vārdiem sakot, ir ļoti svarīgi dot sev laiku sērošanai, tomēr nevajadzētu ļaut, ka tas kļūst par kaitējumu, saka Hendriksa.
Ļoti būtiski šajā laikā ir rūpēties par sevi. Neaizmirsti par lietām, kas reiz sagādāja prieku, piemēram, sporta zāles apmeklējums, dzejas rakstīšana vai draugu spēļu vakara apmeklējums. Tomēr, kā norādīts portālā "Glamour", ja sāk rasties problēmas ar ēšanu vai miegu, ir laiks meklēt profesionālu palīdzību.
Tāpat nevajadzētu mēģināt ar varu izlaist sērošanas posmu. Tam ir jābūt. Un šo emocionālo tukšumu nekādi nevar aizpildīt ar alkoholu, ballītēm vai pat veselīgām aktivitātēm. Ir jāskatās savām emocijām acīs! Tātad – šķiršanās laikā ir jāatvēl laiks, lai izsērotu zaudējumu, jāpieņem situācija un pēc tam jāvelta laiks sev, lai dziedinātos.
Kā pieņemt to, ka kāds vairs nevēlas būt ar mani?
"Pieņemšana notiek tad, kad saprotam, ka mēs nevaram kontrolēt otra cilvēka vēlmes vai rīcību," saka Dealto. "Pat ja tas šķiet nesaprotami un ļoti sāp."
Pirmais solis ir pārtraukt saziņu ar savu bijušo partneri
Ir pat zinātnisks pamatojums, kāpēc sirds sāp tik ļoti: pēc šķiršanās cilvēki faktiski piedzīvo abstinencei līdzīgus simptomus, jo hormoni, kas rada labas sajūtas un kurus guvi no sava partnera, pēkšņi ir pazuduši. Ja atkal un atkal tiksies ar savu partneri, vērosi viņu sociālajos tīklos, būs grūti virzīties uz priekšu. Starp citu, šādi var iestrēgt pat uz vairākiem mēnešiem un gadiem.
Psihoterapeite Rebeka Hendriksa vērš uzmanību, ka visu kontaktu pārtraukšana ir veselīga rīcība. Tā ļauj atbrīvoties no saiknes ar bijušo partneri. Tomēr viņa norāda, ka te nav nekādu stingru noteikumu. Īsa, ikdienišķa saziņa, piemēram, "Hei, vai mēs varam parunāt dažas minūtes? Man ir grūti tikt galā ar to", var būt pieļaujama. Taču jābūt uzmanīgam, lai šī "nevainīgā saziņa" netaptu par ieradumu. "Katru reizi, kad runā ar bijušo partneri, tu gluži vai atver jaunu emocionālo saikni, bet tavs mērķis ir lauzt šīs saites, nevis turpināt tās veidot," saka Hendriksa.
Otrs svarīgais solis ir atrast atbalsta sistēmu
Piezvani diviem vai trim cilvēkiem, kam patiešām rūp, kas ar tevi notiek, un dari viņiem zināmu, ko šobrīd piedzīvo un kam ej cauri, saka Hendriksa. "Daudzi cilvēki tevi mīl un vēlas atbalstīt, bet bieži vien viņi nemaz nezina, kā to darīt, ja tu to viņiem neesi pastāstījis."
Trešais solis – sportošana
Lai gan vingrošana var šķist pēdējā lieta, kam pievērsties šķiršanās laikā, tā var tev būtiski palīdzēt. Fiziskās aktivitātes veicina endorfīnu ražošanu, kas palīdz mazināt pēc šķiršanās piedzīvotos simptomus, kā arī stiprina pārliecību par sevi.
Ja skriešana uz skrejceliņa nav tava izvēle, izvēlies mierīgākas aktivitātes, piemēram, jogu vai meditāciju, kas tev palīdzēs atrast līdzsvaru un nomierināt prātu.
Ceturtais – nemēģini aizmirst visu slikto
Kā jau noskaidrojām, izplatīta reakcija, nožēlojot, ka pārtraucat romantiskās attiecības, ir idealizēt otru cilvēku. Jā, lai gan, iespējams, attiecībās bija kaut kas labs, nevajadzētu pārāk koncentrēties uz to. Lai atrastu līdzsvaru, izveido sarakstu ar visiem negatīvajiem aspektiem par bijušo partneri vai attiecībām kopumā, piemēram, krāpšanas epizodēm vai strīdiem attiecībās. Un regulāri pievērsies šim sarakstam.
Atceries, ka šķiršanās nav beigas, bet gan pāreja, krustceles, kurās pagātne satiekas ar iespēju no jauna definēt savu nākotni, skaidro portāls "Psychology Today". Laiks atbrīvoties no visa vecā un tā vietā soli pa solim kļūt par cilvēku, kāds vēlies būt, – ar nolūku, skaidrību un mērķi. Sevis dziedināšana notiek tad, kad ļaujamies visam notikt: skumjām, atvieglojumam, postam un priekam.